Zmiana kapitana

Wojciech Turek


zmiana

Wprawdzie w dzisiejszej Polsce programy polityczne nie odgrywają roli, jaką powinny odgrywać w dojrzałych i prawidłowo funkcjonujących demokracjach, jednak zmianę na stanowisku premiera rządu - zdominowanego przez Prawo i Sprawiedliwość - można wytłumaczyć względami pragmatycznymi.


Od pierwszych tygodni funkcjonowania gabinetu Beaty Szydło, widoczna była dysproporcja pomiędzy wicepremierem Mateuszem Morawieckim a pozostałymi członkami gabinetu. Morawiecki wyróżnia się szerokością horyzontów i swobodą, z jaką potrafi łączyć poszczególne resorty w logiczną i spójną całość. Bez wątpienia - w ostatnich dwóch dekadach - jest to jedyny ze sterników nawy państwowej, który spogląda na politykę z perspektywy długodystansowca.
Niektórzy Czytelnicy „Głosu Katolickiego” mogą pamiętać, że dwa lata temu, pisząc o powołanym przez Sejm rządzie Szydło, miałem wątpliwości co do obecności w nim Morawieckiego, mającego za sobą karierę w świecie korporacji i marketingu. Po kilku miesiącach zmieniłem zdanie. Okazało się, że ten sprawny menedżer potrafi wykorzystać uzyskaną wiedzę o mechanizmach, w podjętej przed dwoma laty pracy dla państwa i jego obywateli. Nie zauważyłem, by wdawał się w rozgrywki personalne i kierował emocjonalnymi uprzedzeniami. Nie zauważyłem by ulegał ideologii demo-liberalnej i poprawności politycznej. Morawiecki przemawia językiem fachowca rozumiejącego mechanizmy współczesnego świata i stawiającego za najważniejszy cel dokonanie jakościowego skoku czyli awans Polski do pierwszej ligi gospodarek europejskich.

Ciąg dalszy w numerze 1/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 9/02i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour et...
  • 5/03*i Femme sérieuse avec référence et expérience, cherche a garder personnes...
  • 5/04**i Kobieta szuka pracy i przy osobach starszych i chorych: sprzątanie prasowanie,...

3 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R263*i Firma paryska poszukuje pracownika do montażu okien. T. 06 23 31 64 52.
  • R268i Montaż biżuterii. Firma Solution Soudure, produkująca biżuterie fantazyjna...

2 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 9/03(x6)i Wynajmę studio metro Basilique Saint Denis. T. 06 47 98 41 77.
  • 1/04 Mieszkanie do sprzedania. 2 piętro 54 m2 + 16 m2 z balkonem. Piękny widok na...

2 ogłoszenia

Inne

  • 2/04i Antyki - Weselie (comoda + góra) 18 wiek do renowacji oddam za 50 sadzonek malin z...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za