Rocznica mordu

Bogdan Dobosz


rocznica

Od 13 kwietnia trwa proces beatyfikacyjny ks. Jacquesa Hamel, 85-letniego kapłana zamordowanego 26 lipca 2016 r. w Saint-Etienne-du-Rouvray przez terrorystów islamskich.


W pierwszą rocznicę jego męczeńskiej śmierci, w miejscowym kościele p.w. św. Szczepana odbyło się uroczyste nabożeństwo ekumeniczne. Udział w uroczystościach wzięli m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Eduard Philippe. Francuska prasa pisała o ks. Hamelu, jako „nowym Popiełuszce katolików” i podkreślała „humanistyczny” wymiar jego męczeństwa. W tej beczce miodu jest też jednak spora łyżka dziegciu.
Dwóch dżihadystów muzułmańskich, związanych z terrorystycznym Państwem Islamskim, podczas odprawiania w małym miasteczku pod Rouen przez kapłana Mszy św., poderżnęło mu gardło. Ten akt barbarzyństwa wstrząsnął Francją, ale niemal od początku podjęto kroki propagandowe, by męczeństwu kapłana nadać wymiar „republikański”, unikając jakichkolwiek oskarżeń wobec islamu, starając się zachować społeczny spokój.
Były mer miasta Saint-Etienne-du-Rouvray, komunista Hubert Wulfranc mówił z tej okazji o „wspólnocie humanizmu”, miejscowy imam Mohamed Karabila o symbolu „zbliżenia religijnego”, a ordynariusz diecezji ks. bp Dominique Lebrun o niebezpiecznej „pokusie przywłaszczenia męczennika” przez „krzyżowców”. Z okazji 1 rocznicy śmierci kapłana obok kościoła ustawiono poświęconą mu „stelę republikańską”. Trudno jednak znaleźć na niej elementy religijne. Mamy za to kamienną kulę z „Powszechną Deklaracją Praw człowieka”, jako symbol „pokoju i braterstwa”. Media pisały o „uniwersalnym bracie” Hamelu, a reportaże z miasta zamieszczały wypowiedzi młodych muzułmanów, którzy deklamowali, że „ks. Hamel był kolegą ich imama”, zabójcy pochodzili z zewnątrz, a islam wcale „nie jest taki”.

Ciąg dalszy w numerze 28/2017


reklama

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 4/08i Jeune femme sérieuse avec références , parlant bien française , cherche garde de...
  • 6/04i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour et...
  • 1/08i Młoda osoba szuka pracy: sprzątanie, prasowanie, opieka nad dziećmi lub osobami...

3 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R218*i Cherche dame auxiliaire de vie, expérimentée et douce, parlant français, pour...
  • R217i Poszukuję opiekunki do dziecka na terenie Paryża. Praca od wrześnie 2017, w...

2 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 1248p69bisi Wynajmę 3 studia po 30 m2 w regionie paryskim i biura 80 m2 z parkingami. A...
  • 3/06**i Wynajmę umeblowany pokój (1-2 osoby spokojne i niepalące). Metro Saint Denis...

2 ogłoszenia

Usługi

  • 14/06**i Biuro nieruchomości nad polskim morzem. Sprzedasz i wynajem w kategoriach...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za