Quo vadis francuska szkoło?

Bogdan Dobosz


quo

Ostatnie lata i rządy Partii Socjalistycznej poczyniły we francuskiej oświacie spore spustoszenie.


zkoły zostały poddane m.in. „reformom”, które okazywały się często psuciem klasycznego wychowania (np. likwidacja łaciny) oraz ideologiczną obróbką uczniów i nauczycieli (gender – program ABC równości, źle rozumiany laicyzm). Nawet prywatne szkoły katolickie powoli zdają się ulegać tej politycznej poprawności.
W katolickim liceum Notre Dame de Saint-Croix w podparyskim Neuilly sur Seine wycofano ostatnio podręcznik przeznaczony do wychowania religijnego. Skandal jest tym większy, że tego typu nauczanie jest przeznaczone tylko dla zainteresowanych uczniów i nie podlega państwowej kontroli kuratorium. Podręcznik starał się pokazywać potrzebę godzenia życia seksualnego i duchowego i przedstawiał katolicki punkt widzenia na pewne aspekty życia społecznego. Książka ma 80 stron, a jej autorem jest ks. Jean Benoit Casterman. Broszura była przetłumaczona na kilka języków, także na arabski i jest używana w kilku krajach, m.in. w Libanie. Książka ukazała się także w Polsce, w 2008 roku pod tytułem „Życie na maksa. Poradnik uczuciowo-seksualny”.
Jednak we Francji okazuje się, że ten rodzaj poradnika dla młodzieży, pisany z pozycji katolickich i przeznaczony dla katolików, jest... skandalem. Obrońcy politycznej poprawności, podobno zaalarmowani przez „zszokowanych” uczniów i ich rodziców uznali, że podręcznik należy zaatakować. Poszło zwłaszcza o kwestie dotyczące... homoseksualizmu, który zdaniem autora jest nieporządkiem moralnym, nie jest przypadłością nieodwracalną, a jego źródła leżą przede wszystkim w niewłaściwych relacjach z rodzicami lub perwersyjnych działaniach osób z otoczenia. Już samo postawienie homoseksualizmu jako jakiegoś problemu wzbudziło wściekłość krytyków i zarzut propagowania we francuskiej szkole homofobii. Dodatkowym „grzechem” podręcznika miało też być ukazanie negatywnych skutków aborcji i podważanie tezy o nieszkodliwości działania środków antykoncepcyjnych. Sprawa trafiła do kuratorium i mediów, które ks. Castermana zaliczyły do autorów tzw. „faszosfery” (chodzi o jego publikacje na portalach prawicy).
Zastraszona dyrekcja katolickiej szkoły oświadczyła, że nie miała pojęcia o dystrybucji książki przez pastoralną część ekipy nauczycielskiej, która nie podlega rygorom kontroli kuratorium i nie ma podpisanych kontraktów państwowych. Podręcznik szybko wycofano, a wszystkich „obrażonych” jego treścią przeproszono. Do przeprosin dołączyli się także katecheci. W oficjalnym komunikacie ogłoszono, że „stygmatyzacja homoseksualistów to nie są podzielane przez nas wartości”. W komunikacie czytamy m.in.: „W imieniu kadry nauczycielskiej i duszpasterskiej liceum Sainte-Croix de Neuilly, przekazujemy najgłębsze wyrazy ubolewania dla tych, którzy zostali obrażeni lub zszokowani treścią podręcznika. Jego treści są niefortunne, a broszura została wycofana i nie będzie ponownie wykorzystywana w nauczaniu”. Praca ekipy katechetycznej liceum ma zostać poddana dodatkowej kontroli.

Ciąg dalszy w numerze 11/2017


reklama

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 2/09i Podejmę się opieki osoby starszej, samotnej lub inwalidy za mieszkanie,...
  • 3/09i Szukam pracy: sprzątanie, prasowanie oraz, jako opiekunka do dzieci albo do osób...

2 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R225i Bonjour, Je recherche une personne sérieuse avec références pour les sorties...
  • R228i Recherche Femme de ménage - 3 h par semaine, déclarée - chèque emploi service,...
  • R229*i Je suis seule avec 3 enfants de 7,5 et 2 ans , j'habite à Bougival dans le 78 ( 10...

3 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 1248p69i Wynajmę 3 studia po 30 m2 w regionie paryskim i biura 80 m2 z parkingami. A...
  • 3/06*i Wynajmę umeblowany pokój (1-2 osoby spokojne i niepalące). Metro Saint Denis...
  • 8/07*i Do Wynajęcia - w Paryżu XI - na parterze, od podwórka umeblowane studio, z...

4 ogłoszenia

Usługi

  • 7/09***i Kurs języka francuskiego ECOLE EFRA od 2007 roku. 4 rue Amélia 75007 Paris...

1 ogłoszenie

Inne

  • 3/06*i Je suis a la recherche d'un Polonais nommé CHLEBICKI JAN, né le 16/10/1900 a...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za