Rośnie stołeczna przestępczość

Bogdan Usowicz


Być może pobłażliwość francuskiego wymiaru sprawiedliwości i coraz mniejsza jego skuteczność są przyczynami coraz bardziej widocznej w Paryżu przestępczości.


Przed paru tygodniami w bójce gangów z użyciem noży zginął 15-latek.
„Le Figaro” z tej okazji opisało zjawisko „wojen terytorialnych” pomiędzy dzielnicowymi bandami młodzieżowymi. Zjawisko gangów dzielnicowych i etnicznych zostało przyhamowane, ale od 3 lat problem powrócił z jeszcze większą mocą. Dziennik przytacza wypowiedź komisarza policji z 20 dzielnicy Paryża. Jego zdaniem wojny gangów w stolicy zaczynają się nasilać. 15-latek został zabity nożem w bójce, w której brało udział około pięćdziesięciu młodocianych z 11. dzielnicy miasta. Zespół policyjny monitorujący działalność tego typu band uważa, że działają one głównie w 18, 19 i 20 dzielnicy stolicy (północ i północny wschód), a w trochę mniejszym stopniu w dzielnicach 12, 13, 14 i 17.
W 2016 roku zidentyfikowano 126 podejrzanych młodocianych przestępców z około 40 gangów. Policja nie chce porównywać sytuacji francuskiej z gangami w USA. Stołeczne bandy w Paryżu nie mają praktycznie zorganizowanych struktur, czy konkretnych szefów. Grupy te ulegają zmianom ewolucyjnym i łączy je przede wszystkim miejsce zamieszkania w danej dzielnicy. Przemoc jest dla nich sposobem „rozrywki”. Organizuje się „ustawki”, w które angażują się coraz młodsze... dzieci. W 2016 r. 28 procent z nich miało 13 lat, 36% mieściło się pomiędzy 16 a 18 rokiem życia, a 10% miało mniej niż 13 lat. Niebezpiecznym zjawiskiem jest jednak coraz częstsze zamienianie kijów baseballowych na noże.

Ciąg dalszy w numerze 6/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 13/01***i Femme sérieuse 43 ans, cherche quelques heures du ménage et du repassage. T...
  • 15/01i Femme 32 ans, sérieuse avec expérience cherche de travaille garde d'enfants,...
  • 1/02*i Femme sérieuse cherche quelques heures du ménage et du repassage. Lilia Tulbea...

7 ogłoszeń

Oferty Pracy

  • R250(6)***i Recherche employée de maison expérimentée - CDI. Particulier recherche...

1 ogłoszenie

Wynajem Mieszkania

  • 18/01*i Do wynajęcia umeblowany pokój (1-2 osoby). Metro Basilique Saint-Denis. T. 06...

1 ogłoszenie

Inne

  • Potrzebna pomoc w tłumaczeniu! Która dobra dusza chciałaby pomóc? Siostra Monica...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za