Czy można odbudować raj?

o. Augustyn Pelanowski (Gość Niedzielny)


czy2

Żyjemy szybko, bezmyślnie, zmysłowo. Wszędzie doznajemy strat. Może Sergio Quinzio, dostrzegając wszędzie zmarnowane interwencje Boga, jeszcze wierzył w Chrystusa, mimo że dzieciństwo spędził na grzebaniu zmarłych żołnierzy, wędrując na wykłady wzdłuż cmentarza Verano i grzebiąc w końcu swoją ukochaną żonę Stefanię?


Ale czy ktoś znajduje tyle nadziei w sobie, by wyschły mu wszystkie łzy wylane z powodu strat zwiastujących śmierć? Czy Hans Jonas, wstrząśnięty tym, co działo się w Auschwitz, miał rację, twierdząc, że Bóg nie poradził sobie z istnieniem zła na świecie? Czy tylko sprzeciwianie się śmierci jest sensem ludzkiego życia? Myślę, że istnienie tak wielkiego zła na świecie daje do myślenia o dobru, które musi nie tyle zrekompensować, co nieskończenie przewyższyć takie zbrodnie. Jakie to dobro musi być, by całe zło świata znikło jak koszmar po przebudzeniu?
Gdy w maju 1373 roku Juliana z Norwich zapadła na śmiertelną chorobę, kapłan pokazał jej krucyfiks. Juliana nie tylko odzyskała nagle zdrowie, ale otrzymała objawienia, które spisała w dziele „Objawienia Bożej miłości”. Bóg we wszystkim działa dla naszego dobra. Nawet grzech może być środkiem do dobra, gdy się do niego przyznajemy, wyznając w sakramencie pokuty. Bowiem przyznawać się do swoich błędów i uczyć się na nich jest projektem boskim. We wszystkim Bóg działa dla dobra tych, którzy są Mu posłuszni, powołani, przeznaczeni, usprawiedliwieni, obdarowani chwałą. Jak musi być wielkie dobro, skoro pozwala sobie na istnienie takiego zła, jakiego doświadczyła ludzkość?
Choć zło jest tak boleśnie namacalne, dobra nawet nazwać się nie da, bo jest niewyobrażalne. Nie istnieją ludzkie słowa na określenie dobra pochodzącego od Boga i będącego w samym Bogu. Można wybudować Auschwitz i łagry, ale ludziom nie udało się nigdy odbudować raju. Można namalować piekło z detalami, ale nieba nie da się nawet naszkicować. Gdy Juliana z Norwich rozważała rdzę grzechu i zatrucie ludzi jego skutkami, usłyszała od Jezusa: „Pragnę, abyś wiedziała, że skoro obróciłem największe zło w dobro, przemienię również w dobro wszelkie inne zło, jakiekolwiek by było”.


reklama

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 1/10**i Bonjour, pendant la semaine je travaille a la crèche familiale, mais je cherche...
  • 6/09**i Femme 51 ans sérieuse avec expérience cherche de travaille garde d'enfants -...

2 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R235i Francusko-polska rodzina poszukuje odpowiedzialnej osoby z prawem jazdy do...
  • R236*i Recherche un(e) auxiliaire de vie pour garde de nuit d’un Monsieur de 95 ans (GIR...

2 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 7/10**i Wynajmę - apartamencie umeblowane 48m2, oddzielnie 2 pokoje, blisko metra 2 zona...
  • 17/09******i Wynajmę pokój całkowicie umeblowany dla spokojnych osób, niepalących...
  • 5/10*i Studio umeblowane. Do wynajęcia studio (dla mężczyzny bez nałogów), położone...

6 ogłoszeń

Inne

  • 4/10i Sprzedam mercedesa ML 270 CDI 2001 r. Zarejestrowany i ubezpieczony w Polsce. Silnik...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za