Czy można odbudować raj?

o. Augustyn Pelanowski (Gość Niedzielny)


czy2

Żyjemy szybko, bezmyślnie, zmysłowo. Wszędzie doznajemy strat. Może Sergio Quinzio, dostrzegając wszędzie zmarnowane interwencje Boga, jeszcze wierzył w Chrystusa, mimo że dzieciństwo spędził na grzebaniu zmarłych żołnierzy, wędrując na wykłady wzdłuż cmentarza Verano i grzebiąc w końcu swoją ukochaną żonę Stefanię?


Ale czy ktoś znajduje tyle nadziei w sobie, by wyschły mu wszystkie łzy wylane z powodu strat zwiastujących śmierć? Czy Hans Jonas, wstrząśnięty tym, co działo się w Auschwitz, miał rację, twierdząc, że Bóg nie poradził sobie z istnieniem zła na świecie? Czy tylko sprzeciwianie się śmierci jest sensem ludzkiego życia? Myślę, że istnienie tak wielkiego zła na świecie daje do myślenia o dobru, które musi nie tyle zrekompensować, co nieskończenie przewyższyć takie zbrodnie. Jakie to dobro musi być, by całe zło świata znikło jak koszmar po przebudzeniu?
Gdy w maju 1373 roku Juliana z Norwich zapadła na śmiertelną chorobę, kapłan pokazał jej krucyfiks. Juliana nie tylko odzyskała nagle zdrowie, ale otrzymała objawienia, które spisała w dziele „Objawienia Bożej miłości”. Bóg we wszystkim działa dla naszego dobra. Nawet grzech może być środkiem do dobra, gdy się do niego przyznajemy, wyznając w sakramencie pokuty. Bowiem przyznawać się do swoich błędów i uczyć się na nich jest projektem boskim. We wszystkim Bóg działa dla dobra tych, którzy są Mu posłuszni, powołani, przeznaczeni, usprawiedliwieni, obdarowani chwałą. Jak musi być wielkie dobro, skoro pozwala sobie na istnienie takiego zła, jakiego doświadczyła ludzkość?
Choć zło jest tak boleśnie namacalne, dobra nawet nazwać się nie da, bo jest niewyobrażalne. Nie istnieją ludzkie słowa na określenie dobra pochodzącego od Boga i będącego w samym Bogu. Można wybudować Auschwitz i łagry, ale ludziom nie udało się nigdy odbudować raju. Można namalować piekło z detalami, ale nieba nie da się nawet naszkicować. Gdy Juliana z Norwich rozważała rdzę grzechu i zatrucie ludzi jego skutkami, usłyszała od Jezusa: „Pragnę, abyś wiedziała, że skoro obróciłem największe zło w dobro, przemienię również w dobro wszelkie inne zło, jakiekolwiek by było”.


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

 • 5/03**i Femme sérieuse avec référence et expérience, cherche a garder personnes...
 • 6/06i Jeune femme ukrainienne recherche du travail: ménage, repassage, garde de personne...
 • 7/06i Jeune femme ukrainienne recherche du travail : ménage, repassage. Cela peut aussi...

7 ogłoszeń

Oferty Pracy

 • R297i Petit Hotel recherche concierge-réceptionniste parlant Polonais, ou Ukrainien avec...
 • R296*i Zatrudnię pracownika przy montażu okien (PVC, aluminium, drewno) w Paryżu i...
 • R298i Recherche personne 25-28 heures par semaine paris 3. Nous recherchons une personne...

6 ogłoszeń

Szukam Mieszkania

 • 07/07***i Kobieta szuka mieszkania - studia (ok. 30 m2). Tel. 06 82 13 54 87.

1 ogłoszenie

Wynajem Mieszkania

 • 03/07*i Deux pièces à louer pour 3 ans (non renouvelable) - 900 €. M° Eglise de...
 • 04/07*i Collocation - 400 €. 1 chambre dans l'appartement de 4 pièces. Neuilly...
 • 05/07i CACHAN - STUDIO DO WYNAJĘCIA. Bardzo czyste, spokojne, z ogrodem, bezpłatnym...

4 ogłoszenia

Inne

 • 09/07(12*) Un couple polonais - Catholiques pratiquants (BAC spécialité jardinage)...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za