Francja po «rewolucji»

Bogdan Usowicz


francja

Po wyborach we Francji nastąpiła całkowita niemal zmiana politycznego pejzażu. Historyk idei politycznych Ran Halevi mówi o „makronizacji demokracji Francuskiej” i unoszącym się nad krajem duchem rewolucji, choć bez gilotyn.


Rzeczywiście, „l’ancienne regime” uległ niemal całkowitej dekompozycji. Partia Socjalistyczna całkowicie się rozsypała, centroprawica została zmarginalizowana i nadal się dzieli, a jej stan posiadania stopniał poniżej 100 deputowanych. Na scenie pojawiła się prezydencka nowa partia Republika w Drodze! (LREM), która jest rodzajem dawnego Frontu Jedności Narodu w Polsce i zbieraniną polityków, głównie drugiego szeregu, od PS przez centrystów, po Republikanów. W Zgromadzeniu Narodowym zasiada obecnie 8 klubów parlamentarnych, największa liczba od roku 1958 r.
Jednomandatowe okręgi wyborcze sprawiły, że partia z niewielkim procentem głosów mają własne kluby parlamentarne, zaś np. Front Narodowy, z trzecim wynikiem w kraju, takiego klubu nie posiada. FN ma 8 deputowanych, a do utworzenia własnej reprezentacji w parlamencie wymagana jest minimalna liczba 15 posłów. Wiąże się to z mniejszymi finansami, ale też możliwościami wystąpień, czy prac w komisjach.
Największym klubem jest prezydencki LREM. Na 577 deputowanych, klub ten ma wystarczającą większość 308 posłów. Drugie miejsce zajmują Republikanie (90 mandatów), największa obecnie partia opozycyjna. Szefem tej grupy parlamentarnej jest Christian Jacob. Centroprawica wprowadziła więcej deputowanych, ale część z nich utworzyła własny klub – „Konstruktywni”, skierowany na współpracę z rządem. Klub ten liczy od 30 do 40 członków, niedawnych Republikanów, ale też sprzymierzonych z nimi 18 deputowanych centrowej UDI (Unia Niezależnych Demokratów). Kolejna partia centrowa MoDem (Ruch Demokratyczny) także wspiera Macrona i ma w Zgromadzeniu 42 „szable”. Szef MoDemu Francois Bayrou stracił stanowisko ministra sprawiedliwości, podobnie jak dwójka jego współpracowników, ale partia ta teoretycznie współpracuje z LREM.

Ciąg dalszy w numerze 26/2017


reklama

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 6/04i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour et...
  • 6/07*i Jeune femme (31 ans) avec l'expérience cherche du travail (ménage, repassage,...

2 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 1248p69bis(do16IX)i Wynajmę 3 studia po 30 m2 w regionie paryskim i biura 80 m2 z...
  • 3/06*i Wynajmę umeblowany pokój ( 1-2 osoby spokojne i niepalące ). Metro Saint Denis...
  • 1/07i Wynajmę mieszkanie w Paryżu XII, od zaraz dla pary albo jednej osoby. T. 06 95 10...

3 ogłoszenia

Usługi

  • 14/06*****i Biuro nieruchomości nad polskim morzem. Sprzedasz i wynajem w kategoriach...

1 ogłoszenie

Inne

  • 4/07i Sprzedam dom w Cires Les Mello, miasteczko z XII w. 50 km do Paryża i 10 km do...
  • 5/07i Samochód Renault Twingo udostępnie kierowcy w celu odstawienia tegoż pojazdu do...

2 ogłoszenia


Aktualizacja ogłoszeń za