Rośnie stołeczna przestępczość

Bogdan Usowicz


Być może pobłażliwość francuskiego wymiaru sprawiedliwości i coraz mniejsza jego skuteczność są przyczynami coraz bardziej widocznej w Paryżu przestępczości.


Przed paru tygodniami w bójce gangów z użyciem noży zginął 15-latek.
„Le Figaro” z tej okazji opisało zjawisko „wojen terytorialnych” pomiędzy dzielnicowymi bandami młodzieżowymi. Zjawisko gangów dzielnicowych i etnicznych zostało przyhamowane, ale od 3 lat problem powrócił z jeszcze większą mocą. Dziennik przytacza wypowiedź komisarza policji z 20 dzielnicy Paryża. Jego zdaniem wojny gangów w stolicy zaczynają się nasilać. 15-latek został zabity nożem w bójce, w której brało udział około pięćdziesięciu młodocianych z 11. dzielnicy miasta. Zespół policyjny monitorujący działalność tego typu band uważa, że działają one głównie w 18, 19 i 20 dzielnicy stolicy (północ i północny wschód), a w trochę mniejszym stopniu w dzielnicach 12, 13, 14 i 17.
W 2016 roku zidentyfikowano 126 podejrzanych młodocianych przestępców z około 40 gangów. Policja nie chce porównywać sytuacji francuskiej z gangami w USA. Stołeczne bandy w Paryżu nie mają praktycznie zorganizowanych struktur, czy konkretnych szefów. Grupy te ulegają zmianom ewolucyjnym i łączy je przede wszystkim miejsce zamieszkania w danej dzielnicy. Przemoc jest dla nich sposobem „rozrywki”. Organizuje się „ustawki”, w które angażują się coraz młodsze... dzieci. W 2016 r. 28 procent z nich miało 13 lat, 36% mieściło się pomiędzy 16 a 18 rokiem życia, a 10% miało mniej niż 13 lat. Niebezpiecznym zjawiskiem jest jednak coraz częstsze zamienianie kijów baseballowych na noże.

Ciąg dalszy w numerze 6/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 3/05***i Cherche du travail pour garde personne âgée la journée et la nuit. J'ai fait...

1 ogłoszenie

Oferty Pracy

  • R302i Poszukujemy osoby do tworzenia oferty i sprzedaży powierzeni reklamowej w dużym...
  • R301*i Recrutement d’un(e) Employé(e) de maison / Assistant(e) de vie. Nous...

2 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 1/08*****i Wynajmę studio całkowicie umeblowane, obok Paryża (metro, RER, autobus),...

1 ogłoszenie

Inne

  • 9/07(8*) Un couple polonais - Catholiques pratiquants (BAC spécialité jardinage)...
  • 12/07*i Recherche animatrice(s) pour une école de nature et de savoir dans le...

2 ogłoszenia


Aktualizacja ogłoszeń za