Rocznica mordu

Bogdan Dobosz


rocznica

Od 13 kwietnia trwa proces beatyfikacyjny ks. Jacquesa Hamel, 85-letniego kapłana zamordowanego 26 lipca 2016 r. w Saint-Etienne-du-Rouvray przez terrorystów islamskich.


W pierwszą rocznicę jego męczeńskiej śmierci, w miejscowym kościele p.w. św. Szczepana odbyło się uroczyste nabożeństwo ekumeniczne. Udział w uroczystościach wzięli m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Eduard Philippe. Francuska prasa pisała o ks. Hamelu, jako „nowym Popiełuszce katolików” i podkreślała „humanistyczny” wymiar jego męczeństwa. W tej beczce miodu jest też jednak spora łyżka dziegciu.
Dwóch dżihadystów muzułmańskich, związanych z terrorystycznym Państwem Islamskim, podczas odprawiania w małym miasteczku pod Rouen przez kapłana Mszy św., poderżnęło mu gardło. Ten akt barbarzyństwa wstrząsnął Francją, ale niemal od początku podjęto kroki propagandowe, by męczeństwu kapłana nadać wymiar „republikański”, unikając jakichkolwiek oskarżeń wobec islamu, starając się zachować społeczny spokój.
Były mer miasta Saint-Etienne-du-Rouvray, komunista Hubert Wulfranc mówił z tej okazji o „wspólnocie humanizmu”, miejscowy imam Mohamed Karabila o symbolu „zbliżenia religijnego”, a ordynariusz diecezji ks. bp Dominique Lebrun o niebezpiecznej „pokusie przywłaszczenia męczennika” przez „krzyżowców”. Z okazji 1 rocznicy śmierci kapłana obok kościoła ustawiono poświęconą mu „stelę republikańską”. Trudno jednak znaleźć na niej elementy religijne. Mamy za to kamienną kulę z „Powszechną Deklaracją Praw człowieka”, jako symbol „pokoju i braterstwa”. Media pisały o „uniwersalnym bracie” Hamelu, a reportaże z miasta zamieszczały wypowiedzi młodych muzułmanów, którzy deklamowali, że „ks. Hamel był kolegą ich imama”, zabójcy pochodzili z zewnątrz, a islam wcale „nie jest taki”.

Ciąg dalszy w numerze 28/2017


reklama

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 7/11**i Femme sérieuse avec références cherche a garder personnes âgées la nuit -...
  • 2/12*i Jeune femme Polonaise sérieuse cherche heures des ménage, repassage. Possibilité...

2 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R247*i Emploi a domicile 24h00/semaine. Paris 7ème - Invalides - A partir de Janvier...

1 ogłoszenie

Wynajem Mieszkania

  • 17/09***i Wynajmę pokój całkowicie umeblowany dla spokojnych osób, niepalących (jedna...
  • 1/12i Do wynajęcia studio 29 m, ogrzewanie centralne, klimatyzacja. Region 94. 8 km do...

2 ogłoszenia


Aktualizacja ogłoszeń za