Dzień Niepodległości w kaplicy Saint-Yves

Iwona Żądło


dzien

Podczas uroczystej Mszy świętej odprawionej przez naszego nowego duszpasterza ks. Władysława Łukiewicza, dominowały biel i czerwień.


Ołtarz udekorowany w małe polskie flagi z orłem i przypięte do wielu ubrań kotyliony wskazywały na podniosłą chwilę. Bo oto nadeszła dziewięćdziesiąta dziewiąta rocznica odzyskania przez Polskę w 1918 r. niepodległości.
W 1795 r. na skutek trzeciego rozbioru i abdykacji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Polska jako państwo przestała istnieć. Jednakże polskość i patriotyzm ożywały w sercach Polaków rzuconych na obczyznę. Podczas Wielkiej Emigracji do Francji przybyli pisarze, muzycy, generałowie - elita narodu. A. Mickiewicz pisał teksty patriotyczne, takie jak „Dziady”, „Pan Tadeusz”. C. K. Norwid tęsknił „... do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez poszanowanie dla darów nieba”. F. Chopin komponowaną muzyką przywoływał nadwiślańskie klimaty.
Przez sto dwadzieścia trzy lata Polacy nieustannie walczyli o swoją wolność, także zbrojnie - Powstanie Listopadowe 1831 r.,Powstanie Styczniowe 1863 r., ale też... pozytywistycznie -  poprzez krzewienie nauki i języka. M. Konopnicka, H. Sienkiewicz, M. Skłodowska-Curie i inni - poprzez swoją działalność propagowali polskość i szacunek do kraju przodków.

Ciąg dalszy w numerze 42/2017


reklama

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 7/11**i Femme sérieuse avec références cherche a garder personnes âgées la nuit -...
  • 2/12*i Jeune femme Polonaise sérieuse cherche heures des ménage, repassage. Possibilité...

2 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R247*i Emploi a domicile 24h00/semaine. Paris 7ème - Invalides - A partir de Janvier...

1 ogłoszenie

Wynajem Mieszkania

  • 17/09***i Wynajmę pokój całkowicie umeblowany dla spokojnych osób, niepalących (jedna...
  • 1/12i Do wynajęcia studio 29 m, ogrzewanie centralne, klimatyzacja. Region 94. 8 km do...

2 ogłoszenia


Aktualizacja ogłoszeń za