Znad Sekwany nad Czarną Hańczę

Tekst Barbara Stettner-Stefańska Fot. Marek Świątkiewicz


znad

Ks. Witold Urbanowicz, polski pallotyn mieszkający i pracujący od 45 lat w Paryżu, to postać nieszablonowa i niezwykle barwna.


Jest kapłanem głębokiej wiary, ale jednocześnie genialnym i niebywale twórczym artystą, który w swym dorobku ma już ponad tysiąc obrazów, malowanych głównie pastelem lub akrylem, kilkadziesiąt rzeźb i rysunków, wiele okładek książek i czasopism, litografie, projekty pomników i witraży, setki artystycznych fotografii. Mimo że jest samoukiem, z mistrzostwem podziwianym przez profesjonalistów posługuje się różnymi technikami w każdej z tych dziedzin, w dodatku w rzeźbie i sztuce witrażu wynalazł i stosuje własne technologie.
Przez całe lata ks. Witek niechętnie pokazywał swe prace i w sumie słyszeli o nim nieliczni, mimo że jako artysta o nieprzeciętnym talencie od dawna zasługiwał na wielką popularność. Ta sytuacja uległa na szczęście zmianie, zwłaszcza po roku 2011, kiedy nakładem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ukazał się bogato ilustrowany album „Witold Urbanowicz. Artysta Nienasycony”. Być może ta publikacja przetarła ks. Witkowi drogę do muzeów i renomowanych galerii, w każdym razie dziś o możliwość ekspozycji dzieł ks. Urbanowicza ubiega się wiele instytucji.
I tak np. w lutym i marcu bieżącego roku paryska Galeria Roi Doré na Marais zapraszała na wystawę „Witold Urbanowicz – Recto/Verso”, a aktualnie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na wystawie „Sztuka krzyża. Krzyż w sztuce", prace ks. Witka są prezentowane wśród dzieł kilkudziesięciu artystów polskich i zagranicznych i można je oglądać tu do 30 września 2017.
Również do końca września trwa poświęcona wyłącznie twórczości Witolda Urbanowicza wielka wystawa w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

Ciąg dalszy w numerze 26/2017


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 6/12***i Femme sérieuse avec référence et expérience, cherche a garder personnes...
  • 6/04i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour et...
  • 2/01**i Je m'appelle Olga, je suis a la cherche du travail pour moi ménage avec garde...

5 ogłoszeń

Oferty Pracy

  • R250**i Recherche employée de maison expérimentée - CDI. Particulier recherche un(e)...

1 ogłoszenie

Szukam Mieszkania

  • 8/01*i Mama z córką, spokojne bez nałogów, szukają mieszkania w Paryżu, min. 2...

1 ogłoszenie

Wynajem Mieszkania

  • 1/01i Chambre pour une personne a louer chez l'habitant dans le quartier de Denfert...
  • 5/01***i Do wynajęcia dom 78 m2 (kuchnia salon 3 pokoje łazienka), ogrzewanie gazowe...
  • 6/01***i Do wynajęcia studio 29 m2 ogrzewanie gazowe, klimatyzacja. Region 94 RER A -...

4 ogłoszenia


Aktualizacja ogłoszeń za