Pluralizm i autorytet

Bogumił Łoziński


pluralizm

Różne opinie duchownych są dopuszczalne, jednak w sprawach zasadniczych powinno obowiązywać jedno stanowisko, wyrażone przez Magisterium Kościoła.


ak można podsumować debatę „Głos(y) Kościoła”, która odbyła się w ramach Dziedzińca Dialogu. Choć idea takich spotkań polega przede wszystkim na dialogu katolików z niewierzącymi i ludźmi innej wiary czy wyznania, organizatorzy postanowili zająć się zróżnicowaniem opinii wewnątrz Kościoła katolickiego, a dokładnie między duchownymi. Stąd do debaty zaproszeni zostali księża wyrażający często skrajnie odmienne poglądy na ten sam temat. Uczestniczyli w niej: ks. prof. Paweł Bortkiewicz, dominikanin o. prof. Andrzej Kłoczowski, jezuita ks. prof. Dariusz Kowalczyk oraz ks. prof. Alfred Marek Wierzbicki.

Próbka pluralizmu
Czy duchowni powinni dyskutować ze sobą publicznie, skoro wielość odmiennych opinii może wprowadzać zamęt wśród wiernych? Punktem wyjścia do rozmowy na ten temat stała się wypowiedź abp. Wojciecha Polaka, który w wywiadzie dla „Tygodnika Powszechnego” stwierdził, że jeśli jakiś podległy mu ksiądz weźmie udział w antyuchodźczej manifestacji, to go suspenduje. Odmienność opinii i perspektyw, z jakich słowa prymasa Polaka oceniali dyskutanci, była doskonałym przykładem, jak bardzo nasz Kościół (utożsamiany przez organizatorów debaty wyłącznie z duchowieństwem) jest zróżnicowany. Ks. prof. Bortkiewicz zwrócił uwagę, że słowo „uchodźca” ma obecnie wiele znaczeń. Jeśli jest ono rozumiane w zgodzie z definicją konwencji genewskiej, to sytuacja jest oczywista i należy tych ludzi przyjąć, bo jest zagrożone ich życie. Jednak obecnie granicę Europy przekraczają osoby, które emigrantami nie są. Problem ten ma inne wymiary – wiąże się z wojną cywilizacyjną i jest zagrożeniem kulturowym. Polemizował z nim ks. prof. Wierzbicki, który stwierdził, że język zagrożeń cywilizacyjnych go przeraża, choć przyznał, że byłby ostrożny ze stosowaniem suspensy. Jego zdaniem księża w ogóle nie powinni uczestniczyć w manifestacjach, lecz mogą zabierać głos w danej sprawie. – Tylko co jest manifestacją? – pytał ks. prof. Kowalczyk w kontekście niedawnej akcji modlitewnej Różaniec do Granic. Jak zauważył, padały kuriozalne opinie, że była ona manifestacją przeciwko imigrantom, a bp Pieronek stwierdził nawet, że jej uczestnicy są przeciwko nauczaniu papieża Franciszka. Według o. prof. Kłoczowskiego problemem nie są uchodźcy, tylko budowanie strachu przed nimi.

Ciąg dalszy w numerze 39/2017


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 5/03(x6)i Femme sérieuse avec référence et expérience, cherche a garder personnes...
  • 3/05**i Cherche du travail pour garde personne âgée la journée et la nuit. J'ai fait...
  • 2/06**i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour...

8 ogłoszeń

Oferty Pracy

  • R284i Cherche personne sérieuse pour tenir une maison à la campagne dans le centre de...
  • R287i Ma femme et moi-même recherchons une aide familiale pour participer à la garde de...
  • R286*i L’Hôtel de Bellevue Paris Gare du Nord*** recherche une femme de chambre pour...

9 ogłoszeń

Wynajem Mieszkania

  • 5/06*i Mam do wynajęcia studio w Paryżu od 1 lipca 2018 r. T. +33 6 22 34 50 57

1 ogłoszenie

Inne

  • Chór „Piast" w Paryżu zaprasza na koncert pt. „Sercom naszych Matek". Koncert...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za