Quo vadis francuska szkoło?

Bogdan Dobosz


quo

Ostatnie lata i rządy Partii Socjalistycznej poczyniły we francuskiej oświacie spore spustoszenie.


zkoły zostały poddane m.in. „reformom”, które okazywały się często psuciem klasycznego wychowania (np. likwidacja łaciny) oraz ideologiczną obróbką uczniów i nauczycieli (gender – program ABC równości, źle rozumiany laicyzm). Nawet prywatne szkoły katolickie powoli zdają się ulegać tej politycznej poprawności.
W katolickim liceum Notre Dame de Saint-Croix w podparyskim Neuilly sur Seine wycofano ostatnio podręcznik przeznaczony do wychowania religijnego. Skandal jest tym większy, że tego typu nauczanie jest przeznaczone tylko dla zainteresowanych uczniów i nie podlega państwowej kontroli kuratorium. Podręcznik starał się pokazywać potrzebę godzenia życia seksualnego i duchowego i przedstawiał katolicki punkt widzenia na pewne aspekty życia społecznego. Książka ma 80 stron, a jej autorem jest ks. Jean Benoit Casterman. Broszura była przetłumaczona na kilka języków, także na arabski i jest używana w kilku krajach, m.in. w Libanie. Książka ukazała się także w Polsce, w 2008 roku pod tytułem „Życie na maksa. Poradnik uczuciowo-seksualny”.
Jednak we Francji okazuje się, że ten rodzaj poradnika dla młodzieży, pisany z pozycji katolickich i przeznaczony dla katolików, jest... skandalem. Obrońcy politycznej poprawności, podobno zaalarmowani przez „zszokowanych” uczniów i ich rodziców uznali, że podręcznik należy zaatakować. Poszło zwłaszcza o kwestie dotyczące... homoseksualizmu, który zdaniem autora jest nieporządkiem moralnym, nie jest przypadłością nieodwracalną, a jego źródła leżą przede wszystkim w niewłaściwych relacjach z rodzicami lub perwersyjnych działaniach osób z otoczenia. Już samo postawienie homoseksualizmu jako jakiegoś problemu wzbudziło wściekłość krytyków i zarzut propagowania we francuskiej szkole homofobii. Dodatkowym „grzechem” podręcznika miało też być ukazanie negatywnych skutków aborcji i podważanie tezy o nieszkodliwości działania środków antykoncepcyjnych. Sprawa trafiła do kuratorium i mediów, które ks. Castermana zaliczyły do autorów tzw. „faszosfery” (chodzi o jego publikacje na portalach prawicy).
Zastraszona dyrekcja katolickiej szkoły oświadczyła, że nie miała pojęcia o dystrybucji książki przez pastoralną część ekipy nauczycielskiej, która nie podlega rygorom kontroli kuratorium i nie ma podpisanych kontraktów państwowych. Podręcznik szybko wycofano, a wszystkich „obrażonych” jego treścią przeproszono. Do przeprosin dołączyli się także katecheci. W oficjalnym komunikacie ogłoszono, że „stygmatyzacja homoseksualistów to nie są podzielane przez nas wartości”. W komunikacie czytamy m.in.: „W imieniu kadry nauczycielskiej i duszpasterskiej liceum Sainte-Croix de Neuilly, przekazujemy najgłębsze wyrazy ubolewania dla tych, którzy zostali obrażeni lub zszokowani treścią podręcznika. Jego treści są niefortunne, a broszura została wycofana i nie będzie ponownie wykorzystywana w nauczaniu”. Praca ekipy katechetycznej liceum ma zostać poddana dodatkowej kontroli.

Ciąg dalszy w numerze 11/2017


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 6/12***i Femme sérieuse avec référence et expérience, cherche a garder personnes...
  • 6/04i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour et...
  • 2/01**i Je m'appelle Olga, je suis a la cherche du travail pour moi ménage avec garde...

5 ogłoszeń

Oferty Pracy

  • R250**i Recherche employée de maison expérimentée - CDI. Particulier recherche un(e)...

1 ogłoszenie

Szukam Mieszkania

  • 8/01*i Mama z córką, spokojne bez nałogów, szukają mieszkania w Paryżu, min. 2...

1 ogłoszenie

Wynajem Mieszkania

  • 1/01i Chambre pour une personne a louer chez l'habitant dans le quartier de Denfert...
  • 5/01***i Do wynajęcia dom 78 m2 (kuchnia salon 3 pokoje łazienka), ogrzewanie gazowe...
  • 6/01***i Do wynajęcia studio 29 m2 ogrzewanie gazowe, klimatyzacja. Region 94 RER A -...

4 ogłoszenia


Aktualizacja ogłoszeń za