W sierpniu Kościół zachęca nas do trzeźwości

Wolontariuszka Stowarzyszenia Pomost–Passerelle


w

Sierpień jest szczególnym miesiącem dla Katolików. Ze względu na święta maryjne, patriotyczne, a także liczne pielgrzymki idące na Jasną Górę, wierni są również wzywani do sierpniowej abstynencji. Jest to miesiąc wakacyjny i urlopowy, który sprzyja wszelkim spotkaniom towarzyskim, podczas których spożywa się dużo alkoholu.


Podjęcie trzeźwości właśnie w sierpniu pozwala ludziom walczyć ze swoimi słabościami i pogłębiać swoją wiarę.

Jak rozpoznać, że jest się uzależnionym?
Objawy alkoholizmu są różne, wszystko to jest bezpośrednio uzależnione od danego człowieka, gdyż każdy inaczej przechodzi poszczególne etapy tej choroby. Podstawowym symptomem, z jakim spotyka się każdy alkoholik jest wręcz natrętna potrzeba spożywania napojów procentowych. Mówi się wtedy, że dana osoba jest na tzw. „głodzie alkoholowym”, który musi jak najszybciej zaspokoić. Ludzie bardzo często skarżą się na drżenie mięśni, podniesione ciśnienie i nadmierną potliwość. Osobom uzależnionym wydaje się, że alkohol jest jedynym lekarstwem w takich sytuacjach. Chwilowa poprawa samopoczucia jest złudna i takie postępowanie jedynie potęguje chorobę.

Jak wygląda alkoholizm wśród Polaków we Francji?
Niestety to uzależnienie dotyka bardzo wielu Polaków tutaj nad Sekwaną. Polacy na ulicy to najczęściej mężczyźni, w wieku między 23 a 60 lat, najczęściej uzależnieni od alkoholu lub narkotyków. Połączenie bezdomności z nałogiem jest niejako automatyczne, a proces wychodzenia z ulicy zaczyna się od podjęcia walki z nałogiem. Osoby, z którymi mamy do czynienia mają problem z odnalezieniem się w rzeczywistości francuskiej, nie mówią po francusku, nie znają prawa ani obyczajów.
Można sobie zadać pytanie, po co zatem przyjeżdżają do Francji? Historie są różne. Wspólnym mianownikiem jest zawsze poszukiwanie lepszego życia. Wizja szybszego „dorobienia się” za granicą, ucieczka przed osobistymi problemami, konflikty osobiste lub z prawem. Często niestety zdarza się również, że osoby, które pracowały i wiodły godne życie trafiają na ulicę: wystarczy, że ktoś trafi na nieuczciwego pracodawcę, który nie wypłaca pensji przez kilka miesięcy, kolejnym krokiem jest wyrzucenie z mieszkania. Niezdolność do pracy wynikające z problemów zdrowotnych sprawiają, że ludzie kończą na ulicy, a życie na bruku to równia pochyła. Łatwo jest wpaść w taką sytuację, ale bardzo ciężko się z niej wydostać. Wymaga to wielkiego samozaparcia i chęci zmian. I jeśli osobą na ulicy odczuje potrzebę takiej zmiany – my, Stowarzyszenie Pomost Passerelle jesteśmy po to, aby pomóc.
Bardzo mądrze o tym problemie mówił, w 1991 r. św. Jan Paweł II. „U podstaw uzależnienia od alkoholu i narkotyków – mimo bolesnej złożoności przyczyn i warunków takiego uzależnienia – leży na ogół egzystencjalna pustka, wywołana brakiem wartości moralnych oraz niewiarą w siebie samego, w innych ludzi, wreszcie w sens życia w ogóle”.

Ciąg dalszy w numerze 28/2017


reklama

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 4/08i Jeune femme sérieuse avec références , parlant bien française , cherche garde de...
  • 6/04i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour et...
  • 1/08i Młoda osoba szuka pracy: sprzątanie, prasowanie, opieka nad dziećmi lub osobami...

3 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R218*i Cherche dame auxiliaire de vie, expérimentée et douce, parlant français, pour...
  • R217i Poszukuję opiekunki do dziecka na terenie Paryża. Praca od wrześnie 2017, w...

2 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 1248p69bisi Wynajmę 3 studia po 30 m2 w regionie paryskim i biura 80 m2 z parkingami. A...
  • 3/06**i Wynajmę umeblowany pokój (1-2 osoby spokojne i niepalące). Metro Saint Denis...

2 ogłoszenia

Usługi

  • 14/06**i Biuro nieruchomości nad polskim morzem. Sprzedasz i wynajem w kategoriach...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za