Gdzie niedźwiedź mówi dobranoc

Wojciech Teister (Gość Niedzielny)


gdzie Czasami, żeby odkryć prawdziwy skarb, trzeba wyrwać się z głównego nurtu. Tak właśnie jest z tatrzańskim schroniskiem Roztoka – bezapelacyjnie najlepszym schroniskiem w polskich górach.
Asfaltową drogą do Morskiego Oka przez większą część roku ciągną tłumy. Przy Wodogrzmotach Mickiewicza większość zatrzymuje się, by zrobić zdjęcie słynnej kaskady, i idzie dalej. Pewna część turystów odbija tutaj w prawo, kierując się w górę, w stronę słynnej Doliny Pięciu Stawów. Tylko nieliczni dostrzegają niepozorną tabliczkę po lewej, na której widnieje napis: „Roztoka – 15 minut”. Drogowskaz wskazuje na ukrytą wśród zarośli kamienną ścieżkę, która schodzi w dół doliny. Na tych, którzy zdecydują się wyrwać z nurtu rzeki ludzi zmierzających do Morskiego Oka i podążą tą drogą, czeka ukryte na leśnej polanie schronisko. Miejsce pod wieloma względami niezwykłe.
Jak Tolkienowski dom Beorna
Kiedy 9 lat temu pierwszy raz zobaczyłem roztockie schronisko, pierwsze skojarzenie, jakie przyszło mi na myśl: dom Beorna z powieści „Hobbit”. Długi budynek z grubych drewnianych bali, schowany na polanie otoczonej gęstym świerkowym lasem. I tak jak w słynnej powieści Beorn zamieniał się nocą w niedźwiedzia, tak nietrudno było sobie wyobrazić, że po zmroku i wokół tego schroniska krążą brunatne drapieżniki. I chociaż tatrzańskie misie rzeczywiście od czasu do czasu odwiedzają polanę, różnica między fikcją a rzeczywistością jest jednak ogromna, bo w schronisku nie gospodarzy nieokiełznany człowiek niedźwiedź, ale niezwykle otwarte i serdeczne małżeństwo – Ania i Stefan Krupowie, którzy dzierżawią od PTTK to miejsce od ponad 9 lat.
Kiedy przejmowali obiekt, Roztoka nie przeżywała swoich najlepszych chwil. Ówczesnym gospodarzom zdarzało się wyjeżdżać, schronisko często bywało zamknięte i w związku z tym mało kto odbijał od głównego traktu na leśną polanę. O tym, że rozpisano przetarg na nowych dzierżawców Roztoki, Krupowie dowiedzieli się od siostry Stefana, która prowadzi schronisko na Turbaczu. To był 2008 rok. Mieszkali wtedy w Chochołowie i mieli rocznego syna Bolka. Decyzję trzeba było podjąć szybko, w zasadzie w weekend, bo w poniedziałek rano mijał termin składania ofert. Odważyli się. To był pierwszy krok w stronę stworzenia legendy. Przetarg wygrali, a niemałe znaczenie miał tutaj fakt, że oboje pochodzą spod Tatr (z Chochołowa i Witowa) oraz mieli doświadczenie w pracy w herbaciarni w Dolinie Strążyskiej.

Ciąg dalszy w numerze 24/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 2/08**i Bonjour, je suis a la recherche d'un travail, pour garder des personnes âgées...
  • 8/08*i Femme polonaise (bonnes références) recherche travail auprès de personnes...
  • 9/08i Femme sérieuse, rigoureuse et compétente cherche heures de: ménage, repassage,...

5 ogłoszeń

Oferty Pracy

  • R6/08i Assiociation Concorde poszukuje pani do pracy na stanowisku: pomoc...
  • R313i Hôtel à Paris (Chatelet Les Halles) recrute 2 femmes de chambres, formation...

2 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 1/08i Wynajmę studio całkowicie umeblowane, obok Paryża (metro, RER, autobus),...
  • 1/09i Wynajmę pokój dla osoby pracującej, z referencjami 350€ miesięcznie...
  • 3/09i Wynajmę mieszkanie F2 - 32 m² w pobliżu metra (400 m). Mieszkanie na kontrakt...

4 ogłoszenia

Usługi

  • 2/09i Poprowadzę księgowość, sekretariat, deklaracje podatkowe i socjalne itp...

1 ogłoszenie

Inne

  • 9/07(3*) Un couple polonais - Catholiques pratiquants (BAC spécialité jardinage)...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za