Co nowego? Dechrystianizacja

Piotr Witt


co

We Francji za ancien reżymu nazywano nas nowelistami, w Polsce przedrozbiorowej tłumaczono tę nazwę na nowiniarzy, co na jedno wychodzi. Powołaniem nas, dziennikarzy, jest dostarczanie publiczności nowin, o tym, co się dzieje na świecie. Przychodzi mi to z coraz większym trudem.


Otwieram gazetę i co widzę: kawały z brodą i odgrzewane kotlety. Naturalnie, każdy dzień przynosi nową porcję wypadków samochodowych, pożarów i powodzi. Zmiany w ministerstwach, zmiany w rządzie, wybory legislacyjne, wybory do Senatu.
Ale, w sferze idei wciąż tylko afery sprzed lat serwowane jako skup. Przysłowie francuskie mówi... każdego dnia rodzi się nowy jeleń. Może dla nowego jelenia to jest sensacja zapierająca dech w piersiach. Ale jeżeli się już co nieco przeżyło.
To prawda, na francuskiej scenie politycznej pojawiły się nowe postaci w pierwszoplanowych rolach. Macron, Philippe, Melanchon. Ale, już po pierwszym akcie odnosi się wrażenie jakby to była stale ta sama sztuka, z nowym sezonem grana w nowej obsadzie. Znamy oś dramatyczną, możemy kwestie powtarzać chórem razem z aktorami i zakończenie bynajmniej nas nie zaskakuje, gdyż znamy je na pamięć. Nieraz nawet zdarza nam się westchnąć z nostalgią za starymi gwiazdami. Ach, Segolene Royale niezastąpiona w roli pierwszej naiwnej. Ach, Mitterrand jako Ojciec (z różnych matek), a zwłaszcza nieodżałowany Jean-Marie Le Pen, dublowany nieudolnie przez wrzaskliwą córkę.
Na temat dechrystianizacji Francji mógłbym bez żadnych zmian powtórzyć to, co mówiłem i napisałem w moich Kronikach Paryskich z okazji zakazania plakatów, na których widniało trefne słowo „chrześcijaństwo”. Chodziło o reklamę śpiewających księży. Obecnie zakaz przeniósł się na... jogurt.
Osądźcie sami: żeby lepiej sprzedać greckie produkty spożywcze powszechnie cenione, niektórzy wielcy dystrybutorzy od Lidla do Carrefoura, przechodząc przez Nestle'a, zadecydowali umieścić na opakowaniu piękną fotografię kościoła na greckiej wyspie Santorin. I... wybuchł skandal. Dziennikarze źle usposobieni do zagadnień konsumpcji odkryli, że krzyże wieńczące kopuły kościoła zostały starannie wyretuszowane. Konsumenci nie nadążający za nowoczesnym stylem „przeszłości ślad dłoń nasza zmiata” wyrazili przejęcie i oburzenie. Odpowiedź dystrybutorów: chodzi o to, aby nie urazić  pewnych wspólnot wyznaniowych i wyeliminować wszystko, co mogłoby wywołać polemikę. W imię wspólnego życia oczywiście i poszanowania różnic, ma się rozumieć.

Ciąg dalszy w numerze 34/2017


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

 • 5/03**i Femme sérieuse avec référence et expérience, cherche a garder personnes...
 • 6/06i Jeune femme ukrainienne recherche du travail: ménage, repassage, garde de personne...
 • 7/06i Jeune femme ukrainienne recherche du travail : ménage, repassage. Cela peut aussi...

7 ogłoszeń

Oferty Pracy

 • R297i Petit Hotel recherche concierge-réceptionniste parlant Polonais, ou Ukrainien avec...
 • R296*i Zatrudnię pracownika przy montażu okien (PVC, aluminium, drewno) w Paryżu i...
 • R298i Recherche personne 25-28 heures par semaine paris 3. Nous recherchons une personne...

6 ogłoszeń

Szukam Mieszkania

 • 07/07***i Kobieta szuka mieszkania - studia (ok. 30 m2). Tel. 06 82 13 54 87.

1 ogłoszenie

Wynajem Mieszkania

 • 03/07*i Deux pièces à louer pour 3 ans (non renouvelable) - 900 €. M° Eglise de...
 • 04/07*i Collocation - 400 €. 1 chambre dans l'appartement de 4 pièces. Neuilly...
 • 05/07i CACHAN - STUDIO DO WYNAJĘCIA. Bardzo czyste, spokojne, z ogrodem, bezpłatnym...

4 ogłoszenia

Inne

 • 09/07(12*) Un couple polonais - Catholiques pratiquants (BAC spécialité jardinage)...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za