Skazany na utratę krzyża


skazany

Jan Paweł II skazany na utratę krzyża” – czytamy w „Le Figaro”. Gazeta pisze o wyroku sądu, który nakazał usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II, gdyż jest „ostentacyjnym symbolem religijnym”, który „łamie zasadę świeckości państwa”.


Dziennik precyzuje, że mowa o pomniku papieża Jana Pawła II w Ploermel w Bretanii. Spór „o krzyż” trwał tam od 2006 r. Decyzję o usunięciu krzyża podjęła, 25 października, francuska Rada Stanu, najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji. Było to potwierdzenie werdyktu sądu administracyjnego w Rennes z 2015 r., który powołał się na obowiązującą we Francji od 1905 r. ustawę o rozdziale Kościoła od państwa. Decyzja jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu.
Na usunięcie krzyża władze Ploermel mają 6 miesięcy. Jeśli tego nie dokonają, cały pomnik będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej. „Le Figaro” dodaje, że mer Ploermel Patrick Le Diffon rozważa inne rozwiązanie, czyli zmianę klasyfikacji miejsca, w którym stoi pomnik, tak by formalnie nie był to teren publiczny. Rozwiązanie to podziela Paul Anselin, były mer bretońskiego miasta. Od lat organizuje on „bretoński opór”, działając aktywnie w stowarzyszeniu pod nazwą „Nie dotykaj mojego Papieża” (Touche pas a mon pape). „Dzięki naszej akcji zebraliśmy 100 000 euro na zakup ziemi, na której znajduje się pomnik” – poinformował Anselin. Były mer jeszcze w grudniu tego roku zamierza zorganizować „żałobną manifestację” wokół pomnika.

Ciąg dalszy w numerze 39/2017


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 9/02i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour et...
  • 5/03*i Femme sérieuse avec référence et expérience, cherche a garder personnes...
  • 5/04**i Kobieta szuka pracy i przy osobach starszych i chorych: sprzątanie prasowanie,...

3 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R263*i Firma paryska poszukuje pracownika do montażu okien. T. 06 23 31 64 52.
  • R268i Montaż biżuterii. Firma Solution Soudure, produkująca biżuterie fantazyjna...

2 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 9/03(x6)i Wynajmę studio metro Basilique Saint Denis. T. 06 47 98 41 77.
  • 1/04 Mieszkanie do sprzedania. 2 piętro 54 m2 + 16 m2 z balkonem. Piękny widok na...

2 ogłoszenia

Inne

  • 2/04i Antyki - Weselie (comoda + góra) 18 wiek do renowacji oddam za 50 sadzonek malin z...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za