Pluralizm i autorytet

Bogumił Łoziński


pluralizm

Różne opinie duchownych są dopuszczalne, jednak w sprawach zasadniczych powinno obowiązywać jedno stanowisko, wyrażone przez Magisterium Kościoła.


ak można podsumować debatę „Głos(y) Kościoła”, która odbyła się w ramach Dziedzińca Dialogu. Choć idea takich spotkań polega przede wszystkim na dialogu katolików z niewierzącymi i ludźmi innej wiary czy wyznania, organizatorzy postanowili zająć się zróżnicowaniem opinii wewnątrz Kościoła katolickiego, a dokładnie między duchownymi. Stąd do debaty zaproszeni zostali księża wyrażający często skrajnie odmienne poglądy na ten sam temat. Uczestniczyli w niej: ks. prof. Paweł Bortkiewicz, dominikanin o. prof. Andrzej Kłoczowski, jezuita ks. prof. Dariusz Kowalczyk oraz ks. prof. Alfred Marek Wierzbicki.

Próbka pluralizmu
Czy duchowni powinni dyskutować ze sobą publicznie, skoro wielość odmiennych opinii może wprowadzać zamęt wśród wiernych? Punktem wyjścia do rozmowy na ten temat stała się wypowiedź abp. Wojciecha Polaka, który w wywiadzie dla „Tygodnika Powszechnego” stwierdził, że jeśli jakiś podległy mu ksiądz weźmie udział w antyuchodźczej manifestacji, to go suspenduje. Odmienność opinii i perspektyw, z jakich słowa prymasa Polaka oceniali dyskutanci, była doskonałym przykładem, jak bardzo nasz Kościół (utożsamiany przez organizatorów debaty wyłącznie z duchowieństwem) jest zróżnicowany. Ks. prof. Bortkiewicz zwrócił uwagę, że słowo „uchodźca” ma obecnie wiele znaczeń. Jeśli jest ono rozumiane w zgodzie z definicją konwencji genewskiej, to sytuacja jest oczywista i należy tych ludzi przyjąć, bo jest zagrożone ich życie. Jednak obecnie granicę Europy przekraczają osoby, które emigrantami nie są. Problem ten ma inne wymiary – wiąże się z wojną cywilizacyjną i jest zagrożeniem kulturowym. Polemizował z nim ks. prof. Wierzbicki, który stwierdził, że język zagrożeń cywilizacyjnych go przeraża, choć przyznał, że byłby ostrożny ze stosowaniem suspensy. Jego zdaniem księża w ogóle nie powinni uczestniczyć w manifestacjach, lecz mogą zabierać głos w danej sprawie. – Tylko co jest manifestacją? – pytał ks. prof. Kowalczyk w kontekście niedawnej akcji modlitewnej Różaniec do Granic. Jak zauważył, padały kuriozalne opinie, że była ona manifestacją przeciwko imigrantom, a bp Pieronek stwierdził nawet, że jej uczestnicy są przeciwko nauczaniu papieża Franciszka. Według o. prof. Kłoczowskiego problemem nie są uchodźcy, tylko budowanie strachu przed nimi.

Ciąg dalszy w numerze 39/2017


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 5/09i Cherche du travail pour garde personne âgée la journée et la nuit. J'ai fait...
  • 4/09i Femme moldave parlant Français et Russe cherche à garder des personnes agés la...

2 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R318i Pour rester la nuit avec notre mère très âgée, nous cherchons une auxiliaire de...
  • R6/08i Assiociation Concorde poszukuje pani do pracy na stanowisku: pomoc...
  • R 319i Recherche personne parlant français, pour 3h de ménage de préférence le...

6 ogłoszeń

Wynajem Mieszkania

  • 9/09i Do wynajęcia - od 1.X.2018 - studette w III zonie. Przystępna cena. T. 01 48 81...

1 ogłoszenie

Usługi

  • 2/09i Poprowadzę księgowość, sekretariat, deklaracje podatkowe i socjalne itp...

1 ogłoszenie

Inne

  • 9/07 Un couple polonais - Catholiques pratiquants (BAC spécialité jardinage) recherche...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za