Nowy Sezon Rosyjski

Piotr Witt


nowy W to upalne lato mamy w Paryżu nowy Saison Russe. Przez telewizję przy okazji Mundialu komendant Putin sprzedawał światu nieliczne nadające się jeszcze do pokazania fragmenty rosyjskich miast.
W Muzeum d'Orsay tymczasem otwarto wystawę symbolistów z krajów bałtyckich. Mamy prawo do podziwiania m.in. świetnych obrazów Białorusina... Ferdynanda Ruszczyca i Białorusina... Józefa Rapackiego. Przy „Pejzażu zimowym” Ruszczyca zamieszczono komentarz innego jeszcze... Białorusina Mariana Morelowskiego. Wystawa ma więc znaczenie poznawcze. Do tej pory bowiem wiedzieliśmy, że historyk sztuki, prof. Morelowski był przed wojną dyrektorem... Wawelu. Nigdy nie słyszeliśmy też, żeby był... Białorusinem, podobnie jak wymienieni polscy malarze.
Jakaś Francuzka zapytała nas, co znaczy po litewsku napis na obrazie Litwina Ciurlionisa przedstawiającym stworzenie świata. Nie znamy litewskiego, ale mogliśmy przetłumaczyć słowa Pana Boga „Stań się!”. Francuzka była ciekawa, gdzie też to ten Litwin nauczył się polskiego języka. Oczywiście... w Vilniusie.
Nazajutrz w Operze Bastylii, w atmosferze skandalu i zamieszania oglądaliśmy „Borysa Godunowa”. Należy raczej powiedzieć: słuchaliśmy, oglądania było niewiele – pracownicy Opery strajkowali i odmówili pokazania dekoracji. Unikalny w światowej literaturze muzycznej utwór – prolog na chór niewolników i trzaskanie z knuta przedstawiono w cywilnych ubraniach. Dodało to dziełu Musorgskiego niezamierzonej aktualności. Minęło, jak z knuta trzasł - mawialiśmy w rocznicę Rewolucji Październikowej. I teraz ten tłum w miejskich ubraniach na kolanach przed carem o zakrwawionych rękach wydał się nam bardzo współczesny.

Ciąg dalszy w numerze 26/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 02/11 i Szukam prac wykończeniowych w budownictwie i remontach: - malowanie, -...
  • 04/11**i Kobieta szuka pracy przy starszych osobach. Tel. 06 82 13 54 87
  • 06/11**i Une femme sérieuse, dynamique, sociable, parlant français, russe et moldave,...

6 ogłoszeń

Wynajem Mieszkania

  • 07/10**i Do wynajęcia - od 7 listopada - kompletnie umeblowane studio. M° St Denis...
  • 13/12 i Lourdes centrum. 7 minut od dworca SNCF i 7 min. pieszo od Sanktuarium. Do...

2 ogłoszenia

Usługi

  • Naprawa komputerów, instalowanie programów, wymiana podzespołów T. 06 98 42 59 75

1 ogłoszenie

Dam pracę

  • R 331* i Nous cherchons une personne de confiance et expérimentée pour s’occuper de...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za