Widmo fragmentaryzacji Europy

Jan Engelgard


widmo

Ostry kryzys polityczny związany z niepodległościowymi aspiracjami Katalonii, która póki co jest częścią Królestwa Hiszpanii – ożywił dyskusję na temat groźby rozpadu dotychczasowych państw narodowych.


Rzecz dotyczy na pewno Wielkiej Brytanii, gdzie separatyzmy szkocki i walijski wzbierają na sile. Ale przecież takie kłopoty mogą dotknąć jeszcze Niemcy, które są zlepkiem landów o różnej tradycji i religii.
Pamiętajmy też, że po 1989 roku byliśmy świadkami rozpadu takich państw jak ZSRR, Jugosławia i Czechosłowacja, przy czym w przypadku Bałkanów doszło do krwawej wojny domowej. Na miejscu dużego państwa jakim była Jugosławia powstały następujące państwa i państewka: Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Kosowo i Czarnogóra. To ostatnie liczy raptem… 600 tys. mieszkańców i jest członkiem NATO! Warto także pamiętać, że rozpad Jugosławii był czynnie wspierany przez państwa zachodnie, z Niemcami na czele, a potem przez USA. Liczyły się wtedy cele geopolityczne i osłabienie Serbii i wpływów Rosji. Zachód poparł niepodległość Kosowa, mimo że było to jawne naruszenie prawa międzynarodowego. Po latach na ten precedens powołała się Rosja, która w 2014 roku przyłączyła do siebie Krym. W tym przypadku Zachód ostro zaprotestował, zapominając o sprawie Kosowa.
Przypadek Katalonii nie jest więc czymś wyjątkowym, to część pewnego procesu, który trwa. Tyle tylko, że teraz dotyczy on jednego z kluczowych państw zachodnich, które – jak się wydawało – nie są narażone na takie wstrząsy. Czy wobec tego możemy mówić o nieuchronnym procesie czy też za każdym takim wydarzeniem stoi ktoś trzeci? Nie jest prawdą, że separatyzm można wykreować całkowicie sztucznie, niejako na zamówienie sił zewnętrznych.

Ciąg dalszy w numerze 39/2017


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 5/03(x6)i Femme sérieuse avec référence et expérience, cherche a garder personnes...
  • 3/05**i Cherche du travail pour garde personne âgée la journée et la nuit. J'ai fait...
  • 2/06**i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour...

8 ogłoszeń

Oferty Pracy

  • R284i Cherche personne sérieuse pour tenir une maison à la campagne dans le centre de...
  • R287i Ma femme et moi-même recherchons une aide familiale pour participer à la garde de...
  • R286*i L’Hôtel de Bellevue Paris Gare du Nord*** recherche une femme de chambre pour...

9 ogłoszeń

Wynajem Mieszkania

  • 5/06*i Mam do wynajęcia studio w Paryżu od 1 lipca 2018 r. T. +33 6 22 34 50 57

1 ogłoszenie

Inne

  • Chór „Piast" w Paryżu zaprasza na koncert pt. „Sercom naszych Matek". Koncert...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za