Miłość to jedyna droga

Edward Kabiesz (Gość Niedzielny)


milosc „Paweł, apostoł Chrystusa” Andrew Hyatta jest pierwszym filmem kinowym poświęconym postaci św. Pawła.
Chociaż tytuł sugeruje, że jego pierwszoplanową postacią jest św. Paweł Apostoł, film ma dwóch równorzędnych bohaterów. Drugim z nich jest św. Łukasz. Wiele ich dzieliło. Paweł pochodził z rodziny żydowskiej, która otrzymała rzymskie obywatelstwo, a zanim przyjął chrzest, bezlitośnie prześladował wyznawców Chrystusa. Po pobycie w Damaszku i Jerozolimie odbył trzy wielkie podróże misyjne, stąd też nazywano go Apostołem Narodów. Napisał 13 listów do gmin chrześcijańskich, które zostały włączone do ksiąg Nowego Testamentu. Z kolei św. Łukasz, zanim przyjął chrzest, był poganinem, co potwierdza św. Paweł w Liście do Kolosan, wymieniając go w grupie swoich przyjaciół wywodzących się z pogaństwa. W wielu zdarzeniach opisanych w Dziejach Apostolskich ewangelista brał udział osobiście, jako towarzysz św. Pawła podczas jego podróży. Łukasz przez jakiś czas towarzyszył Pawłowi również w czasie pierwszego uwięzienia w Rzymie. Zarówno Paweł, jak i Łukasz nie znali Jezusa osobiście.
Andrew Hyatt, reżyser „Pawła, apostoła Chrystusa”, nakręcił wcześniej film „Łaski pełna”, również oparty na motywach biblijnych. Opowiadał o ostatnich dniach życia Matki Jezusa, do której przybywa Piotr Apostoł, pełen niepokoju i obaw o dalszy los społeczności chrześcijańskiej.
Akcję swego najnowszego dzieła Hyatt osadził w czasie prześladowań chrześcijan przez Nerona, kiedy Paweł został uwięziony po raz drugi. Tym razem w bardzo surowych warunkach. Wraz z nim w więzieniu znalazło się wielu chrześcijan, którzy nie mieli złudzeń co do swojego losu. Neron usiłował zrzucić na chrześcijan winę za pożar Rzymu. Okrutne prześladowania pochłonęły mnóstwo ofiar. Na arenach, krzyżach i jako żywe pochodnie ginęły całe rodziny, które nie chciały wyrzec się Chrystusa. Reżyser stara się unikać zbyt wyrazistych obrazów przemocy, ale to, co widzimy na ekranie, wystarczy, by oddać koszmar cierpienia i męki, jaki dotknął męczenników. Nie dość na tym, bo swój udział w prześladowaniach mieli również sąsiedzi chrześcijan.”

Ciąg dalszy w numerze 18/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 02/11 i Szukam prac wykończeniowych w budownictwie i remontach: - malowanie, -...
  • 04/11**i Kobieta szuka pracy przy starszych osobach. Tel. 06 82 13 54 87
  • 06/11**i Une femme sérieuse, dynamique, sociable, parlant français, russe et moldave,...

6 ogłoszeń

Wynajem Mieszkania

  • 07/10**i Do wynajęcia - od 7 listopada - kompletnie umeblowane studio. M° St Denis...
  • 13/12 i Lourdes centrum. 7 minut od dworca SNCF i 7 min. pieszo od Sanktuarium. Do...

2 ogłoszenia

Usługi

  • Naprawa komputerów, instalowanie programów, wymiana podzespołów T. 06 98 42 59 75

1 ogłoszenie

Dam pracę

  • R 331* i Nous cherchons une personne de confiance et expérimentée pour s’occuper de...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za