Zbawiony przez piękno

Szymon Babuchowski


zbawiony Jego koncepcja sztuki chrześcijańskiej była jedną z najważniejszych w XX wieku, ale do wiary w Chrystusa dochodził drogą niespokojnych poszukiwań. 45 lat temu zmarł Jacques Maritain.
Dla tych, którzy znają jego pisma, być może zaskoczeniem będzie fakt, że wybitny francuski filozof i teolog, współtwórca personalizmu i jeden z najważniejszych świeckich uczestników Soboru Watykańskiego II, w wieku dwudziestu lat złożył wraz z żoną przysięgę, że jeśli nie odnajdzie prawdy, popełni samobójstwo.
W poszukiwaniu sensu
Jego głębokie pragnienie prawdy rodziło się w atmosferze Sorbony początku XX wieku. Młody Jakub, wnuk znanego polityka Juliusza Favre’a, był wówczas mocno rozczarowany uniwersytetem i prądami umysłowymi tamtego czasu: scjentyzmem, sprowadzającym świat do praw matematycznych, i – z drugiej strony – relatywizmem, negującym możliwość obiektywnego poznania. Jacquesa i jego przyjaciółkę Raissę Umancewą z nowożytnych myślicieli pociągali jedynie Spinoza i Nietzsche, bo ich filozofia wydawała im się przynajmniej wolna od kompromisów. Jednak ani Spinoza nie doprowadził ich do żadnych konkretnych przekonań, ani pogarda wobec słabych, prezentowana przez Nietzschego, nie była czymś, na co mogli się zgodzić. Stawiali najważniejsze pytania: dotyczące Boga, Jego dobroci, wszechmocy i obecności cierpienia w świecie. Raissę doprowadziły one najpierw do wniosku, że Bóg nie istnieje. Jacques poszukiwał jeszcze tego sensu w walce o los ludzi biednych, ale i jego dosięgała już rozpacz. Mając po dwadzieścia lat, już jako małżonkowie podjęli postanowienie: dadzą życiu na pewien czas kredyt zaufania, w nadziei, że odsłoni się przed nimi sens bytu i odnajdą wartości, dla których warto żyć. Jeśli jednak eksperyment się nie powiedzie, popełnią samobójstwo, – jako protest przeciw światu, w którym cierpienia nie da się w żaden sposób usprawiedliwić.

Ciąg dalszy w numerze 18/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 5/09i Cherche du travail pour garde personne âgée la journée et la nuit. J'ai fait...
  • 4/09i Femme moldave parlant Français et Russe cherche à garder des personnes agés la...

2 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R318i Pour rester la nuit avec notre mère très âgée, nous cherchons une auxiliaire de...
  • R6/08i Assiociation Concorde poszukuje pani do pracy na stanowisku: pomoc...
  • R 319i Recherche personne parlant français, pour 3h de ménage de préférence le...

6 ogłoszeń

Wynajem Mieszkania

  • 9/09i Do wynajęcia - od 1.X.2018 - studette w III zonie. Przystępna cena. T. 01 48 81...

1 ogłoszenie

Usługi

  • 2/09i Poprowadzę księgowość, sekretariat, deklaracje podatkowe i socjalne itp...

1 ogłoszenie

Inne

  • 9/07 Un couple polonais - Catholiques pratiquants (BAC spécialité jardinage) recherche...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za