Mury i murki

Jan Kciuk


mury

Nie tak dawno cała Unia grzmiała na Węgry za budowę ogrodzenia zewnętrznego na swoich granicach. Wśród potępiających była i Francja, kraj „tradycyjnie otwarty” na emigrantów.


Kto ma rację w tym sporze, okazało się dość szybko. Jeśli nie chce się pilnować zewnętrznej granicy, , to przychodzi stawić mury w… samym sercu kraju. No i teraz taki, co prawda szklany i estetyczny, ale zawsze płot, przychodzi Francji budować wokół tak spektakularnej atrakcji jak wieża Eiffela.
Wokół wieży Eiffele’a rozpoczęto właśnie prace przygotowujące powstanie 3-metrpwego ogrodzenia z kuloodpornego szkła. W zamyśle ma ono zabezpieczyć konstrukcję i zwiedzających ją turystów przed ewentualnością zamachów terrorystycznych. Od strony Sekwany będzie to mur szklany, od tyłu – metalowy płot o wysokości 3,38 metra. Ogrodzenie jest dziełem austriackiego architekta Dietmara Feichtingera i będzie kosztowało 25 mln euro! Ma być gotowe za 10 miesięcy.
Decyzję o ochronie wieży stołeczni radni zaakceptowali jeszcze w pierwszej połowie roku niemal jednogłośnie. Przyjęto jedynie poprawkę, że za 4 lata paryscy deputowani powrócą do rozważenia problemu, czy ogrodzenie nadal będzie wówczas potrzebne? Biorąc pod uwagę politykę Francji i powolne „wrastanie” terroryzmu w miejski pejzaż, można jednak założyć, że mur raczej pozostanie… Nadarza się więc ostatnia okazja zrobienia sobie ze 128-letnią staruszką „selfie” jeszcze bez szklanego płotu.


reklama

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 1/10**i Bonjour, pendant la semaine je travaille a la crèche familiale, mais je cherche...
  • 6/09**i Femme 51 ans sérieuse avec expérience cherche de travaille garde d'enfants -...

2 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R235i Francusko-polska rodzina poszukuje odpowiedzialnej osoby z prawem jazdy do...
  • R236*i Recherche un(e) auxiliaire de vie pour garde de nuit d’un Monsieur de 95 ans (GIR...

2 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 7/10**i Wynajmę - apartamencie umeblowane 48m2, oddzielnie 2 pokoje, blisko metra 2 zona...
  • 17/09******i Wynajmę pokój całkowicie umeblowany dla spokojnych osób, niepalących...
  • 5/10*i Studio umeblowane. Do wynajęcia studio (dla mężczyzny bez nałogów), położone...

6 ogłoszeń

Inne

  • 4/10i Sprzedam mercedesa ML 270 CDI 2001 r. Zarejestrowany i ubezpieczony w Polsce. Silnik...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za