Czy bierzesz sobie Dżihad za męża?

Jan Kciuk


czy

Od 1993 roku do 2017 ponad tysiąc dzieci urodzonych we Francji otrzymało od swoich rodziców imię Jihad (dżihad- zmaganie, walka, ale też święta wojna).


Sprawa dotyczy 700 chłopców i 340 dziewczynek (forma – Jihade). Francuskie władze nie reagują, więc bez problemu od lat takie imiona są rejestrowane w miejscowych urzędach stanu cywilnego.
Co prawda w 1993 roku urzędnicy stanu cywilnego stracili prawo do ingerowania w nadawane przez rodziców imiona, ale taką możliwość mają nadal sądy rodzinne, które mogą zmieniać decyzję rodziców „w interesie dziecka”. Chodzi głównie o przypadki ośmieszenia, imion zdyskredytowanych historycznie, czy mających pejoratywny wydźwięk. Sądy z takich możliwości czasami nawet korzystają. I tak np. zakazywały już nadawania takich imion jak Fraise (truskawka), Nutella, czy… Renault Megane. Dość głośne było też zakwestionowanie we wrześniu tego roku bretońskiego, historycznego imienia Fanch, ze względu na ortograficzny zapis i akcent nad n, który nie współgrał z francuską ortografią. Imię nie spodobało się urzędnikom, choć nosiło je w historii m.in. dwóch bretońskich pisarzy. Przepisy pozwalałyby na ingerencję także w przypadku „Jihadu”, ale najwyraźniej sędziowie nie chcą podejmować tu żadnych interwencji, chociaż nadawanie imienia Jihad, poza muzułmańskim kontekstem, wydaje się mocno prowokacyjne wobec państwa. Potwierdza to tezę o abdykacji państwa z konfrontacji wobec islamu. Przy okazji warto dodać, że wg Instytutu Statystyki Francji (INSEE) imię Mohammed właśnie wchodzi do czołówki najbardziej popularnych imion nadawanych w tym kraju.


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 5/09i Cherche du travail pour garde personne âgée la journée et la nuit. J'ai fait...
  • 4/09i Femme moldave parlant Français et Russe cherche à garder des personnes agés la...

2 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R318i Pour rester la nuit avec notre mère très âgée, nous cherchons une auxiliaire de...
  • R6/08i Assiociation Concorde poszukuje pani do pracy na stanowisku: pomoc...
  • R 319i Recherche personne parlant français, pour 3h de ménage de préférence le...

6 ogłoszeń

Wynajem Mieszkania

  • 9/09i Do wynajęcia - od 1.X.2018 - studette w III zonie. Przystępna cena. T. 01 48 81...

1 ogłoszenie

Usługi

  • 2/09i Poprowadzę księgowość, sekretariat, deklaracje podatkowe i socjalne itp...

1 ogłoszenie

Inne

  • 9/07 Un couple polonais - Catholiques pratiquants (BAC spécialité jardinage) recherche...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za