Czy bierzesz sobie Dżihad za męża?

Jan Kciuk


czy

Od 1993 roku do 2017 ponad tysiąc dzieci urodzonych we Francji otrzymało od swoich rodziców imię Jihad (dżihad- zmaganie, walka, ale też święta wojna).


Sprawa dotyczy 700 chłopców i 340 dziewczynek (forma – Jihade). Francuskie władze nie reagują, więc bez problemu od lat takie imiona są rejestrowane w miejscowych urzędach stanu cywilnego.
Co prawda w 1993 roku urzędnicy stanu cywilnego stracili prawo do ingerowania w nadawane przez rodziców imiona, ale taką możliwość mają nadal sądy rodzinne, które mogą zmieniać decyzję rodziców „w interesie dziecka”. Chodzi głównie o przypadki ośmieszenia, imion zdyskredytowanych historycznie, czy mających pejoratywny wydźwięk. Sądy z takich możliwości czasami nawet korzystają. I tak np. zakazywały już nadawania takich imion jak Fraise (truskawka), Nutella, czy… Renault Megane. Dość głośne było też zakwestionowanie we wrześniu tego roku bretońskiego, historycznego imienia Fanch, ze względu na ortograficzny zapis i akcent nad n, który nie współgrał z francuską ortografią. Imię nie spodobało się urzędnikom, choć nosiło je w historii m.in. dwóch bretońskich pisarzy. Przepisy pozwalałyby na ingerencję także w przypadku „Jihadu”, ale najwyraźniej sędziowie nie chcą podejmować tu żadnych interwencji, chociaż nadawanie imienia Jihad, poza muzułmańskim kontekstem, wydaje się mocno prowokacyjne wobec państwa. Potwierdza to tezę o abdykacji państwa z konfrontacji wobec islamu. Przy okazji warto dodać, że wg Instytutu Statystyki Francji (INSEE) imię Mohammed właśnie wchodzi do czołówki najbardziej popularnych imion nadawanych w tym kraju.


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 5/03(x6)i Femme sérieuse avec référence et expérience, cherche a garder personnes...
  • 3/05**i Cherche du travail pour garde personne âgée la journée et la nuit. J'ai fait...
  • 2/06**i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour...

8 ogłoszeń

Oferty Pracy

  • R284i Cherche personne sérieuse pour tenir une maison à la campagne dans le centre de...
  • R287i Ma femme et moi-même recherchons une aide familiale pour participer à la garde de...
  • R286*i L’Hôtel de Bellevue Paris Gare du Nord*** recherche une femme de chambre pour...

9 ogłoszeń

Wynajem Mieszkania

  • 5/06*i Mam do wynajęcia studio w Paryżu od 1 lipca 2018 r. T. +33 6 22 34 50 57

1 ogłoszenie

Inne

  • Chór „Piast" w Paryżu zaprasza na koncert pt. „Sercom naszych Matek". Koncert...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za