Czy bierzesz sobie Dżihad za męża?

Jan Kciuk


czy

Od 1993 roku do 2017 ponad tysiąc dzieci urodzonych we Francji otrzymało od swoich rodziców imię Jihad (dżihad- zmaganie, walka, ale też święta wojna).


Sprawa dotyczy 700 chłopców i 340 dziewczynek (forma – Jihade). Francuskie władze nie reagują, więc bez problemu od lat takie imiona są rejestrowane w miejscowych urzędach stanu cywilnego.
Co prawda w 1993 roku urzędnicy stanu cywilnego stracili prawo do ingerowania w nadawane przez rodziców imiona, ale taką możliwość mają nadal sądy rodzinne, które mogą zmieniać decyzję rodziców „w interesie dziecka”. Chodzi głównie o przypadki ośmieszenia, imion zdyskredytowanych historycznie, czy mających pejoratywny wydźwięk. Sądy z takich możliwości czasami nawet korzystają. I tak np. zakazywały już nadawania takich imion jak Fraise (truskawka), Nutella, czy… Renault Megane. Dość głośne było też zakwestionowanie we wrześniu tego roku bretońskiego, historycznego imienia Fanch, ze względu na ortograficzny zapis i akcent nad n, który nie współgrał z francuską ortografią. Imię nie spodobało się urzędnikom, choć nosiło je w historii m.in. dwóch bretońskich pisarzy. Przepisy pozwalałyby na ingerencję także w przypadku „Jihadu”, ale najwyraźniej sędziowie nie chcą podejmować tu żadnych interwencji, chociaż nadawanie imienia Jihad, poza muzułmańskim kontekstem, wydaje się mocno prowokacyjne wobec państwa. Potwierdza to tezę o abdykacji państwa z konfrontacji wobec islamu. Przy okazji warto dodać, że wg Instytutu Statystyki Francji (INSEE) imię Mohammed właśnie wchodzi do czołówki najbardziej popularnych imion nadawanych w tym kraju.


reklama

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 18/10***i Femme cherche l'entretien de maison, garde d'enfants, et/ou personnes agées ...
  • 15/10i Aide soignante cherche du travail en tant qu'une veilleuse de nuit des personnes...
  • 1/11**i Femme 32 ans, sérieuse avec expérience cherche de travaille garde d'enfants,...

4 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 17/09(2016)**i Wynajmę pokój całkowicie umeblowany dla spokojnych osób, niepalących...
  • 17/10*i Wynajmę pokój z balkonem dla kobiety. 8 min do metra, dzwonić po godz. 20:00...
  • 4/11i Studio do wynajęcia w Paryżu. T. 06 41 35 81 72

3 ogłoszenia

Inne

  • 14/10i Sprzedam 2 ha 41 arów ziemi z sadem koło Nowego Sącza. Druga działka do...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za