Pielgrzymujemy od dwóch wieków

Jolanta Barełkowska


pielgrzymujemy Tegoroczna pielgrzymka do Montmorency, organizowana od wielu lat przez panią Virydiannę Reyową, przy współudziale Towarzystwa Historyczno- Literackiego, Polskiej Misji Katolickiej, Ośrodka Księży Palotynów, Towarzystwa Opieki nad Grobami Polskimi we Francji oraz Stowarzyszeniem Polskich Kombatantów we Francji odbywa się po raz 175.
Dla uczczenia pamięci Polaków zmarłych na Emigracji na Cmentarzu Champeaux spotyka sie kolejne pokolenie rodaków. Pielgrzymowano tutaj nawet wtedy, kiedy Polskę wykreślono z mapy Europy. W tym roku wydarzenie to jest nadzwyczaj ważne, bo przypada w stulecie odzyskania przez Rzeczypospolitą niepodległości.
Do gotyckiej kolegiaty św. Marcina przybyły poczty sztandarowe patriotycznych organizacji. „Gaude Mater Polonia” odśpiewał chór. Mszę świętą koncelebrowali - proboszcz kolegiaty, Hugues de la Villegeorges wraz z rektorem Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusławem Brzysiem oraz ks. Eugeniuszem Małachwiejczykiem, pallotynem. Odśpiewano „Boże coś Polskę przez tak liczne wieki otaczał blaskiem potęgi i chwały, coś ją osłaniał tarczą swej opieki od nieszczęść, które przygnębić ją miały: przed Twe ołtarze zanosim błaganie: Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie...”. Tak śpiewano pod zaborami i dzięki takim pieśniom i Kościołowi przetrwał także język polski. Nie możemy zapomnieć, że naród polski pod zaborami poddawany był germanizacji i rusyfikacji.
Podczas tej historycznej pielgrzymki przypominano też o tym, dlaczego nasi najwybitniejsi przedstawiciele elit polskich spoczęli właśnie tutaj na podparyskim cmentarzu Champeaux a nie nad Wisłą lub Wartą? To tutaj pochowany został autor naszej epopei narodowej „Pan Tadeusz”, Adam Mickiewicz, zmarły w Konstantynopolu (w 1890 r. jego prochy przeniesiono na Wawel).

Ciąg dalszy w numerze 24/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 01/11 i Odpowiedzialna i pracowita kobieta szuka pracy: sprzątanie, prasowanie, lub...
  • 04/10*i Je cherche du travaille - ménage, repassage, garde des personnes âgées T. 06...
  • 03/10**** i Cherche du travail pour garde personne âgée la journée et la nuit ou faire...

6 ogłoszeń

Oferty Pracy

  • R 329i Pour une maison de 300 m2, a 2 h de Paris. Nous recherchons une entreprise...
  • R6/08i Assiociation Concorde poszukuje pani do pracy na stanowisku: pomoc...
  • R 320i Zatrudnię pracownika przy montażu okien (PVC, aluminium, drewno) w Paryżu i...

4 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 07/10***i Do wynajęcia - od 7 listopada - kompletnie umeblowane studio. M° St Denis...
  • 06/10i Do wynajęcia studio 33 m². Mieszkanie z 2013 r., w Issy-les-Moulineaux, w...
  • 09/10i Do wynajęcia w mieszkaniu: pokój - kuchnia, łazienka (internet) dla spokojnej...

3 ogłoszenia


Aktualizacja ogłoszeń za