100-lecie odzyskania niepodległości

Konkurs Głosu Katolickiego - 2


100

Polska odzyskała niepodległość w listopadzie 1918 r., po 123 latach zaborów i niewoli. Jak do tego doszło? Czemu świętujemy 11 Listopada? Dlaczego kluczową rolę odegrał Józef Piłsudski? Oto druga część naszego Jubileuszowego Konkursu.


W związku z inicjatywą prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy i rozpoczętymi w naszej Ojczyźnie obchodami Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, nasz tygodnik zaprasza Czytelników do udziału w drugiej części (pierwszą można znaleźć w GK nr 44/2017) Konkursu - 11 Listopada 1918 r. i odzyskanie przez Polskę niepodległości, który jest rodzajem mini- testu wiedzy o historii jednego z najważniejszych wydarzeń w naszych współczesnych dziejach. Rolą niniejszego konkursu jest przypomnienie historycznych wydarzeń, szczególnie młodszym pokoleniom Rodaków mieszkających zagranicą.
Autor i Redakcja GK mają nadzieję, że liczny udział w naszej patriotycznej zabawie będzie wyrazem włączenia się polskiej wspólnoty we Francji w wielkie świętowanie Niepodległości naszej Ojczyzny!

Proponowana dziś druga część testu zawiera trzy pytania dotyczące wiedzy o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Należy zakreślić prawidłowe odpowiedzi spośród trzech możliwości w każdym z trzech pytań, następnie podać swoje imię, nazwisko oraz adres. Odpowiedzi proszę odesłać na adres Redakcji: „Głos Katolicki” (263 bis, rue Saint Honoré - 75001 Paris) - do 3 maja 2018 r. Pośród Autorów poprawnych odpowiedzi rozlosujemy okolicznościowe nagrody, m.in. książki, filmy DVD oraz bezpłatne zaproszenia do paryskiego Muzeum Luwru - ufundowane przez Autora naszego konkursu.

Oto dzisiejsze pytania:
Okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów: Koniec października 1918 roku przyniósł Polakom niezwykle korzystną sytuację polityczną. W Wiedniu monarchia habsburska dożywała swoich ostatnich godzin. W gruzy rozsypała się carska Rosja, którą pogrążała bolszewicka rewolucja, a Niemcy stopniowo ogarniała pożoga rewolucji. Polska niepodległość była na wówczas na wyciągnięcie ręki. Pierwsza wojna światowa wciąż trwała, ale jej wynik był już przesądzony. Państwa centralne, wśród których dominującą rolę odgrywały Niemcy i Austro-Węgry, musiały przyjąć do wiadomości swą przegraną. Wojska niemieckie na froncie zachodnim nie zostały rozgromione, ale nie były też w stanie stawiać dalej skutecznego oporu koalicji amerykańsko-brytyjsko-francuskiej. Przede wszystkim, dlatego, że oba kraje były już skrajnie wyczerpane wewnętrznie. 31 Października 1918 roku Węgry ogłosiły deklarację niepodległości, a w Krakowie, gdzie od trzech dni funkcjonowała już Polska Komisja Likwidacyjna, której celem było oderwanie ziem zaboru austriackiego od monarchii habsburskiej i włączenie jej do przyszłego niepodległego państwa polskiego, zawisły polskie flagi. Natomiast w Warszawie, od tygodnia funkcjonował rząd Józefa Świeżyńskiego, podlegający Radzie Regencyjnej, i tam także ustabilizowano sytuację Polaków, gotowych na wolność.

Pytanie nr 4:
Armia polska generała Józefa Hallera we Francji.
Niemal 101 lat temu, 4 czerwca 1917 r., prezydent Francji Raymond Poincare podpisał dekret o utworzeniu Armii Polskiej we Francji, którą od października 1918 roku dowodził znany polski generał Józef Haller. W 1919 r. licząca 70 tys. Armia Hallera – zwana od niebieskiego koloru mundurów… Armią - powróciła do Polski, gdzie weszła w skład odradzającego się Wojska Polskiego. Jak się nazywała słynna polska armia we Francji?

A:  Armia Czerwona
B: Polska Armia
C: Błękitna Armia

Pytanie nr 5:
Wojna polsko – bolszewicka 1919-1921.
Wojna polsko-bolszewicka, zwana także polsko-sowiecką, w latach 1919–1921, pomiędzy odrodzoną Rzeczpospolitą Polską (II RP) a Rosją Radziecką, dążącą do podboju państw europejskich i przekształcenia ich w republiki radzieckie, zgodnie z doktryną i deklarowanymi celami politycznymi przywódcy rosyjskiej partii bolszewików, Lenina. Jej najważniejszymi epizodami militarnymi były m.in.: Wyprawa kijowska, Bitwa Warszawska i Kontruderzenie polskie znad Wieprza. Kiedy i gdzie podpisano pokojowy traktat wytyczający granice polsko - radziecką?

A: Kijów - 7 maja 1920 r.
B: Ryga - 18 marca 1921 r.
C: Warszawa - 25 sierpnia 1920 r.

Pytanie nr 6:
Konstytucja Marcowa 1921 roku.
Konstytucja marcowa z 17 marca 1921 r. została opublikowana w czerwcu 1921. Mimo uchwalenia w 1921 roku wiele jej postanowień weszło w życie dopiero po wyborach do parlamentu w 1922 r. i wyborze pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej. Pierwsza nowoczesna polska konstytucja wprowadziła w kraju ustrój republiki demokratycznej o parlamentarno-gabinetowym systemie rządów. Władzę zwierzchnią przyznawała Narodowi. Do najistotniejszych punktów Konstytucji należała likwidacja jakichkolwiek przywilejów stanowych w odniesieniu do obowiązującego prawa. Konstytucja Marcowa obowiązywała do 23 kwietnia 1935 r. Kto był pierwszym prezydentem II Rzeczypospolitej?

A: Gabriel Narutowicz
B: Jozef Piłsudski
C: Ignacy Mościcki

Życzymy Państwu powodzenia w naszym jubileuszowym konkursie oraz patriotycznych wzruszeń podczas świętowania 100-lecia Niepodległości Polski. I oczekuje na poprawne odpowiedzi.

Opracował i ufundował nagrody:
Dariusz Długosz


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 02/11 i Szukam prac wykończeniowych w budownictwie i remontach: - malowanie, -...
  • 04/11**i Kobieta szuka pracy przy starszych osobach. Tel. 06 82 13 54 87
  • 06/11**i Une femme sérieuse, dynamique, sociable, parlant français, russe et moldave,...

6 ogłoszeń

Wynajem Mieszkania

  • 07/10**i Do wynajęcia - od 7 listopada - kompletnie umeblowane studio. M° St Denis...
  • 13/12 i Lourdes centrum. 7 minut od dworca SNCF i 7 min. pieszo od Sanktuarium. Do...

2 ogłoszenia

Usługi

  • Naprawa komputerów, instalowanie programów, wymiana podzespołów T. 06 98 42 59 75

1 ogłoszenie

Dam pracę

  • R 331* i Nous cherchons une personne de confiance et expérimentée pour s’occuper de...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za