Zbawiony przez piękno

Szymon Babuchowski


zbawiony Jego koncepcja sztuki chrześcijańskiej była jedną z najważniejszych w XX wieku, ale do wiary w Chrystusa dochodził drogą niespokojnych poszukiwań. 45 lat temu zmarł Jacques Maritain.
Dla tych, którzy znają jego pisma, być może zaskoczeniem będzie fakt, że wybitny francuski filozof i teolog, współtwórca personalizmu i jeden z najważniejszych świeckich uczestników Soboru Watykańskiego II, w wieku dwudziestu lat złożył wraz z żoną przysięgę, że jeśli nie odnajdzie prawdy, popełni samobójstwo.
W poszukiwaniu sensu
Jego głębokie pragnienie prawdy rodziło się w atmosferze Sorbony początku XX wieku. Młody Jakub, wnuk znanego polityka Juliusza Favre’a, był wówczas mocno rozczarowany uniwersytetem i prądami umysłowymi tamtego czasu: scjentyzmem, sprowadzającym świat do praw matematycznych, i – z drugiej strony – relatywizmem, negującym możliwość obiektywnego poznania. Jacquesa i jego przyjaciółkę Raissę Umancewą z nowożytnych myślicieli pociągali jedynie Spinoza i Nietzsche, bo ich filozofia wydawała im się przynajmniej wolna od kompromisów. Jednak ani Spinoza nie doprowadził ich do żadnych konkretnych przekonań, ani pogarda wobec słabych, prezentowana przez Nietzschego, nie była czymś, na co mogli się zgodzić. Stawiali najważniejsze pytania: dotyczące Boga, Jego dobroci, wszechmocy i obecności cierpienia w świecie. Raissę doprowadziły one najpierw do wniosku, że Bóg nie istnieje. Jacques poszukiwał jeszcze tego sensu w walce o los ludzi biednych, ale i jego dosięgała już rozpacz. Mając po dwadzieścia lat, już jako małżonkowie podjęli postanowienie: dadzą życiu na pewien czas kredyt zaufania, w nadziei, że odsłoni się przed nimi sens bytu i odnajdą wartości, dla których warto żyć. Jeśli jednak eksperyment się nie powiedzie, popełnią samobójstwo, – jako protest przeciw światu, w którym cierpienia nie da się w żaden sposób usprawiedliwić.

Ciąg dalszy w numerze 18/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 3/05***i Cherche du travail pour garde personne âgée la journée et la nuit. J'ai fait...

1 ogłoszenie

Oferty Pracy

  • R302i Poszukujemy osoby do tworzenia oferty i sprzedaży powierzeni reklamowej w dużym...
  • R301*i Recrutement d’un(e) Employé(e) de maison / Assistant(e) de vie. Nous...

2 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 1/08*****i Wynajmę studio całkowicie umeblowane, obok Paryża (metro, RER, autobus),...

1 ogłoszenie

Inne

  • 9/07(8*) Un couple polonais - Catholiques pratiquants (BAC spécialité jardinage)...
  • 12/07*i Recherche animatrice(s) pour une école de nature et de savoir dans le...

2 ogłoszenia


Aktualizacja ogłoszeń za