Przypłynęli Wisłą z Krakowa do Orleanu

Tekst i zdjęcia: Jolanta Barełkowska


przyplyneli

Biało-czerwone flagi powiewały nad Loarą podczas tegorocznego Festiwalu tej rzeki w królewskim mieście Orlean. Gościem honorowym wydarzenia była w tym roku Polska.


Bliźniacze miasta królewskie Kraków i Orlean tym razem zbliżyły się do siebie dzięki wizycie... „flisaków”. To oni śródlądową drogą wodną, spod Wawelu, przemierzyli ponad 3 tys. kilometrów - rzekami i kanałami, w przeciągu 4 miesięcy. I zaprezentowali się wspaniale podczas parady przed licznie zgromadzoną publicznością.
Wyruszyli 26 kwietnia i dotarli do celu 23 września, przemierzając Wisłę, ujście Brdy, Odrę, Sprewę, Sambrę, Oisę, Sekwanę oraz kanał Briare. Polscy „flisacy” to w rzeczywistości doskonali żeglarze, zrzeszeni m.in. w „Batellerie Royale sur la Vistule”, stowarzyszeniu któremu patronuje ostatni z dynastii Piastów, Kazimierz Wielki. Przywiezione „olbrzymich rozmiarów” popiersie króla godnie się prezentowało na wodach Loary. Orleańskie radio „Bleue”, które przez pięć dni przeniosło swą siedzibę na nadbrzeże rzeki, na bieżąco informowało o uczestnikach tej niezwykłej wyprawy „śmiałków”. Więc o polskiej łodzi sprzed wieków, odnalezionej w 2009 r. nad Wisłą, w pobliżu Czerska na Mazowszu. Replikę łodzi ochrzczono imieniem Wanda. Wykonano ją w tartaku w Wieluniu, należącym do żeglarza Wacława Witkowskiego, który mimo 70- tki na karku nie zawahał się płynąć przez cztery miesiące do Orleanu. Jako wierzący katolik dumny jest przy tym z udziału w rekonstrukcji wyposażenia wnętrza późnobarokowego kościółka w Woźnikach w Wielkopolsce. Z południa Polski przypłynęli żeglarze na „Solnym”, tak samo zrekonstruowanej pradawnej galarze. Z portu czerniakowskiego w Warszawie przybyła łódź „Św. Barbara”, która idealnie nadaje się na Loarę. Na Mazowszu „Św. Barbara” bierze rokrocznie udział w pielgrzymce po Wiśle w Zielone świątki.
W Orleanie mieszka liczna Polonia, która skupiona jest wokół parafii św. Józefa. Z myślą o polskich żeglarzach, biskup Orleanu, Mgr Jacques Blaquart koncelebrował Mszę świętą, podczas której miejscowy chór odśpiewał m.in. „Czarną Madonnę”.- To były niezwykle podniosłe chwile – zwierza się Andrzej Stański, żeglarz z Warszawy, który już dzisiaj myśli o przygotowaniach w Polsce do Roku Wisły i przyjęcia francuskich gości.
Polacy w Orleanie zaprezentowali się równie wspaniale od... kuchni. A jak wiadomo do Francuzów łatwo dotrzeć przez żołądek do serca. Oblegane były więc stoiska z polską żywnością, gdzie na grillu zapiekano oscypek z borówkami i polską kiełbasę. Wielu mieszkańców Orleanu, degustując polskie przysmaki, które szły jak świeże bagietki, ubolewało, że do Polski tak daleko... W mgnieniu oka rozeszły się też mapy i informatory turystyczne. Szczególnie bogato prezentowane były miasta i miasteczka usytuowane nad Wisłą. Herby tych miast widniały na łodziach przybyłych z Polski. Cóż, nad Wisłą powstały przecież najwspanialsze miasta – Kraków, Sandomierz, Kazimierz Dolny, Warszawa, Płock, Toruń, Grudziądz i Gdańsk. Niegdyś żeglowna Wisła, zapomniana przez wieki, wraca teraz do łask. Spopularyzował ją ostatnio wielki polarnik i piechur, Marek Kamiński, przepływając kajakiem z Gdańska niemal do źródeł rzeki.
Wisła na przestrzeni ok. tysiąca kilometrów jest wielką atrakcją turystyczną. Dzięki „przymierzu” miast nadwiślańskich ożyją wkrótce miejsca zapomniane przez pokolenia Polaków. Królowa rzek, tak jak dawniej, przybliży nas do innych portów rzecznych w Europie. I tak jak powiedział mi w Orleanie, Robert Jankowski ze Społecznego Komitetu Obchodów Roku rzeki Wisły w 2017 r. - rzeki nie dzielą a wręcz przeciwnie łączą.
Powiedzenie „Rzeki nie dzielą, ale łączą” jest motywacją do działań dla Andrzeja Stańskiego, który wspólnie z Robertem Jankowskim przygotowują się do przyjęcia gości z całej Europy w Warszawie za niecałe dwa lata.


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 2/03i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour et...

1 ogłoszenie

Oferty Pracy

  • R 341*ic (3 sem) Recherche jeune femme pour ménage et cuisine cet été du 28 juin au 18...

1 ogłoszenie

Szukam Mieszkania

  • 5/06i Poszukuje małego studia 10-15 m2 w Paryżu 16, 11, 17, 7, 5 do kwoty 500 euro. (...

1 ogłoszenie

Wynajem Mieszkania

  • 3/05i Do wynajęcia na umowę studio Paris 17 metro: La Fourche, pierwsze piętro w...
  • 4/05i Do wynajęcia miejsce w mieszkaniu w Paryżu. Czynsz 300 euro. Wolne od 20 maja. T...
  • 1/06**i Chambre (11m) do wynajęcia w Paryżu 10 dzielnica, metro Jacques Bonsergent,...

4 ogłoszenia


Aktualizacja ogłoszeń za