Za Odrą bez zmian?

Jan Engelgard


za

Tak przynajmniej powszechnie sądzono aż do chwili, kiedy ogłoszono pierwsze wyniki wyborów do Bundestagu.


I nagle okazało się, że zamiany owszem są, i to spore. Co prawda większa część komentatorów w Polsce uspokaja siebie i innych, że wszystko jest pod kontrolą, Merkel nadal rządzi a Alternatywna dla Niemiec (AfD) to efemeryda – to już pobieżna analiza komentarzy zagranicznych przeczy temu błogiemu nastrojowi. Wystarczy zacytować opinię oficjalnej rozgłośni niemieckiej Deutsche Welle:
„Z tych wyborów wypływa oczywisty wniosek, że nie da się działać dłużej tak, jak do tej pory. Wielkimi przegranymi są SPD i Angela Merkel. Socjaldemokraci uzyskali najgorszy wynik w swej historii – 20,5 procent głosów, a CDU, partia kanclerz Merkel, straciła prawie 9 punktów procentowych. Wynik na poziomie 33 procent głosów to dla chadeków prawdziwe trzęsienie ziemi i w normalnych warunkach byłby on dla jej przewodniczącej powodem do zastanowienia się, czy nie powinna ustąpić ze stanowiska. Ale, jak na niemieckie zwyczaje, obecne warunki nie są normalne, czego najlepszym dowodem jest wyborczy sukces Alternatywy dla Niemiec, która uzyskała 12,6 procent głosów i weszła do parlamentu. W ten sposób, po raz pierwszy w historii Republiki Federalnej Niemiec, w Bundestagu znajdą się posłowie reprezentujący partię o charakterze prawicowo-populistycznym”.
Podział mandatów w parlamencie (709 miejsc) jest taki: największym klubem parlamentarnym będzie CDU/CSU z 246 mandatami, SPD ma 153 miejsca, AfD – 94, FDP – 80, Lewica – 69, a Zieloni – 67. Jak z tego widać AfD ma tylko 1/9 mandatów, niby niewiele, ale do tej pory żadna partia antyestablishmentowa nie miała żadnego, a teraz ma ich 94! Do tego dochodzi partia Die Linke (Lewica) z 69 mandatami, także kontestująca oficjalną politykę, a to już jest ponad 150 mandatów. Jak na „stabilne” politycznie Niemcy to bardzo dużo. Przypomnijmy tylko, że we Francji Front Narodowy ma w Zgromadzeniu Narodowym ledwie 8 posłów (na 577), co jest m.in. wynikiem nieproporcjonalnej i – jak się okazuje – niesprawiedliwej – ordynacji wyborczej. Na tym tle pozycja „skrajnej prawicy” (jak się mylnie określa partię AfD) w Niemczech jest kolosalna.

Ciąg dalszy w numerze 34/2017


reklama

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 1/10**i Bonjour, pendant la semaine je travaille a la crèche familiale, mais je cherche...
  • 6/09**i Femme 51 ans sérieuse avec expérience cherche de travaille garde d'enfants -...

2 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R235i Francusko-polska rodzina poszukuje odpowiedzialnej osoby z prawem jazdy do...
  • R236*i Recherche un(e) auxiliaire de vie pour garde de nuit d’un Monsieur de 95 ans (GIR...

2 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 7/10**i Wynajmę - apartamencie umeblowane 48m2, oddzielnie 2 pokoje, blisko metra 2 zona...
  • 17/09******i Wynajmę pokój całkowicie umeblowany dla spokojnych osób, niepalących...
  • 5/10*i Studio umeblowane. Do wynajęcia studio (dla mężczyzny bez nałogów), położone...

6 ogłoszeń

Inne

  • 4/10i Sprzedam mercedesa ML 270 CDI 2001 r. Zarejestrowany i ubezpieczony w Polsce. Silnik...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za