Pluralizm i autorytet

Bogumił Łoziński


pluralizm

Różne opinie duchownych są dopuszczalne, jednak w sprawach zasadniczych powinno obowiązywać jedno stanowisko, wyrażone przez Magisterium Kościoła.


ak można podsumować debatę „Głos(y) Kościoła”, która odbyła się w ramach Dziedzińca Dialogu. Choć idea takich spotkań polega przede wszystkim na dialogu katolików z niewierzącymi i ludźmi innej wiary czy wyznania, organizatorzy postanowili zająć się zróżnicowaniem opinii wewnątrz Kościoła katolickiego, a dokładnie między duchownymi. Stąd do debaty zaproszeni zostali księża wyrażający często skrajnie odmienne poglądy na ten sam temat. Uczestniczyli w niej: ks. prof. Paweł Bortkiewicz, dominikanin o. prof. Andrzej Kłoczowski, jezuita ks. prof. Dariusz Kowalczyk oraz ks. prof. Alfred Marek Wierzbicki.

Próbka pluralizmu
Czy duchowni powinni dyskutować ze sobą publicznie, skoro wielość odmiennych opinii może wprowadzać zamęt wśród wiernych? Punktem wyjścia do rozmowy na ten temat stała się wypowiedź abp. Wojciecha Polaka, który w wywiadzie dla „Tygodnika Powszechnego” stwierdził, że jeśli jakiś podległy mu ksiądz weźmie udział w antyuchodźczej manifestacji, to go suspenduje. Odmienność opinii i perspektyw, z jakich słowa prymasa Polaka oceniali dyskutanci, była doskonałym przykładem, jak bardzo nasz Kościół (utożsamiany przez organizatorów debaty wyłącznie z duchowieństwem) jest zróżnicowany. Ks. prof. Bortkiewicz zwrócił uwagę, że słowo „uchodźca” ma obecnie wiele znaczeń. Jeśli jest ono rozumiane w zgodzie z definicją konwencji genewskiej, to sytuacja jest oczywista i należy tych ludzi przyjąć, bo jest zagrożone ich życie. Jednak obecnie granicę Europy przekraczają osoby, które emigrantami nie są. Problem ten ma inne wymiary – wiąże się z wojną cywilizacyjną i jest zagrożeniem kulturowym. Polemizował z nim ks. prof. Wierzbicki, który stwierdził, że język zagrożeń cywilizacyjnych go przeraża, choć przyznał, że byłby ostrożny ze stosowaniem suspensy. Jego zdaniem księża w ogóle nie powinni uczestniczyć w manifestacjach, lecz mogą zabierać głos w danej sprawie. – Tylko co jest manifestacją? – pytał ks. prof. Kowalczyk w kontekście niedawnej akcji modlitewnej Różaniec do Granic. Jak zauważył, padały kuriozalne opinie, że była ona manifestacją przeciwko imigrantom, a bp Pieronek stwierdził nawet, że jej uczestnicy są przeciwko nauczaniu papieża Franciszka. Według o. prof. Kłoczowskiego problemem nie są uchodźcy, tylko budowanie strachu przed nimi.

Ciąg dalszy w numerze 39/2017


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 6/12***i Femme sérieuse avec référence et expérience, cherche a garder personnes...
  • 6/04i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour et...
  • 2/01**i Je m'appelle Olga, je suis a la cherche du travail pour moi ménage avec garde...

5 ogłoszeń

Oferty Pracy

  • R250**i Recherche employée de maison expérimentée - CDI. Particulier recherche un(e)...

1 ogłoszenie

Szukam Mieszkania

  • 8/01*i Mama z córką, spokojne bez nałogów, szukają mieszkania w Paryżu, min. 2...

1 ogłoszenie

Wynajem Mieszkania

  • 1/01i Chambre pour une personne a louer chez l'habitant dans le quartier de Denfert...
  • 5/01***i Do wynajęcia dom 78 m2 (kuchnia salon 3 pokoje łazienka), ogrzewanie gazowe...
  • 6/01***i Do wynajęcia studio 29 m2 ogrzewanie gazowe, klimatyzacja. Region 94 RER A -...

4 ogłoszenia


Aktualizacja ogłoszeń za