Skazany na utratę krzyża


skazany

Jan Paweł II skazany na utratę krzyża” – czytamy w „Le Figaro”. Gazeta pisze o wyroku sądu, który nakazał usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II, gdyż jest „ostentacyjnym symbolem religijnym”, który „łamie zasadę świeckości państwa”.


Dziennik precyzuje, że mowa o pomniku papieża Jana Pawła II w Ploermel w Bretanii. Spór „o krzyż” trwał tam od 2006 r. Decyzję o usunięciu krzyża podjęła, 25 października, francuska Rada Stanu, najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji. Było to potwierdzenie werdyktu sądu administracyjnego w Rennes z 2015 r., który powołał się na obowiązującą we Francji od 1905 r. ustawę o rozdziale Kościoła od państwa. Decyzja jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu.
Na usunięcie krzyża władze Ploermel mają 6 miesięcy. Jeśli tego nie dokonają, cały pomnik będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej. „Le Figaro” dodaje, że mer Ploermel Patrick Le Diffon rozważa inne rozwiązanie, czyli zmianę klasyfikacji miejsca, w którym stoi pomnik, tak by formalnie nie był to teren publiczny. Rozwiązanie to podziela Paul Anselin, były mer bretońskiego miasta. Od lat organizuje on „bretoński opór”, działając aktywnie w stowarzyszeniu pod nazwą „Nie dotykaj mojego Papieża” (Touche pas a mon pape). „Dzięki naszej akcji zebraliśmy 100 000 euro na zakup ziemi, na której znajduje się pomnik” – poinformował Anselin. Były mer jeszcze w grudniu tego roku zamierza zorganizować „żałobną manifestację” wokół pomnika.

Ciąg dalszy w numerze 39/2017


reklama

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 18/10***i Femme cherche l'entretien de maison, garde d'enfants, et/ou personnes agées ...
  • 15/10i Aide soignante cherche du travail en tant qu'une veilleuse de nuit des personnes...
  • 1/11**i Femme 32 ans, sérieuse avec expérience cherche de travaille garde d'enfants,...

4 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 17/09(2016)**i Wynajmę pokój całkowicie umeblowany dla spokojnych osób, niepalących...
  • 17/10*i Wynajmę pokój z balkonem dla kobiety. 8 min do metra, dzwonić po godz. 20:00...
  • 4/11i Studio do wynajęcia w Paryżu. T. 06 41 35 81 72

3 ogłoszenia

Inne

  • 14/10i Sprzedam 2 ha 41 arów ziemi z sadem koło Nowego Sącza. Druga działka do...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za