Widmo fragmentaryzacji Europy

Jan Engelgard


widmo

Ostry kryzys polityczny związany z niepodległościowymi aspiracjami Katalonii, która póki co jest częścią Królestwa Hiszpanii – ożywił dyskusję na temat groźby rozpadu dotychczasowych państw narodowych.


Rzecz dotyczy na pewno Wielkiej Brytanii, gdzie separatyzmy szkocki i walijski wzbierają na sile. Ale przecież takie kłopoty mogą dotknąć jeszcze Niemcy, które są zlepkiem landów o różnej tradycji i religii.
Pamiętajmy też, że po 1989 roku byliśmy świadkami rozpadu takich państw jak ZSRR, Jugosławia i Czechosłowacja, przy czym w przypadku Bałkanów doszło do krwawej wojny domowej. Na miejscu dużego państwa jakim była Jugosławia powstały następujące państwa i państewka: Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Kosowo i Czarnogóra. To ostatnie liczy raptem… 600 tys. mieszkańców i jest członkiem NATO! Warto także pamiętać, że rozpad Jugosławii był czynnie wspierany przez państwa zachodnie, z Niemcami na czele, a potem przez USA. Liczyły się wtedy cele geopolityczne i osłabienie Serbii i wpływów Rosji. Zachód poparł niepodległość Kosowa, mimo że było to jawne naruszenie prawa międzynarodowego. Po latach na ten precedens powołała się Rosja, która w 2014 roku przyłączyła do siebie Krym. W tym przypadku Zachód ostro zaprotestował, zapominając o sprawie Kosowa.
Przypadek Katalonii nie jest więc czymś wyjątkowym, to część pewnego procesu, który trwa. Tyle tylko, że teraz dotyczy on jednego z kluczowych państw zachodnich, które – jak się wydawało – nie są narażone na takie wstrząsy. Czy wobec tego możemy mówić o nieuchronnym procesie czy też za każdym takim wydarzeniem stoi ktoś trzeci? Nie jest prawdą, że separatyzm można wykreować całkowicie sztucznie, niejako na zamówienie sił zewnętrznych.

Ciąg dalszy w numerze 39/2017


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 9/02i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour et...
  • 5/03*i Femme sérieuse avec référence et expérience, cherche a garder personnes...
  • 5/04**i Kobieta szuka pracy i przy osobach starszych i chorych: sprzątanie prasowanie,...

3 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R263*i Firma paryska poszukuje pracownika do montażu okien. T. 06 23 31 64 52.
  • R268i Montaż biżuterii. Firma Solution Soudure, produkująca biżuterie fantazyjna...

2 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 9/03(x6)i Wynajmę studio metro Basilique Saint Denis. T. 06 47 98 41 77.
  • 1/04 Mieszkanie do sprzedania. 2 piętro 54 m2 + 16 m2 z balkonem. Piękny widok na...

2 ogłoszenia

Inne

  • 2/04i Antyki - Weselie (comoda + góra) 18 wiek do renowacji oddam za 50 sadzonek malin z...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za