Quo vadis francuska szkoło?

Bogdan Dobosz


quo

Ostatnie lata i rządy Partii Socjalistycznej poczyniły we francuskiej oświacie spore spustoszenie.


zkoły zostały poddane m.in. „reformom”, które okazywały się często psuciem klasycznego wychowania (np. likwidacja łaciny) oraz ideologiczną obróbką uczniów i nauczycieli (gender – program ABC równości, źle rozumiany laicyzm). Nawet prywatne szkoły katolickie powoli zdają się ulegać tej politycznej poprawności.
W katolickim liceum Notre Dame de Saint-Croix w podparyskim Neuilly sur Seine wycofano ostatnio podręcznik przeznaczony do wychowania religijnego. Skandal jest tym większy, że tego typu nauczanie jest przeznaczone tylko dla zainteresowanych uczniów i nie podlega państwowej kontroli kuratorium. Podręcznik starał się pokazywać potrzebę godzenia życia seksualnego i duchowego i przedstawiał katolicki punkt widzenia na pewne aspekty życia społecznego. Książka ma 80 stron, a jej autorem jest ks. Jean Benoit Casterman. Broszura była przetłumaczona na kilka języków, także na arabski i jest używana w kilku krajach, m.in. w Libanie. Książka ukazała się także w Polsce, w 2008 roku pod tytułem „Życie na maksa. Poradnik uczuciowo-seksualny”.
Jednak we Francji okazuje się, że ten rodzaj poradnika dla młodzieży, pisany z pozycji katolickich i przeznaczony dla katolików, jest... skandalem. Obrońcy politycznej poprawności, podobno zaalarmowani przez „zszokowanych” uczniów i ich rodziców uznali, że podręcznik należy zaatakować. Poszło zwłaszcza o kwestie dotyczące... homoseksualizmu, który zdaniem autora jest nieporządkiem moralnym, nie jest przypadłością nieodwracalną, a jego źródła leżą przede wszystkim w niewłaściwych relacjach z rodzicami lub perwersyjnych działaniach osób z otoczenia. Już samo postawienie homoseksualizmu jako jakiegoś problemu wzbudziło wściekłość krytyków i zarzut propagowania we francuskiej szkole homofobii. Dodatkowym „grzechem” podręcznika miało też być ukazanie negatywnych skutków aborcji i podważanie tezy o nieszkodliwości działania środków antykoncepcyjnych. Sprawa trafiła do kuratorium i mediów, które ks. Castermana zaliczyły do autorów tzw. „faszosfery” (chodzi o jego publikacje na portalach prawicy).
Zastraszona dyrekcja katolickiej szkoły oświadczyła, że nie miała pojęcia o dystrybucji książki przez pastoralną część ekipy nauczycielskiej, która nie podlega rygorom kontroli kuratorium i nie ma podpisanych kontraktów państwowych. Podręcznik szybko wycofano, a wszystkich „obrażonych” jego treścią przeproszono. Do przeprosin dołączyli się także katecheci. W oficjalnym komunikacie ogłoszono, że „stygmatyzacja homoseksualistów to nie są podzielane przez nas wartości”. W komunikacie czytamy m.in.: „W imieniu kadry nauczycielskiej i duszpasterskiej liceum Sainte-Croix de Neuilly, przekazujemy najgłębsze wyrazy ubolewania dla tych, którzy zostali obrażeni lub zszokowani treścią podręcznika. Jego treści są niefortunne, a broszura została wycofana i nie będzie ponownie wykorzystywana w nauczaniu”. Praca ekipy katechetycznej liceum ma zostać poddana dodatkowej kontroli.

Ciąg dalszy w numerze 11/2017


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 9/02i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour et...
  • 5/03*i Femme sérieuse avec référence et expérience, cherche a garder personnes...
  • 5/04**i Kobieta szuka pracy i przy osobach starszych i chorych: sprzątanie prasowanie,...

3 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R263*i Firma paryska poszukuje pracownika do montażu okien. T. 06 23 31 64 52.
  • R268i Montaż biżuterii. Firma Solution Soudure, produkująca biżuterie fantazyjna...

2 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 9/03(x6)i Wynajmę studio metro Basilique Saint Denis. T. 06 47 98 41 77.
  • 1/04 Mieszkanie do sprzedania. 2 piętro 54 m2 + 16 m2 z balkonem. Piękny widok na...

2 ogłoszenia

Inne

  • 2/04i Antyki - Weselie (comoda + góra) 18 wiek do renowacji oddam za 50 sadzonek malin z...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za