Dzieci wesoło poszły do szkoły, a tam…

Bohumil Prohazka


dzieci

Stacja telewizyjna M6 zafundowała widzom w magazynie „Zone inderdite” reportaż, w którym można było obejrzeć lekcję francuskiego wychowania patriotycznego związanego z rozpoczęciem roku szkolnego i próbę wychowania obywatelskiego w „starym stylu”.


Taki eksperyment śledziły kamery w trzech różnych szkołach. Jedna z nich prowadzona jest przez stowarzyszenie „Nadzieja przedmieścia” i założono ją po fali zamieszek w „banlieu” w 2005 roku. Szkoła liczy zaledwie kilkudziesięciu uczniów i prowadzi edukację opartą na „wartościach, autorytetach i wychowaniu w miłości do Francji”. Uczniami są tu także dzieci emigrantów, a w programie przewidziano m.in. naukę „Marsylianki” i właśnie lekcje patriotyzmu.
Jedną z takich lekcji pokazano w reportażu. Dzieci odwiedziły pole bitwy z I wojny światowej i miały się zebrać pod monumentalnym krzyżem upamiętniającym jej ofiary. Tymczasem okazało się, że niektóre latorośle muzułmańskie odmówiły podejścia do memoriału, a mały Youssuf wręcz wytłumaczył nauczycielowi, że „krzyż go boli”, a zbliżenie się do niego „jest sprzeczne z islamem”. Jeszcze dziwniejsza była reakcja nauczyciela, który z uśmiechem stwierdził, że rozumie swojego ucznia, bo to „rzeczywiście go dotyka”, a on „chce być dobrym muzułmaninem, bowiem jest to część jego tożsamości”. Tolerancja z „wychowaniu patriotycznym” wygrała.

Ciąg dalszy w numerze 34/2017


reklama

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 7/11**i Femme sérieuse avec références cherche a garder personnes âgées la nuit -...
  • 2/12*i Jeune femme Polonaise sérieuse cherche heures des ménage, repassage. Possibilité...

2 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R247*i Emploi a domicile 24h00/semaine. Paris 7ème - Invalides - A partir de Janvier...

1 ogłoszenie

Wynajem Mieszkania

  • 17/09***i Wynajmę pokój całkowicie umeblowany dla spokojnych osób, niepalących (jedna...
  • 1/12i Do wynajęcia studio 29 m, ogrzewanie centralne, klimatyzacja. Region 94. 8 km do...

2 ogłoszenia


Aktualizacja ogłoszeń za