Zmiana kapitana

Wojciech Turek


zmiana

Wprawdzie w dzisiejszej Polsce programy polityczne nie odgrywają roli, jaką powinny odgrywać w dojrzałych i prawidłowo funkcjonujących demokracjach, jednak zmianę na stanowisku premiera rządu - zdominowanego przez Prawo i Sprawiedliwość - można wytłumaczyć względami pragmatycznymi.


Od pierwszych tygodni funkcjonowania gabinetu Beaty Szydło, widoczna była dysproporcja pomiędzy wicepremierem Mateuszem Morawieckim a pozostałymi członkami gabinetu. Morawiecki wyróżnia się szerokością horyzontów i swobodą, z jaką potrafi łączyć poszczególne resorty w logiczną i spójną całość. Bez wątpienia - w ostatnich dwóch dekadach - jest to jedyny ze sterników nawy państwowej, który spogląda na politykę z perspektywy długodystansowca.
Niektórzy Czytelnicy „Głosu Katolickiego” mogą pamiętać, że dwa lata temu, pisząc o powołanym przez Sejm rządzie Szydło, miałem wątpliwości co do obecności w nim Morawieckiego, mającego za sobą karierę w świecie korporacji i marketingu. Po kilku miesiącach zmieniłem zdanie. Okazało się, że ten sprawny menedżer potrafi wykorzystać uzyskaną wiedzę o mechanizmach, w podjętej przed dwoma laty pracy dla państwa i jego obywateli. Nie zauważyłem, by wdawał się w rozgrywki personalne i kierował emocjonalnymi uprzedzeniami. Nie zauważyłem by ulegał ideologii demo-liberalnej i poprawności politycznej. Morawiecki przemawia językiem fachowca rozumiejącego mechanizmy współczesnego świata i stawiającego za najważniejszy cel dokonanie jakościowego skoku czyli awans Polski do pierwszej ligi gospodarek europejskich.

Ciąg dalszy w numerze 1/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 5/09i Cherche du travail pour garde personne âgée la journée et la nuit. J'ai fait...
  • 4/09i Femme moldave parlant Français et Russe cherche à garder des personnes agés la...

2 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R318i Pour rester la nuit avec notre mère très âgée, nous cherchons une auxiliaire de...
  • R6/08i Assiociation Concorde poszukuje pani do pracy na stanowisku: pomoc...
  • R 319i Recherche personne parlant français, pour 3h de ménage de préférence le...

6 ogłoszeń

Wynajem Mieszkania

  • 9/09i Do wynajęcia - od 1.X.2018 - studette w III zonie. Przystępna cena. T. 01 48 81...

1 ogłoszenie

Usługi

  • 2/09i Poprowadzę księgowość, sekretariat, deklaracje podatkowe i socjalne itp...

1 ogłoszenie

Inne

  • 9/07 Un couple polonais - Catholiques pratiquants (BAC spécialité jardinage) recherche...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za