Jubileusz - to rzecz święta

ks. Eugeniusz Szyszka


jubileusz

A może było tak, jak w jakiejś pięknej bajce? „U stóp gór żyła sobie raz uboga dziewczynka, która poszła zbierać chrust nad strumieniem. Nagle w grocie, do której wejście przesłaniał krzak róży, ujrzała uśmiechniętą piękną panią…”. Pewnie jest wielu, którzy by chcieli uważać to za bajkę. Ale fakty, świadectwa i archiwa, dotyczące opisywanej sprawy są niezwykle obszerne, a literatura tematu i to nagromadzona przez ponad półtora wieku, i ta powstająca na bieżąco we wszystkich językach – jest nader obszerna.


Tak, chodzi o Objawienia w Lourdes. W tym roku obchodzimy, bowiem 160. rocznicę Objawień w Lourdes, podczas których Maryja ukazała się w Grocie Massabielle, ubogiej, 14-letniej Bernadecie Soubirous. To tu bije serce Lourdes, miejsce, które wybrała Maryja, by przekazać światu ważne przesłanie, wezwać do pokuty i modlitwy różańcowej o nawrócenie grzeszników, ofiarować nadzieję chorym, wskazać źródło, z którego popłyną zdroje łask dla ludzkich dusz i ciał.
„Que soy era Immaculada Councepciou” – powiedziała Maryja do Bernadety: „Jestem Niepokalane Poczęcie”. Od tamtego czasu Lourdes stało się miejscem pielgrzymek i cudownych uzdrowień przypisywanych orędownictwu Maryi. Objawienia Matki Bożej
w Lourdes w 1858 r. są niezwykle ważnym wydarzeniem historycznym i równocześnie wielkim Bożym darem dla Kościoła oraz całej ludzkości. Jak podają statystyki Sanktuarium, w ciągu tych 160 lat przybyło do Lourdes ponad 540 milionów pielgrzymów ze wszystkich kontynentów świata. Mimo różnych zewnętrznych trudności, pielgrzymi nieustannie przybywają do tego świętego miejsca, które daje ukojenie i nadzieję lepszego życia. „Mój mąż, który przyjechał po mnie na lotnisko, zaraz mi powiedział, po 25 latach od ślubu, że wita jakby nową żonę”. „Jadę dołączając się do grupy młodzieży z mojego sektora, staram się jednak ukrywać, gdy na mój gust za dużo się modlą. Czuję jednak, że Grota mnie przyciąga i chętnie do niej chodzę”, to relacje pielgrzymów – świadków. W tym sanktuarium Jezus Chrystus za pośrednictwem swojej Matki, Maryi, nieustannie przemienia serca milionów pielgrzymów przybywających tu każdego dnia, uzdrawiając ich dusze i ciała. To właśnie w takich miejscach jak Lourdes w sposób namacalny odkrywa się prawdę słów Chrystusa, że to, co decyduje o historii ludzkości i wiecznym szczęściu każdego człowieka, jest zakryte przed „mądrymi i roztropnymi” – czyli takimi, którzy nie kierują się logiką wiary, natomiast „zostaje objawione prostaczkom” – czyli ludziom, dla których wiara w Jezusa Chrystusa staje się najcenniejszym skarbem. To Ona, Niepokalana, porodziła Jezusa i przyczyniła się do tego, że ludzka historia nabrała nowego znaczenia.

Ciąg dalszy w numerze 6/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 5/09i Cherche du travail pour garde personne âgée la journée et la nuit. J'ai fait...
  • 4/09i Femme moldave parlant Français et Russe cherche à garder des personnes agés la...

2 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R318i Pour rester la nuit avec notre mère très âgée, nous cherchons une auxiliaire de...
  • R6/08i Assiociation Concorde poszukuje pani do pracy na stanowisku: pomoc...
  • R 319i Recherche personne parlant français, pour 3h de ménage de préférence le...

6 ogłoszeń

Wynajem Mieszkania

  • 9/09i Do wynajęcia - od 1.X.2018 - studette w III zonie. Przystępna cena. T. 01 48 81...

1 ogłoszenie

Usługi

  • 2/09i Poprowadzę księgowość, sekretariat, deklaracje podatkowe i socjalne itp...

1 ogłoszenie

Inne

  • 9/07 Un couple polonais - Catholiques pratiquants (BAC spécialité jardinage) recherche...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za