Człowiek nadziei

ks. Mariusz Chamerski Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecie”


czlowiek

Zapewne każdy z Was posiada swoje plany i marzenia. Gdy się tak poważnie zastanowimy – to każdy ma swój obraz dalszego życia. W sumie każdego dnia marzymy o tym, co będzie jutro, za tydzień, za rok, za dziesięć lat i jeszcze dalej. W każdym z naszych marzeń jawi się jeden zasadniczy cel. Człowiek dąży do szczęścia. Bo przecież każdy z nas wybrany przez Boga, powołany do życia, jest przeznaczony do szczęścia.


Dokładnie tak moi drodzy: Bóg pragnie ludzkiego szczęścia, gdyby tak nie było, Syn Boży nie zstąpiłby na ziemię, nie dokonał dzieła odkupienia człowieka.
Zapytano mnie na katechezie w jednym z liceów, czy Bóg też posiada jakieś marzenia. Dobry temat na medytację i rozważanie. Doszedłem w świetle Bożego Słowa do wniosku, że owszem nasz kochający Bóg też posiada marzenia. O czym zatem marzy Bóg? Odpowiedź jest jedna. Wystarczy byś patrząc codziennie w swoje lustro zdawał sobie sprawę, że to właśnie ty jesteś marzeniem Boga. On marzy o tobie, o twoim szczęściu, o twoich dobrych relacjach z Nim. Jakie to świetne uczucie, wiedzieć, że Najwyższy i Najdoskonalszy Bóg marzy o mnie.
Spójrzmy, zatem na nasze marzenia i w jaki sposób próbujemy je realizować. Marzymy o dobrobycie a zatem potrzebujemy wykształcenia, zdolności do solidnej pracy, a także pomocy życzliwych nam ludzi. Dlatego świadomie wybieramy kierunki kształcenia, taką a nie inną uczelnię oraz otaczamy się ludźmi, którzy w podobny sposób myślą. Swoimi zdolnościami staramy się od początku świadomie własny ogród życia uprawiać. Czyż nie tak było w odczytanym dzisiaj fragmencie Bożego Słowa? Gospodarz miał marzenie o pięknej winnicy, która będzie mu przynosiła plony, będzie dawała zysk. Uzyskane w ten sposób dochody pozwolą gospodarzowi realizować inne cele, więc doprowadzą go do poczucia szczęścia. Jego marzenie zaczęło się materializować: „założył winnicę, otoczył ją murem, wykopał tłocznię, zbudował wieżę i oddał w ręce rolników”. Jednak coś nie zadziałało. Gdzieś wkradł się jakiś błąd, który wszystko popsuł i naraził gospodarza na wielkie cierpienie. Jak mówi nam przypowieść, zabito jego syna. Marzenie przyniosło ból. Co zatem nie zadziałało? Pojawili się inni, którzy odebrali gospodarzowi radość i nadzieję. A może - z innej perspektywy - to w gospodarzu zabrakło nadziei dobrze ulokowanej. Całą swoją nadzieję złożył w ręce robotników, których zatrudnił w winnicy. Niestety to zawiodło. Bo człowiek potrafi być zawodny. Dlatego św. Augustyn radzi: „ Mieć nadzieję oznacza wierzyć w przygodę miłości, mieć zaufanie do ludzi, skoczyć w nieznane i zdać się całkowicie na Boga”. Winnica potrzebowała czegoś więcej niż tylko ludzkiego starania. Potrzebowała interwencji samego Boga, który przecież jak wiemy jest Dobrym Pasterzem, takim, który nie zawodzi i wie, jakimi drogami poprowadzić człowieka by w jego życiu spełniło się najpiękniejsze marzenie: pełnia zbawienia i radość życia w wieczności u boku Mistrza.

Ciąg dalszy w numerze 34/2017


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

 • 5/03**i Femme sérieuse avec référence et expérience, cherche a garder personnes...
 • 6/06i Jeune femme ukrainienne recherche du travail: ménage, repassage, garde de personne...
 • 7/06i Jeune femme ukrainienne recherche du travail : ménage, repassage. Cela peut aussi...

7 ogłoszeń

Oferty Pracy

 • R297i Petit Hotel recherche concierge-réceptionniste parlant Polonais, ou Ukrainien avec...
 • R296*i Zatrudnię pracownika przy montażu okien (PVC, aluminium, drewno) w Paryżu i...
 • R298i Recherche personne 25-28 heures par semaine paris 3. Nous recherchons une personne...

6 ogłoszeń

Szukam Mieszkania

 • 07/07***i Kobieta szuka mieszkania - studia (ok. 30 m2). Tel. 06 82 13 54 87.

1 ogłoszenie

Wynajem Mieszkania

 • 03/07*i Deux pièces à louer pour 3 ans (non renouvelable) - 900 €. M° Eglise de...
 • 04/07*i Collocation - 400 €. 1 chambre dans l'appartement de 4 pièces. Neuilly...
 • 05/07i CACHAN - STUDIO DO WYNAJĘCIA. Bardzo czyste, spokojne, z ogrodem, bezpłatnym...

4 ogłoszenia

Inne

 • 09/07(12*) Un couple polonais - Catholiques pratiquants (BAC spécialité jardinage)...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za