W nowych dekoracjach

Piotr Witt


w

Głos ludu, czyli większości Jest najczęściej głosem tłumu. Bez serca i bez rozumu, Najopłakańszej mierności. Artur Bartels: Vox populi, vox Dei. (A.B. poeta polski 1818-1885).


Francois Holland były szef gabinetu Francois Mitterranda wstąpił w ślady mistrza. Utożsamił się z nim nawet do tego stopnia, że prezydent Tunezji powitał go na lotnisku słowami „Drogi Francois Mitter…” po czym spostrzegł się i poprawił… „Hollandzie”.
W oczach większości obywateli ostatnie wybory były okazją do zmiany systemu we Francji panującego z przerwami od prawie czterdziestu lat. Krótko mówiąc do walnej bitwy o zdobycze socjalne przeciwko Partii Socjalistycznej. Taka nauka płynie w każdym razie z kolejnych statystyk: masowy udział w prawyborach i późniejsza stale rosnąca absencja. Decydującą rozgrywkę o Parlament zignorowało aż 60% nieobecnych. Czyżby po wyborze prezydenta stracili nadzieję na zmiany?
W wyniku bezbłędnej strategii Emmanuela Macrona oddziały Partii Socjalistycznej zostały zdziesiątkowane. Najsprytniejsi przeszli na stronę przeciwnika, najwierniejsi legli na pobojowisku. Likwidatorzy zadecydowali sprzedać siedzibę partii – kolosalny pałac przy rue de Lille oceniany na 150 mln euro. Największą korzyść z politycznego trzęsienia ziemi odniosła, jak się zdaje Julie Gayet. Przyjaciółka Francois Hollanda, dzięki prezydenckiemu związkowi awansowała z drugorzędnej aktoreczki na reżysera operowego. Nazajutrz po wyborach odbyła się premiera mozartowskiego Wesela Figara w jej reżyserii.
Mistrzowskim pociągnięciem okazał się sojusz w marszu z partią Modem. Prezydent Elekt koniecznie potrzebował głosów partii centrowej do osiągnięcia większości parlamentarnej i gotów był za nie zapłacić nawet trzema stanowiskami ministrów. Bezkręgowiec Francois Bayrou, który wpierw obrzucał błotem Macrona, w zamian za Ministerstwo Sprawiedliwości zadeklarował się jego najwierniejszym sojusznikiem. Ale, ani przedtem, ani później stary Bayrou – model oportunizmu politycznego nie mógł stanowić ozdoby partii odnowy. Czy powierzając prestiżowe stanowisko ministra sprawiedliwości z misją moralizacji życia politycznego Macron wiedział już o malwersacjach, za które nazajutrz Bayrou zostanie postawiony przed sądem? Można być tego pewnym, gdyż przed obsadzeniem stanowisk ministerialnych specjalnie powołana komisja zbadała sytuację moralno-prawną kandydatów. Bayrou łapczywie połknął haczyk. Nazajutrz po wyborach parlamentarnych kompromitujący sojusznicy byli potrzebni rządowi jak wrzód na tylnej części ciała, prokurator wszczął przeciwko nim dochodzenie karne i premier Philippe mógł ich pożegnać, obłudnie wyrażając żal, że traci tak cennych współpracowników oraz perfidnie zapewniając, że mogą powrócić do rządu, jak tylko udowodnią przed sądem swoją niewinność. Na co zanosi się coraz mniej, mimo pokrętnych usprawiedliwień: koronny świadek oskarżenia oświadczył już, że Bayrou kłamie.

Ciąg dalszy w numerze 26/2017


reklama

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 2/09i Podejmę się opieki osoby starszej, samotnej lub inwalidy za mieszkanie,...
  • 3/09i Szukam pracy: sprzątanie, prasowanie oraz, jako opiekunka do dzieci albo do osób...

2 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R225i Bonjour, Je recherche une personne sérieuse avec références pour les sorties...
  • R228i Recherche Femme de ménage - 3 h par semaine, déclarée - chèque emploi service,...
  • R229*i Je suis seule avec 3 enfants de 7,5 et 2 ans , j'habite à Bougival dans le 78 ( 10...

3 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 1248p69i Wynajmę 3 studia po 30 m2 w regionie paryskim i biura 80 m2 z parkingami. A...
  • 3/06*i Wynajmę umeblowany pokój (1-2 osoby spokojne i niepalące). Metro Saint Denis...
  • 8/07*i Do Wynajęcia - w Paryżu XI - na parterze, od podwórka umeblowane studio, z...

4 ogłoszenia

Usługi

  • 7/09***i Kurs języka francuskiego ECOLE EFRA od 2007 roku. 4 rue Amélia 75007 Paris...

1 ogłoszenie

Inne

  • 3/06*i Je suis a la recherche d'un Polonais nommé CHLEBICKI JAN, né le 16/10/1900 a...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za