Mury i murki

Jan Kciuk


mury

Nie tak dawno cała Unia grzmiała na Węgry za budowę ogrodzenia zewnętrznego na swoich granicach. Wśród potępiających była i Francja, kraj „tradycyjnie otwarty” na emigrantów.


Kto ma rację w tym sporze, okazało się dość szybko. Jeśli nie chce się pilnować zewnętrznej granicy, , to przychodzi stawić mury w… samym sercu kraju. No i teraz taki, co prawda szklany i estetyczny, ale zawsze płot, przychodzi Francji budować wokół tak spektakularnej atrakcji jak wieża Eiffela.
Wokół wieży Eiffele’a rozpoczęto właśnie prace przygotowujące powstanie 3-metrpwego ogrodzenia z kuloodpornego szkła. W zamyśle ma ono zabezpieczyć konstrukcję i zwiedzających ją turystów przed ewentualnością zamachów terrorystycznych. Od strony Sekwany będzie to mur szklany, od tyłu – metalowy płot o wysokości 3,38 metra. Ogrodzenie jest dziełem austriackiego architekta Dietmara Feichtingera i będzie kosztowało 25 mln euro! Ma być gotowe za 10 miesięcy.
Decyzję o ochronie wieży stołeczni radni zaakceptowali jeszcze w pierwszej połowie roku niemal jednogłośnie. Przyjęto jedynie poprawkę, że za 4 lata paryscy deputowani powrócą do rozważenia problemu, czy ogrodzenie nadal będzie wówczas potrzebne? Biorąc pod uwagę politykę Francji i powolne „wrastanie” terroryzmu w miejski pejzaż, można jednak założyć, że mur raczej pozostanie… Nadarza się więc ostatnia okazja zrobienia sobie ze 128-letnią staruszką „selfie” jeszcze bez szklanego płotu.


reklama

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 7/11**i Femme sérieuse avec références cherche a garder personnes âgées la nuit -...
  • 2/12*i Jeune femme Polonaise sérieuse cherche heures des ménage, repassage. Possibilité...

2 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R247*i Emploi a domicile 24h00/semaine. Paris 7ème - Invalides - A partir de Janvier...

1 ogłoszenie

Wynajem Mieszkania

  • 17/09***i Wynajmę pokój całkowicie umeblowany dla spokojnych osób, niepalących (jedna...
  • 1/12i Do wynajęcia studio 29 m, ogrzewanie centralne, klimatyzacja. Region 94. 8 km do...

2 ogłoszenia


Aktualizacja ogłoszeń za