Merkel a sprawy Polski i... Francji

Bogdan Usowicz


merkel

Wybory w Niemczech są wydarzeniem, które ma wpływ na całą Europę. Nic dziwnego, że na ich wyniki czekano w wielu stolicach dość gorączkowo.


Teoretycznie wszystko było jasne – wygra po raz czwarty Angela Merkel, która dobije do rekordów Adenauera i Kohla. Pozostawały teoretycznie szczegóły drugorzędne – rozmiary wygranej CDU/CSU, koalicyjność innych partii, wynik antysystemowej Alternatywy dla Niemiec. Finał okazał się niemal optymalny dla Warszawy, mniej powodów do zadowolenia ma już jednak np. Paryż.
Koalicja partii chadeckich otrzymała - 33,5 proc. (246 mandatów), SPD - 20,5 proc. (153 mandaty), populistyczna AfD - 12,5 proc. (94 mandaty), liberałowie z FDP - 10,7 proc. (80 mandatów), postkomunistyczna Lewica - 9,2 proc. (69 mandatów), a Zieloni - 8,9 proc. (67 mandatów). Wielki przegrany, czyli socjaldemokraci kierowani przez mało sympatycznego Martina Schultza, oświadczyli, że opuszczają „wielką koalicję” i przechodzą do opozycji. Oznacza to, że Angela Merkel została skazana na szukanie porozumienia w ramach tzw. koalicji jamajskiej (od kolorów flagi Jamajki, które są też połączeniem symbolicznych kolorów trzech partii - CDU, FDP i Zielonych). Rozmowy będą trudne, ale nawet biorąc pod uwagę duże rozbieżności pomiędzy Zielonymi a liberałami, koalicja taka jest możliwa ze względu na obowiązującą w polityce niemieckiej szeroką zasadę consensusu. Są jednak i „czerwone linie”, których żadna z partii raczej nie przekroczy.

Ciąg dalszy w numerze 34/2017


reklama

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 7/11**i Femme sérieuse avec références cherche a garder personnes âgées la nuit -...
  • 2/12*i Jeune femme Polonaise sérieuse cherche heures des ménage, repassage. Possibilité...

2 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R247*i Emploi a domicile 24h00/semaine. Paris 7ème - Invalides - A partir de Janvier...

1 ogłoszenie

Wynajem Mieszkania

  • 17/09***i Wynajmę pokój całkowicie umeblowany dla spokojnych osób, niepalących (jedna...
  • 1/12i Do wynajęcia studio 29 m, ogrzewanie centralne, klimatyzacja. Region 94. 8 km do...

2 ogłoszenia


Aktualizacja ogłoszeń za