Parlamentarzyści nie mogą nosić symboli religijnych

za wiara.pl


parlamentarzysci

Francuskie Zgromadzenie Narodowe zabroniło deputowanym noszenia rzucających się w oczy symboli religijnych. Zakaz zawarty jest w nowym dress codzie dla parlamentarzystów.


Został on wydany po tym, jak jeden z deputowanych przemawiał z parlamentarnej mównicy w czasie debaty o klubach amatorskich w koszulce piłkarskiej. Ubiór ma być od tej pory pod każdym względem neutralny, a opinie mogą być wyrażane jedynie słowami. Dlatego zabrania się „noszenia wszelkich rzucających się w oczy symboli religijnych, mundurów, logo czy reklam handlowych lub sloganów politycznych”.
Zdaniem rzecznika Konferencji Biskupów Francji prał. Oliviera Ribadeau Dumasa, parlament opowiedział się za zbyt daleko idącą interpretacją oficjalnej świeckości państwa, która zabrania funkcjonariuszom publicznym wyrażania prywatnych przekonań w miejscu pracy, ale zezwala ludziom wierzącym i Kościołom, do których należą, na publiczne wyrażanie swych opinii. „Jeśli jest jakieś miejsce, w którym można otwarcie dyskutować na każdy temat, to jest nim właśnie Zgromadzenie Narodowe "- powiedział duchowny paryskiemu dziennikowi „Le Monde”, dodając, że deputowani reprezentują naród.
Część deputowanych protestowała przeciwko nowym zasadom ubioru, które wydają się stać w sprzeczności z bardziej wyważonym podejściem do świeckości, o którym mówił prezydent Emmanuel Macron na niedawnym spotkaniu z przywódcami religijnymi. Deputowana Annie Genevard z partii Republikanie pytała, wprost, dlaczego poszerzono zakaz o noszenie symboli religijnych, podczas gdy w praktyce „taki problem nie istnieje” w budynku parlamentu. Nowy dress code wprowadził przewodniczący Zgromadzenia Narodowego François de Rugy, należący do partii Republika Naprzód, założonej przez Macrona. Polityk ten w listopadzie ub. r. stwierdził, że „wiara jest sprawą prywatną i ma wartość tylko wtedy, gdy taką pozostaje”.
Nawet Obserwatorium Świeckości, działająca przy premierze instytucja zajmująca się sygnalizowaniem przypadków naruszania polityki świeckości państwa, uznało nowy dress code za niewłaściwy, gdyż deputowani z definicji powinni mieć osobiste poglądy (...). 


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 3/05***i Cherche du travail pour garde personne âgée la journée et la nuit. J'ai fait...

1 ogłoszenie

Oferty Pracy

  • R302i Poszukujemy osoby do tworzenia oferty i sprzedaży powierzeni reklamowej w dużym...
  • R301*i Recrutement d’un(e) Employé(e) de maison / Assistant(e) de vie. Nous...

2 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 1/08*****i Wynajmę studio całkowicie umeblowane, obok Paryża (metro, RER, autobus),...

1 ogłoszenie

Inne

  • 9/07(8*) Un couple polonais - Catholiques pratiquants (BAC spécialité jardinage)...
  • 12/07*i Recherche animatrice(s) pour une école de nature et de savoir dans le...

2 ogłoszenia


Aktualizacja ogłoszeń za