Znad Sekwany nad Czarną Hańczę

Tekst Barbara Stettner-Stefańska Fot. Marek Świątkiewicz


znad

Ks. Witold Urbanowicz, polski pallotyn mieszkający i pracujący od 45 lat w Paryżu, to postać nieszablonowa i niezwykle barwna.


Jest kapłanem głębokiej wiary, ale jednocześnie genialnym i niebywale twórczym artystą, który w swym dorobku ma już ponad tysiąc obrazów, malowanych głównie pastelem lub akrylem, kilkadziesiąt rzeźb i rysunków, wiele okładek książek i czasopism, litografie, projekty pomników i witraży, setki artystycznych fotografii. Mimo że jest samoukiem, z mistrzostwem podziwianym przez profesjonalistów posługuje się różnymi technikami w każdej z tych dziedzin, w dodatku w rzeźbie i sztuce witrażu wynalazł i stosuje własne technologie.
Przez całe lata ks. Witek niechętnie pokazywał swe prace i w sumie słyszeli o nim nieliczni, mimo że jako artysta o nieprzeciętnym talencie od dawna zasługiwał na wielką popularność. Ta sytuacja uległa na szczęście zmianie, zwłaszcza po roku 2011, kiedy nakładem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ukazał się bogato ilustrowany album „Witold Urbanowicz. Artysta Nienasycony”. Być może ta publikacja przetarła ks. Witkowi drogę do muzeów i renomowanych galerii, w każdym razie dziś o możliwość ekspozycji dzieł ks. Urbanowicza ubiega się wiele instytucji.
I tak np. w lutym i marcu bieżącego roku paryska Galeria Roi Doré na Marais zapraszała na wystawę „Witold Urbanowicz – Recto/Verso”, a aktualnie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na wystawie „Sztuka krzyża. Krzyż w sztuce", prace ks. Witka są prezentowane wśród dzieł kilkudziesięciu artystów polskich i zagranicznych i można je oglądać tu do 30 września 2017.
Również do końca września trwa poświęcona wyłącznie twórczości Witolda Urbanowicza wielka wystawa w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

Ciąg dalszy w numerze 26/2017


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 9/02i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour et...
  • 5/03*i Femme sérieuse avec référence et expérience, cherche a garder personnes...
  • 5/04**i Kobieta szuka pracy i przy osobach starszych i chorych: sprzątanie prasowanie,...

3 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R263*i Firma paryska poszukuje pracownika do montażu okien. T. 06 23 31 64 52.
  • R268i Montaż biżuterii. Firma Solution Soudure, produkująca biżuterie fantazyjna...

2 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 9/03(x6)i Wynajmę studio metro Basilique Saint Denis. T. 06 47 98 41 77.
  • 1/04 Mieszkanie do sprzedania. 2 piętro 54 m2 + 16 m2 z balkonem. Piękny widok na...

2 ogłoszenia

Inne

  • 2/04i Antyki - Weselie (comoda + góra) 18 wiek do renowacji oddam za 50 sadzonek malin z...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za