Więcej niż rzeka

ks. Tomasz Jaklewicz (Gość Niedzielny)


wiecej

Jordan był świadkiem nie tylko chrztu Jezusa, ale także wielu innych wydarzeń w historii zbawienia. Rzeka – symbol, granica, cel pielgrzymek, bezcenny wodopój, powód wojny izraelsko-arabskiej… Płynie przez Biblię, szemrze w chrzcielnicach.


Dla ludów Wschodu, żyjących w większej części na terenach pustynnych, rzeki zawsze miały ogromne znaczenie. Urastały do rangi symbolu. Nad rzekami powstawały wielkie cywilizacje i miasta. Widziano w nich bezcenny, życiodajny dar niebios. Utożsamiano je z życiem, a także z oczyszczeniem. Nie dziwi więc fakt, że Biblia przedstawia raj jako ogród Eden, w którym cztery rzeki płyną w różne strony świata. Zbawienie płynie od Boga niczym rzeka. To częsty motyw biblijny.
Przez Ziemię Świętą od wieków płynie Jordan. Toczy swoje wody z północy na południe po dnie rowu tektonicznego, wpadając do Morza Martwego położonego w największej depresji świata. Jest symbolem, a jednocześnie nadal egzystującą, choć strasznie wyeksploatowaną dziś rzeką, zamienioną prawie w strumień, ponieważ większość jej bezcennej słodkiej wody trafia do wodociągów. Od Jordanu pochodzą nazwy „Jordania” oraz „Zachodni Brzeg” (część terytoriów Autonomii Palestyńskiej). To więcej niż rzeka. To symbol życia, oczyszczenia, granicy, chrztu... Metafora ludzkiej historii, w której zanurzył się Bóg-człowiek.

Spod Hermonu do Morza Martwego
Źródła Jordanu znajdują się na południowych stokach Hermonu (2814 m n.p.m.), najwyższego szczytu łańcucha górskiego Antylibanu. Góra Hermon pojawia się na kartach Biblii, dziś na jej szczycie schodzą się granice Libanu, Izraela i Syrii. Od lat stacjonują tam wojska ONZ, doglądając kruchego pokoju. Zimą i wiosną wierzchołek góry pokrywa się śniegiem, który roztapiając się, zasila strumienie dające początek Jordanowi. Tego śniegu na Hermonie jest na tyle dużo, że działa tam, jedyny w Izraelu, ośrodek sportów narciarskich.

Ciąg dalszy w numerze 1/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 9/02i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour et...
  • 5/03*i Femme sérieuse avec référence et expérience, cherche a garder personnes...
  • 5/04**i Kobieta szuka pracy i przy osobach starszych i chorych: sprzątanie prasowanie,...

3 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R263*i Firma paryska poszukuje pracownika do montażu okien. T. 06 23 31 64 52.
  • R268i Montaż biżuterii. Firma Solution Soudure, produkująca biżuterie fantazyjna...

2 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 9/03(x6)i Wynajmę studio metro Basilique Saint Denis. T. 06 47 98 41 77.
  • 1/04 Mieszkanie do sprzedania. 2 piętro 54 m2 + 16 m2 z balkonem. Piękny widok na...

2 ogłoszenia

Inne

  • 2/04i Antyki - Weselie (comoda + góra) 18 wiek do renowacji oddam za 50 sadzonek malin z...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za