Gdzie niedźwiedź mówi dobranoc

Wojciech Teister (Gość Niedzielny)


gdzie Czasami, żeby odkryć prawdziwy skarb, trzeba wyrwać się z głównego nurtu. Tak właśnie jest z tatrzańskim schroniskiem Roztoka – bezapelacyjnie najlepszym schroniskiem w polskich górach.
Asfaltową drogą do Morskiego Oka przez większą część roku ciągną tłumy. Przy Wodogrzmotach Mickiewicza większość zatrzymuje się, by zrobić zdjęcie słynnej kaskady, i idzie dalej. Pewna część turystów odbija tutaj w prawo, kierując się w górę, w stronę słynnej Doliny Pięciu Stawów. Tylko nieliczni dostrzegają niepozorną tabliczkę po lewej, na której widnieje napis: „Roztoka – 15 minut”. Drogowskaz wskazuje na ukrytą wśród zarośli kamienną ścieżkę, która schodzi w dół doliny. Na tych, którzy zdecydują się wyrwać z nurtu rzeki ludzi zmierzających do Morskiego Oka i podążą tą drogą, czeka ukryte na leśnej polanie schronisko. Miejsce pod wieloma względami niezwykłe.
Jak Tolkienowski dom Beorna
Kiedy 9 lat temu pierwszy raz zobaczyłem roztockie schronisko, pierwsze skojarzenie, jakie przyszło mi na myśl: dom Beorna z powieści „Hobbit”. Długi budynek z grubych drewnianych bali, schowany na polanie otoczonej gęstym świerkowym lasem. I tak jak w słynnej powieści Beorn zamieniał się nocą w niedźwiedzia, tak nietrudno było sobie wyobrazić, że po zmroku i wokół tego schroniska krążą brunatne drapieżniki. I chociaż tatrzańskie misie rzeczywiście od czasu do czasu odwiedzają polanę, różnica między fikcją a rzeczywistością jest jednak ogromna, bo w schronisku nie gospodarzy nieokiełznany człowiek niedźwiedź, ale niezwykle otwarte i serdeczne małżeństwo – Ania i Stefan Krupowie, którzy dzierżawią od PTTK to miejsce od ponad 9 lat.
Kiedy przejmowali obiekt, Roztoka nie przeżywała swoich najlepszych chwil. Ówczesnym gospodarzom zdarzało się wyjeżdżać, schronisko często bywało zamknięte i w związku z tym mało kto odbijał od głównego traktu na leśną polanę. O tym, że rozpisano przetarg na nowych dzierżawców Roztoki, Krupowie dowiedzieli się od siostry Stefana, która prowadzi schronisko na Turbaczu. To był 2008 rok. Mieszkali wtedy w Chochołowie i mieli rocznego syna Bolka. Decyzję trzeba było podjąć szybko, w zasadzie w weekend, bo w poniedziałek rano mijał termin składania ofert. Odważyli się. To był pierwszy krok w stronę stworzenia legendy. Przetarg wygrali, a niemałe znaczenie miał tutaj fakt, że oboje pochodzą spod Tatr (z Chochołowa i Witowa) oraz mieli doświadczenie w pracy w herbaciarni w Dolinie Strążyskiej.

Ciąg dalszy w numerze 24/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

 • 5/03**i Femme sérieuse avec référence et expérience, cherche a garder personnes...
 • 6/06i Jeune femme ukrainienne recherche du travail: ménage, repassage, garde de personne...
 • 7/06i Jeune femme ukrainienne recherche du travail : ménage, repassage. Cela peut aussi...

7 ogłoszeń

Oferty Pracy

 • R297i Petit Hotel recherche concierge-réceptionniste parlant Polonais, ou Ukrainien avec...
 • R296*i Zatrudnię pracownika przy montażu okien (PVC, aluminium, drewno) w Paryżu i...
 • R298i Recherche personne 25-28 heures par semaine paris 3. Nous recherchons une personne...

6 ogłoszeń

Szukam Mieszkania

 • 07/07***i Kobieta szuka mieszkania - studia (ok. 30 m2). Tel. 06 82 13 54 87.

1 ogłoszenie

Wynajem Mieszkania

 • 03/07*i Deux pièces à louer pour 3 ans (non renouvelable) - 900 €. M° Eglise de...
 • 04/07*i Collocation - 400 €. 1 chambre dans l'appartement de 4 pièces. Neuilly...
 • 05/07i CACHAN - STUDIO DO WYNAJĘCIA. Bardzo czyste, spokojne, z ogrodem, bezpłatnym...

4 ogłoszenia

Inne

 • 09/07(12*) Un couple polonais - Catholiques pratiquants (BAC spécialité jardinage)...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za