Jasełkowo-gwiazdkowe spotkanie w Argenteuil

Małgorzata Ruszała


jaselkowo

W niedzielne popołudnie o godzinie 15., w sali Jean Vilar odbyła się coroczna „Gwiazdka” i „Jasełka”, przygotowane przez szkołę polską im Marii Curie- Skłodowskiej z Argenteuil oraz dzieci z grup katechetycznych z tutejszego kościoła Świętej Bernadetty.


Program rozpoczęli tradycyjnie już, prezes stowarzyszenia APE Szkoła Polska pani Janina Kaczmarek, wiceprezes pani Isabelle Dudziak oraz proboszcz polskiej parafii w Argenteuil ks. Antoni Ptaszkowski SChr. Po przywitaniu przybyłych, a sala była w tym dniu wypełniona po brzegi, widzowie mogli obejrzeć „Jasełka”, jednakże inne niż dotychczas. Ku zdumieniu wszystkich, po podniesieniu kurtyny jako pierwsze pojawiły się... małe „Śnieżynki”, które do granego „Alleluja”, zatańczyły piękny układ choreograficzny i wprowadziły publiczność w błogi nastrój. Zaraz potem na scenie pojawił się „biadolący” Archanioł Gabriel, który bardzo cierpiał ze względu na Lucyfera, który dawno temu odszedł od Boga i za karę został strącony do piekła. Z tego też powodu następuje narada wszystkich aniołów - jakim to sposobem można by Lucyfera przeciągnąć z powrotem na stronę dobra. Rozwiązanie okazuje się banalnie proste: aniołowie postanawiają użyć jako karty przetargowej... hitu muzycznego z ubiegłego roku, tyle że w wersji katolickiej, „Pielgrzymkowego Despacito”. Pomysł zostaje wcielony w życie. Przy melodii „Mission Impossible” następuje symboliczne siłowanie się „zła” i „dobra. Ostatecznie Archanioł Gabriel usypia Lucyfera, który bardzo szybko, w zamian za naukę śpiewania pielgrzymkowego „Nie tak szybko”, porzuca ogon, rogi, czarne skrzydła i zostaje przeciągnięty na Bożą stronę „mocy”. Oczywiście to tylko fikcja, ale aniołom grającym w przedstawieniu tak się spodobał pierwszy sukces, że w dalszej części zapragnęli aby również dzisiejsza Europa, która odsunęła się od Boga, z powrotem do Niego wróciła. Tutaj jednak ich wpływy okazały się niewystarczające, więc postanowili z tym zadaniem zwrócić się do samej Maryi, Józefa i małego Jezusa.
W dalszej części przedstawienia zgromadzona w sali publiczność mogła zobaczyć jak Święta Rodzina - po wizycie aniołów - postanawia zaprosić do siebie wszystkie państwa Europy. Wiele uśmiechów wywołało doskonale sparodiowane przez młodych aktorów włoskiego „Mamma mia zielona pietruszka”, francuskiego „prrroszę” czy niemieckie „ja, gut naturlich”. Po dyskusji, przedstawiciele poszczególnych państw składają dary Dzieciątku Jezus i zgodnie stwierdzają, że nie ma Europy ani nawet świata bez miłości i Jezusa. Wszyscy wspólnie śpiewają: „Nie tak szybko, krok po kroku do Maryi, nie tak szybko, Matka Boża będzie z tobą zawsze blisko, gdy jej szczerze oddasz wszystko...”. Recepta idealna dla współczesnego świata, szkoda tylko, że tak trudna do zrealizowania...

Ciąg dalszy w numerze 6/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 02/11 i Szukam prac wykończeniowych w budownictwie i remontach: - malowanie, -...
  • 04/11**i Kobieta szuka pracy przy starszych osobach. Tel. 06 82 13 54 87
  • 06/11**i Une femme sérieuse, dynamique, sociable, parlant français, russe et moldave,...

6 ogłoszeń

Wynajem Mieszkania

  • 07/10**i Do wynajęcia - od 7 listopada - kompletnie umeblowane studio. M° St Denis...
  • 13/12 i Lourdes centrum. 7 minut od dworca SNCF i 7 min. pieszo od Sanktuarium. Do...

2 ogłoszenia

Usługi

  • Naprawa komputerów, instalowanie programów, wymiana podzespołów T. 06 98 42 59 75

1 ogłoszenie

Dam pracę

  • R 331* i Nous cherchons une personne de confiance et expérimentée pour s’occuper de...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za