Francja po «rewolucji»

Bogdan Usowicz


francja

Po wyborach we Francji nastąpiła całkowita niemal zmiana politycznego pejzażu. Historyk idei politycznych Ran Halevi mówi o „makronizacji demokracji Francuskiej” i unoszącym się nad krajem duchem rewolucji, choć bez gilotyn.


Rzeczywiście, „l’ancienne regime” uległ niemal całkowitej dekompozycji. Partia Socjalistyczna całkowicie się rozsypała, centroprawica została zmarginalizowana i nadal się dzieli, a jej stan posiadania stopniał poniżej 100 deputowanych. Na scenie pojawiła się prezydencka nowa partia Republika w Drodze! (LREM), która jest rodzajem dawnego Frontu Jedności Narodu w Polsce i zbieraniną polityków, głównie drugiego szeregu, od PS przez centrystów, po Republikanów. W Zgromadzeniu Narodowym zasiada obecnie 8 klubów parlamentarnych, największa liczba od roku 1958 r.
Jednomandatowe okręgi wyborcze sprawiły, że partia z niewielkim procentem głosów mają własne kluby parlamentarne, zaś np. Front Narodowy, z trzecim wynikiem w kraju, takiego klubu nie posiada. FN ma 8 deputowanych, a do utworzenia własnej reprezentacji w parlamencie wymagana jest minimalna liczba 15 posłów. Wiąże się to z mniejszymi finansami, ale też możliwościami wystąpień, czy prac w komisjach.
Największym klubem jest prezydencki LREM. Na 577 deputowanych, klub ten ma wystarczającą większość 308 posłów. Drugie miejsce zajmują Republikanie (90 mandatów), największa obecnie partia opozycyjna. Szefem tej grupy parlamentarnej jest Christian Jacob. Centroprawica wprowadziła więcej deputowanych, ale część z nich utworzyła własny klub – „Konstruktywni”, skierowany na współpracę z rządem. Klub ten liczy od 30 do 40 członków, niedawnych Republikanów, ale też sprzymierzonych z nimi 18 deputowanych centrowej UDI (Unia Niezależnych Demokratów). Kolejna partia centrowa MoDem (Ruch Demokratyczny) także wspiera Macrona i ma w Zgromadzeniu 42 „szable”. Szef MoDemu Francois Bayrou stracił stanowisko ministra sprawiedliwości, podobnie jak dwójka jego współpracowników, ale partia ta teoretycznie współpracuje z LREM.

Ciąg dalszy w numerze 26/2017


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 6/12***i Femme sérieuse avec référence et expérience, cherche a garder personnes...
  • 6/04i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour et...
  • 2/01**i Je m'appelle Olga, je suis a la cherche du travail pour moi ménage avec garde...

5 ogłoszeń

Oferty Pracy

  • R250**i Recherche employée de maison expérimentée - CDI. Particulier recherche un(e)...

1 ogłoszenie

Szukam Mieszkania

  • 8/01*i Mama z córką, spokojne bez nałogów, szukają mieszkania w Paryżu, min. 2...

1 ogłoszenie

Wynajem Mieszkania

  • 1/01i Chambre pour une personne a louer chez l'habitant dans le quartier de Denfert...
  • 5/01***i Do wynajęcia dom 78 m2 (kuchnia salon 3 pokoje łazienka), ogrzewanie gazowe...
  • 6/01***i Do wynajęcia studio 29 m2 ogrzewanie gazowe, klimatyzacja. Region 94 RER A -...

4 ogłoszenia


Aktualizacja ogłoszeń za