Widmo fragmentaryzacji Europy

Jan Engelgard


widmo

Ostry kryzys polityczny związany z niepodległościowymi aspiracjami Katalonii, która póki co jest częścią Królestwa Hiszpanii – ożywił dyskusję na temat groźby rozpadu dotychczasowych państw narodowych.


Rzecz dotyczy na pewno Wielkiej Brytanii, gdzie separatyzmy szkocki i walijski wzbierają na sile. Ale przecież takie kłopoty mogą dotknąć jeszcze Niemcy, które są zlepkiem landów o różnej tradycji i religii.
Pamiętajmy też, że po 1989 roku byliśmy świadkami rozpadu takich państw jak ZSRR, Jugosławia i Czechosłowacja, przy czym w przypadku Bałkanów doszło do krwawej wojny domowej. Na miejscu dużego państwa jakim była Jugosławia powstały następujące państwa i państewka: Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Kosowo i Czarnogóra. To ostatnie liczy raptem… 600 tys. mieszkańców i jest członkiem NATO! Warto także pamiętać, że rozpad Jugosławii był czynnie wspierany przez państwa zachodnie, z Niemcami na czele, a potem przez USA. Liczyły się wtedy cele geopolityczne i osłabienie Serbii i wpływów Rosji. Zachód poparł niepodległość Kosowa, mimo że było to jawne naruszenie prawa międzynarodowego. Po latach na ten precedens powołała się Rosja, która w 2014 roku przyłączyła do siebie Krym. W tym przypadku Zachód ostro zaprotestował, zapominając o sprawie Kosowa.
Przypadek Katalonii nie jest więc czymś wyjątkowym, to część pewnego procesu, który trwa. Tyle tylko, że teraz dotyczy on jednego z kluczowych państw zachodnich, które – jak się wydawało – nie są narażone na takie wstrząsy. Czy wobec tego możemy mówić o nieuchronnym procesie czy też za każdym takim wydarzeniem stoi ktoś trzeci? Nie jest prawdą, że separatyzm można wykreować całkowicie sztucznie, niejako na zamówienie sił zewnętrznych.

Ciąg dalszy w numerze 39/2017


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 6/12***i Femme sérieuse avec référence et expérience, cherche a garder personnes...
  • 6/04i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour et...
  • 2/01**i Je m'appelle Olga, je suis a la cherche du travail pour moi ménage avec garde...

5 ogłoszeń

Oferty Pracy

  • R250**i Recherche employée de maison expérimentée - CDI. Particulier recherche un(e)...

1 ogłoszenie

Szukam Mieszkania

  • 8/01*i Mama z córką, spokojne bez nałogów, szukają mieszkania w Paryżu, min. 2...

1 ogłoszenie

Wynajem Mieszkania

  • 1/01i Chambre pour une personne a louer chez l'habitant dans le quartier de Denfert...
  • 5/01***i Do wynajęcia dom 78 m2 (kuchnia salon 3 pokoje łazienka), ogrzewanie gazowe...
  • 6/01***i Do wynajęcia studio 29 m2 ogrzewanie gazowe, klimatyzacja. Region 94 RER A -...

4 ogłoszenia


Aktualizacja ogłoszeń za