Znad Sekwany nad Czarną Hańczę

Tekst Barbara Stettner-Stefańska Fot. Marek Świątkiewicz


znad

Ks. Witold Urbanowicz, polski pallotyn mieszkający i pracujący od 45 lat w Paryżu, to postać nieszablonowa i niezwykle barwna.


Jest kapłanem głębokiej wiary, ale jednocześnie genialnym i niebywale twórczym artystą, który w swym dorobku ma już ponad tysiąc obrazów, malowanych głównie pastelem lub akrylem, kilkadziesiąt rzeźb i rysunków, wiele okładek książek i czasopism, litografie, projekty pomników i witraży, setki artystycznych fotografii. Mimo że jest samoukiem, z mistrzostwem podziwianym przez profesjonalistów posługuje się różnymi technikami w każdej z tych dziedzin, w dodatku w rzeźbie i sztuce witrażu wynalazł i stosuje własne technologie.
Przez całe lata ks. Witek niechętnie pokazywał swe prace i w sumie słyszeli o nim nieliczni, mimo że jako artysta o nieprzeciętnym talencie od dawna zasługiwał na wielką popularność. Ta sytuacja uległa na szczęście zmianie, zwłaszcza po roku 2011, kiedy nakładem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ukazał się bogato ilustrowany album „Witold Urbanowicz. Artysta Nienasycony”. Być może ta publikacja przetarła ks. Witkowi drogę do muzeów i renomowanych galerii, w każdym razie dziś o możliwość ekspozycji dzieł ks. Urbanowicza ubiega się wiele instytucji.
I tak np. w lutym i marcu bieżącego roku paryska Galeria Roi Doré na Marais zapraszała na wystawę „Witold Urbanowicz – Recto/Verso”, a aktualnie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na wystawie „Sztuka krzyża. Krzyż w sztuce", prace ks. Witka są prezentowane wśród dzieł kilkudziesięciu artystów polskich i zagranicznych i można je oglądać tu do 30 września 2017.
Również do końca września trwa poświęcona wyłącznie twórczości Witolda Urbanowicza wielka wystawa w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

Ciąg dalszy w numerze 26/2017


reklama

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 18/10***i Femme cherche l'entretien de maison, garde d'enfants, et/ou personnes agées ...
  • 15/10i Aide soignante cherche du travail en tant qu'une veilleuse de nuit des personnes...
  • 1/11**i Femme 32 ans, sérieuse avec expérience cherche de travaille garde d'enfants,...

4 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 17/09(2016)**i Wynajmę pokój całkowicie umeblowany dla spokojnych osób, niepalących...
  • 17/10*i Wynajmę pokój z balkonem dla kobiety. 8 min do metra, dzwonić po godz. 20:00...
  • 4/11i Studio do wynajęcia w Paryżu. T. 06 41 35 81 72

3 ogłoszenia

Inne

  • 14/10i Sprzedam 2 ha 41 arów ziemi z sadem koło Nowego Sącza. Druga działka do...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za