Ks. Władysław kard. Rubin

dr Anna Łucka


ks

Setna rocznica urodzin Władysława Rubina, żołnierza, zesłańca, tułacza, kapłana, biskupa i kardynała zachęca, by przypomnieć tę postać, nie tylko ze względu na jego bardzo bogaty i wyjątkowy życiorys, ale również z uwagi na fakt, że był on niezłomnie wierny - Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i ludziom.


Wartość słów „wierność”, „przyjaźń” wcielał w życie każdego dnia w sposób konkretny, prosty, serdeczny i bezpośredni, po prostu prawdziwy, o czym świadczą do dzisiaj ludzie, którzy spotkali go na różnych drogach jego życia.
Władysław Rubin urodził się 20 września 1917 roku w Tokach na Podolu, w dość zamożnej, rolniczej rodzinie, jako najmłodszy z sześciorga dzieci Ignacego i Tekli Saluk. Środowisko, w którym się wychowywał wycisnęło swoiste piętno na jego osobowości. Często podkreślał, że to właśnie nasze korzenie stanowią o tożsamości.
Podczas nauki gimnazjalnej w kresowym Tarnopolu (ważnym ośrodku polskiego życia gospodarczego, kulturalno-społecznego i politycznego ożywionym duchem katolickim i narodowym), zaangażowanie - m.in. w Sodalicji Mariańskiej, czy w harcerstwie - kształtowało postawę moralną, społeczną i obywatelską przyszłego kapłana. Pasją był sport.
Po maturze w 1935 r. został przyjęty do seminarium duchownego we Lwowie, mieście będącym centrum polskiej kultury na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej. Przez dwa lata kształtowała się głęboka religijno-narodowa osobowość  Rubina, gdzie oprócz studiów i praktyk religijnych - tj. formacji duchowości, wiele miejsca poświęcano rozwojowi życia społecznego - w ramach Bratniej Pomocy, kół odczytowych, misyjnych, rozwojowi ideałów harcerskich i zamiłowań sportowych. W 1937 r. z powodu „braku pewności swego powołania” - jak pisał - wystąpił z seminarium, by rozpocząć studia na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, a rok później w szkole podchorążych w Tarnopolu.
W momencie wybuch II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej - niedaleko Lwowa. Aresztowany, został wywieziony do Starobielska, a potem do Artiomowska nad Morzem Czarny i w końcu do łagru Jercewo pod Archangielskiem.

Ciąg dalszy w numerze 39/2017


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 5/03(x6)i Femme sérieuse avec référence et expérience, cherche a garder personnes...
  • 3/05**i Cherche du travail pour garde personne âgée la journée et la nuit. J'ai fait...
  • 2/06**i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour...

8 ogłoszeń

Oferty Pracy

  • R284i Cherche personne sérieuse pour tenir une maison à la campagne dans le centre de...
  • R287i Ma femme et moi-même recherchons une aide familiale pour participer à la garde de...
  • R286*i L’Hôtel de Bellevue Paris Gare du Nord*** recherche une femme de chambre pour...

9 ogłoszeń

Wynajem Mieszkania

  • 5/06*i Mam do wynajęcia studio w Paryżu od 1 lipca 2018 r. T. +33 6 22 34 50 57

1 ogłoszenie

Inne

  • Chór „Piast" w Paryżu zaprasza na koncert pt. „Sercom naszych Matek". Koncert...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za