Widmo fragmentaryzacji Europy

Jan Engelgard


widmo

Ostry kryzys polityczny związany z niepodległościowymi aspiracjami Katalonii, która póki co jest częścią Królestwa Hiszpanii – ożywił dyskusję na temat groźby rozpadu dotychczasowych państw narodowych.


Rzecz dotyczy na pewno Wielkiej Brytanii, gdzie separatyzmy szkocki i walijski wzbierają na sile. Ale przecież takie kłopoty mogą dotknąć jeszcze Niemcy, które są zlepkiem landów o różnej tradycji i religii.
Pamiętajmy też, że po 1989 roku byliśmy świadkami rozpadu takich państw jak ZSRR, Jugosławia i Czechosłowacja, przy czym w przypadku Bałkanów doszło do krwawej wojny domowej. Na miejscu dużego państwa jakim była Jugosławia powstały następujące państwa i państewka: Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Kosowo i Czarnogóra. To ostatnie liczy raptem… 600 tys. mieszkańców i jest członkiem NATO! Warto także pamiętać, że rozpad Jugosławii był czynnie wspierany przez państwa zachodnie, z Niemcami na czele, a potem przez USA. Liczyły się wtedy cele geopolityczne i osłabienie Serbii i wpływów Rosji. Zachód poparł niepodległość Kosowa, mimo że było to jawne naruszenie prawa międzynarodowego. Po latach na ten precedens powołała się Rosja, która w 2014 roku przyłączyła do siebie Krym. W tym przypadku Zachód ostro zaprotestował, zapominając o sprawie Kosowa.
Przypadek Katalonii nie jest więc czymś wyjątkowym, to część pewnego procesu, który trwa. Tyle tylko, że teraz dotyczy on jednego z kluczowych państw zachodnich, które – jak się wydawało – nie są narażone na takie wstrząsy. Czy wobec tego możemy mówić o nieuchronnym procesie czy też za każdym takim wydarzeniem stoi ktoś trzeci? Nie jest prawdą, że separatyzm można wykreować całkowicie sztucznie, niejako na zamówienie sił zewnętrznych.

Ciąg dalszy w numerze 39/2017


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 5/09i Cherche du travail pour garde personne âgée la journée et la nuit. J'ai fait...
  • 4/09i Femme moldave parlant Français et Russe cherche à garder des personnes agés la...

2 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R318i Pour rester la nuit avec notre mère très âgée, nous cherchons une auxiliaire de...
  • R6/08i Assiociation Concorde poszukuje pani do pracy na stanowisku: pomoc...
  • R 319i Recherche personne parlant français, pour 3h de ménage de préférence le...

6 ogłoszeń

Wynajem Mieszkania

  • 9/09i Do wynajęcia - od 1.X.2018 - studette w III zonie. Przystępna cena. T. 01 48 81...

1 ogłoszenie

Usługi

  • 2/09i Poprowadzę księgowość, sekretariat, deklaracje podatkowe i socjalne itp...

1 ogłoszenie

Inne

  • 9/07 Un couple polonais - Catholiques pratiquants (BAC spécialité jardinage) recherche...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za