Znad Sekwany nad Czarną Hańczę

Tekst Barbara Stettner-Stefańska Fot. Marek Świątkiewicz


znad

Ks. Witold Urbanowicz, polski pallotyn mieszkający i pracujący od 45 lat w Paryżu, to postać nieszablonowa i niezwykle barwna.


Jest kapłanem głębokiej wiary, ale jednocześnie genialnym i niebywale twórczym artystą, który w swym dorobku ma już ponad tysiąc obrazów, malowanych głównie pastelem lub akrylem, kilkadziesiąt rzeźb i rysunków, wiele okładek książek i czasopism, litografie, projekty pomników i witraży, setki artystycznych fotografii. Mimo że jest samoukiem, z mistrzostwem podziwianym przez profesjonalistów posługuje się różnymi technikami w każdej z tych dziedzin, w dodatku w rzeźbie i sztuce witrażu wynalazł i stosuje własne technologie.
Przez całe lata ks. Witek niechętnie pokazywał swe prace i w sumie słyszeli o nim nieliczni, mimo że jako artysta o nieprzeciętnym talencie od dawna zasługiwał na wielką popularność. Ta sytuacja uległa na szczęście zmianie, zwłaszcza po roku 2011, kiedy nakładem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ukazał się bogato ilustrowany album „Witold Urbanowicz. Artysta Nienasycony”. Być może ta publikacja przetarła ks. Witkowi drogę do muzeów i renomowanych galerii, w każdym razie dziś o możliwość ekspozycji dzieł ks. Urbanowicza ubiega się wiele instytucji.
I tak np. w lutym i marcu bieżącego roku paryska Galeria Roi Doré na Marais zapraszała na wystawę „Witold Urbanowicz – Recto/Verso”, a aktualnie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na wystawie „Sztuka krzyża. Krzyż w sztuce", prace ks. Witka są prezentowane wśród dzieł kilkudziesięciu artystów polskich i zagranicznych i można je oglądać tu do 30 września 2017.
Również do końca września trwa poświęcona wyłącznie twórczości Witolda Urbanowicza wielka wystawa w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

Ciąg dalszy w numerze 26/2017


reklama

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 6/04i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour et...
  • 6/07*i Jeune femme (31 ans) avec l'expérience cherche du travail (ménage, repassage,...

2 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 1248p69bis(do16IX)i Wynajmę 3 studia po 30 m2 w regionie paryskim i biura 80 m2 z...
  • 3/06*i Wynajmę umeblowany pokój ( 1-2 osoby spokojne i niepalące ). Metro Saint Denis...
  • 1/07i Wynajmę mieszkanie w Paryżu XII, od zaraz dla pary albo jednej osoby. T. 06 95 10...

3 ogłoszenia

Usługi

  • 14/06*****i Biuro nieruchomości nad polskim morzem. Sprzedasz i wynajem w kategoriach...

1 ogłoszenie

Inne

  • 4/07i Sprzedam dom w Cires Les Mello, miasteczko z XII w. 50 km do Paryża i 10 km do...
  • 5/07i Samochód Renault Twingo udostępnie kierowcy w celu odstawienia tegoż pojazdu do...

2 ogłoszenia


Aktualizacja ogłoszeń za