Nowy Sezon Rosyjski

Piotr Witt


nowy W to upalne lato mamy w Paryżu nowy Saison Russe. Przez telewizję przy okazji Mundialu komendant Putin sprzedawał światu nieliczne nadające się jeszcze do pokazania fragmenty rosyjskich miast.
W Muzeum d'Orsay tymczasem otwarto wystawę symbolistów z krajów bałtyckich. Mamy prawo do podziwiania m.in. świetnych obrazów Białorusina... Ferdynanda Ruszczyca i Białorusina... Józefa Rapackiego. Przy „Pejzażu zimowym” Ruszczyca zamieszczono komentarz innego jeszcze... Białorusina Mariana Morelowskiego. Wystawa ma więc znaczenie poznawcze. Do tej pory bowiem wiedzieliśmy, że historyk sztuki, prof. Morelowski był przed wojną dyrektorem... Wawelu. Nigdy nie słyszeliśmy też, żeby był... Białorusinem, podobnie jak wymienieni polscy malarze.
Jakaś Francuzka zapytała nas, co znaczy po litewsku napis na obrazie Litwina Ciurlionisa przedstawiającym stworzenie świata. Nie znamy litewskiego, ale mogliśmy przetłumaczyć słowa Pana Boga „Stań się!”. Francuzka była ciekawa, gdzie też to ten Litwin nauczył się polskiego języka. Oczywiście... w Vilniusie.
Nazajutrz w Operze Bastylii, w atmosferze skandalu i zamieszania oglądaliśmy „Borysa Godunowa”. Należy raczej powiedzieć: słuchaliśmy, oglądania było niewiele – pracownicy Opery strajkowali i odmówili pokazania dekoracji. Unikalny w światowej literaturze muzycznej utwór – prolog na chór niewolników i trzaskanie z knuta przedstawiono w cywilnych ubraniach. Dodało to dziełu Musorgskiego niezamierzonej aktualności. Minęło, jak z knuta trzasł - mawialiśmy w rocznicę Rewolucji Październikowej. I teraz ten tłum w miejskich ubraniach na kolanach przed carem o zakrwawionych rękach wydał się nam bardzo współczesny.

Ciąg dalszy w numerze 26/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 6/03*i Jeune femme Polonaise sérieuse avec des références, cherche des heures ménage,...
  • 2/03**i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour...
  • 5/04.c Paris et Île-de-France: Une femme sérieuse rigoureuse et compétente cherche...

4 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 5/04.c Wynajmę studio w Paryżu w XX dzielnicy; 22 m2, mieszkanie umeblowane, z osobną...

1 ogłoszenie

Usługi

  • Naprawa komputerów, instalowanie programów, wymiana podzespołówT. 06 98 42 59 75

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za