Czy bierzesz sobie Dżihad za męża?

Jan Kciuk


czy

Od 1993 roku do 2017 ponad tysiąc dzieci urodzonych we Francji otrzymało od swoich rodziców imię Jihad (dżihad- zmaganie, walka, ale też święta wojna).


Sprawa dotyczy 700 chłopców i 340 dziewczynek (forma – Jihade). Francuskie władze nie reagują, więc bez problemu od lat takie imiona są rejestrowane w miejscowych urzędach stanu cywilnego.
Co prawda w 1993 roku urzędnicy stanu cywilnego stracili prawo do ingerowania w nadawane przez rodziców imiona, ale taką możliwość mają nadal sądy rodzinne, które mogą zmieniać decyzję rodziców „w interesie dziecka”. Chodzi głównie o przypadki ośmieszenia, imion zdyskredytowanych historycznie, czy mających pejoratywny wydźwięk. Sądy z takich możliwości czasami nawet korzystają. I tak np. zakazywały już nadawania takich imion jak Fraise (truskawka), Nutella, czy… Renault Megane. Dość głośne było też zakwestionowanie we wrześniu tego roku bretońskiego, historycznego imienia Fanch, ze względu na ortograficzny zapis i akcent nad n, który nie współgrał z francuską ortografią. Imię nie spodobało się urzędnikom, choć nosiło je w historii m.in. dwóch bretońskich pisarzy. Przepisy pozwalałyby na ingerencję także w przypadku „Jihadu”, ale najwyraźniej sędziowie nie chcą podejmować tu żadnych interwencji, chociaż nadawanie imienia Jihad, poza muzułmańskim kontekstem, wydaje się mocno prowokacyjne wobec państwa. Potwierdza to tezę o abdykacji państwa z konfrontacji wobec islamu. Przy okazji warto dodać, że wg Instytutu Statystyki Francji (INSEE) imię Mohammed właśnie wchodzi do czołówki najbardziej popularnych imion nadawanych w tym kraju.


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 9/02i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour et...
  • 5/03*i Femme sérieuse avec référence et expérience, cherche a garder personnes...
  • 5/04**i Kobieta szuka pracy i przy osobach starszych i chorych: sprzątanie prasowanie,...

3 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R263*i Firma paryska poszukuje pracownika do montażu okien. T. 06 23 31 64 52.
  • R268i Montaż biżuterii. Firma Solution Soudure, produkująca biżuterie fantazyjna...

2 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 9/03(x6)i Wynajmę studio metro Basilique Saint Denis. T. 06 47 98 41 77.
  • 1/04 Mieszkanie do sprzedania. 2 piętro 54 m2 + 16 m2 z balkonem. Piękny widok na...

2 ogłoszenia

Inne

  • 2/04i Antyki - Weselie (comoda + góra) 18 wiek do renowacji oddam za 50 sadzonek malin z...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za