Wielkanocne życzenia... politycznie

Bogdan Usowicz


wielkanocne

Składanie sobie życzeń to ważna część świątecznych tradycji.


Od lat „ludzkim głosem” starają się do nas przemawiać także politycy. Okazuje się jednak, że wyznawane poglądy i sytuacja polityczna mają pewien wpływ nawet na ich intencje i życzenia.
Zacznijmy od b. prezydenta Komorowskiego. W 2012 prezydent życzył Polakom „radości i z tej warstwy obyczajowej, osadzonej w pięknej polskiej tradycji, ale również radości i satysfakcji z przeżywania razem z osobami sobie bliskimi treści bogatych, treści inspirujących nas do tego, by po prostu stawać się lepszymi". Rok później Bronisław i Anna Komorowscy życzyli wszystkim „dobrych chwil spędzonych w rodzinnym gronie” – „Radości, nadziei i wiosny w sercach na przekór pogodzie Święta Wielkiejnocy kojarzą się nam z klimatem i nastrojem wiosny. W tym roku pogoda zrobiła nam jednak primaaprilisowy kawał. Ale to od nas zależy, ile wiosny będzie w naszych domach, w naszych sercach, ile tam będzie radości i nadziei. Życzymy siły w pokonywaniu wszelkich trudności, spokoju, spełnienia marzeń i optymistycznego spojrzenia na świat”. Było już mocno po „świeckiemu”.
W 2014 Komorowski w specjalnym, świątecznym wywiadzie dla Superstacji dokonał zaś trzech „epokowych” odkryć - że III RP to państwo niebywałych osiągnięć, III RP zdała ustrojowy egzamin po katastrofie smoleńskiej i że Ameryka i świat fundamentalnie się myliły co do Rosji Putina. Polityczna analiza dość wątpliwa.
W 2015 natomiast mόwił: „Niechaj życzliwość i optymizm towarzyszą nam wszystkim, nie tylko w tym wielkanocnym czasie, ale także długo, długo po tych pięknych świętach”, a Pierwsza Dama życzyła Polakom „wiosennego nastroju”. Było o radości, optymizmie, serdeczności, wyciszeniu sporów i konfliktów i o... wiosennym nastroju. Nie padło natomiast ani jedno słowo o tym, że obchodzimy najważniejsze święto chrześcijańskie, które upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa...
Dla porównania, rok później, nowy już prezydent Andrzej Duda mówił: „Panie i Panowie, Drodzy Rodacy! Składamy dziś Państwu najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. Chcielibyśmy, aby liturgiczne obchody Męki i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa napełniły Państwa serca Bożymi łaskami, nadzieją i miłością. Oby ten czas, kiedy świat na nowo budzi się do życia, pomnożył Państwa siły i zapał do podejmowania kolejnych wyzwań. Życzymy wszystkim pokoju w sercach i wzajemnej życzliwości podczas świątecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół”. Różnica dość spora.
Życzenia w Wielkanoc składają także premierzy. W 2013 Tusk życzył Polakom, aby na przekór… pogodzie, w każdym z domów było jak najwięcej ciepła, nadziei i miłości: „Święta Wielkanocne dają nam wiarę, że wszystko co złe kiedyś przeminie. Czy to mróz na dworze, czy przeciągający się kryzys i zawierucha na świecie. W te święta - lepiej niż na co dzień - wiemy, że w końcu przyjdzie słońce, wiosna i lepsze czasy”.

Ciąg dalszy w numerze 15/2017


reklama

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 4/08i Jeune femme sérieuse avec références , parlant bien française , cherche garde de...
  • 6/04i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour et...
  • 1/08i Młoda osoba szuka pracy: sprzątanie, prasowanie, opieka nad dziećmi lub osobami...

3 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R218*i Cherche dame auxiliaire de vie, expérimentée et douce, parlant français, pour...
  • R217i Poszukuję opiekunki do dziecka na terenie Paryża. Praca od wrześnie 2017, w...

2 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 1248p69bisi Wynajmę 3 studia po 30 m2 w regionie paryskim i biura 80 m2 z parkingami. A...
  • 3/06**i Wynajmę umeblowany pokój (1-2 osoby spokojne i niepalące). Metro Saint Denis...

2 ogłoszenia

Usługi

  • 14/06**i Biuro nieruchomości nad polskim morzem. Sprzedasz i wynajem w kategoriach...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za