Rocznica mordu

Bogdan Dobosz


rocznica

Od 13 kwietnia trwa proces beatyfikacyjny ks. Jacquesa Hamel, 85-letniego kapłana zamordowanego 26 lipca 2016 r. w Saint-Etienne-du-Rouvray przez terrorystów islamskich.


W pierwszą rocznicę jego męczeńskiej śmierci, w miejscowym kościele p.w. św. Szczepana odbyło się uroczyste nabożeństwo ekumeniczne. Udział w uroczystościach wzięli m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Eduard Philippe. Francuska prasa pisała o ks. Hamelu, jako „nowym Popiełuszce katolików” i podkreślała „humanistyczny” wymiar jego męczeństwa. W tej beczce miodu jest też jednak spora łyżka dziegciu.
Dwóch dżihadystów muzułmańskich, związanych z terrorystycznym Państwem Islamskim, podczas odprawiania w małym miasteczku pod Rouen przez kapłana Mszy św., poderżnęło mu gardło. Ten akt barbarzyństwa wstrząsnął Francją, ale niemal od początku podjęto kroki propagandowe, by męczeństwu kapłana nadać wymiar „republikański”, unikając jakichkolwiek oskarżeń wobec islamu, starając się zachować społeczny spokój.
Były mer miasta Saint-Etienne-du-Rouvray, komunista Hubert Wulfranc mówił z tej okazji o „wspólnocie humanizmu”, miejscowy imam Mohamed Karabila o symbolu „zbliżenia religijnego”, a ordynariusz diecezji ks. bp Dominique Lebrun o niebezpiecznej „pokusie przywłaszczenia męczennika” przez „krzyżowców”. Z okazji 1 rocznicy śmierci kapłana obok kościoła ustawiono poświęconą mu „stelę republikańską”. Trudno jednak znaleźć na niej elementy religijne. Mamy za to kamienną kulę z „Powszechną Deklaracją Praw człowieka”, jako symbol „pokoju i braterstwa”. Media pisały o „uniwersalnym bracie” Hamelu, a reportaże z miasta zamieszczały wypowiedzi młodych muzułmanów, którzy deklamowali, że „ks. Hamel był kolegą ich imama”, zabójcy pochodzili z zewnątrz, a islam wcale „nie jest taki”.

Ciąg dalszy w numerze 28/2017


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 3/02i Recherche du travail – assistance auprès de personnes âgées – disponible...
  • 9/02i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour et...
  • 5/03******i Femme sérieuse avec référence et expérience, cherche a garder personnes...

5 ogłoszeń

Oferty Pracy

  • R258i Nous cherchons, pour notre mère âgée de 86 ans, une assistante de vie douce et...
  • R259i Praca w Paryżu. Opieka dla osoba niepełnosprawna, szukam do tej pracy osoby z...
  • R260**i Recherche jeune femme pour aider a la vie de famille (enfants, cuisine, ménage)...

4 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 1324p90**i Wynajmę mieszkanie F-3. T. 06 95 31 22 20.
  • 8/03i Wynajmę studio w Colombes 15 m2 + mezanina. Cena 580 euro + liczniki. 1 miesiąc...
  • 9/03(x11)i Wynajmę studio metro Basilique Saint Denis. T. 06 47 98 41 77.

3 ogłoszenia


Aktualizacja ogłoszeń za