Nowy Sezon Rosyjski

Piotr Witt


nowy W to upalne lato mamy w Paryżu nowy Saison Russe. Przez telewizję przy okazji Mundialu komendant Putin sprzedawał światu nieliczne nadające się jeszcze do pokazania fragmenty rosyjskich miast.
W Muzeum d'Orsay tymczasem otwarto wystawę symbolistów z krajów bałtyckich. Mamy prawo do podziwiania m.in. świetnych obrazów Białorusina... Ferdynanda Ruszczyca i Białorusina... Józefa Rapackiego. Przy „Pejzażu zimowym” Ruszczyca zamieszczono komentarz innego jeszcze... Białorusina Mariana Morelowskiego. Wystawa ma więc znaczenie poznawcze. Do tej pory bowiem wiedzieliśmy, że historyk sztuki, prof. Morelowski był przed wojną dyrektorem... Wawelu. Nigdy nie słyszeliśmy też, żeby był... Białorusinem, podobnie jak wymienieni polscy malarze.
Jakaś Francuzka zapytała nas, co znaczy po litewsku napis na obrazie Litwina Ciurlionisa przedstawiającym stworzenie świata. Nie znamy litewskiego, ale mogliśmy przetłumaczyć słowa Pana Boga „Stań się!”. Francuzka była ciekawa, gdzie też to ten Litwin nauczył się polskiego języka. Oczywiście... w Vilniusie.
Nazajutrz w Operze Bastylii, w atmosferze skandalu i zamieszania oglądaliśmy „Borysa Godunowa”. Należy raczej powiedzieć: słuchaliśmy, oglądania było niewiele – pracownicy Opery strajkowali i odmówili pokazania dekoracji. Unikalny w światowej literaturze muzycznej utwór – prolog na chór niewolników i trzaskanie z knuta przedstawiono w cywilnych ubraniach. Dodało to dziełu Musorgskiego niezamierzonej aktualności. Minęło, jak z knuta trzasł - mawialiśmy w rocznicę Rewolucji Październikowej. I teraz ten tłum w miejskich ubraniach na kolanach przed carem o zakrwawionych rękach wydał się nam bardzo współczesny.

Ciąg dalszy w numerze 26/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 5/09i Cherche du travail pour garde personne âgée la journée et la nuit. J'ai fait...
  • 4/09i Femme moldave parlant Français et Russe cherche à garder des personnes agés la...

2 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R318i Pour rester la nuit avec notre mère très âgée, nous cherchons une auxiliaire de...
  • R6/08i Assiociation Concorde poszukuje pani do pracy na stanowisku: pomoc...
  • R 319i Recherche personne parlant français, pour 3h de ménage de préférence le...

6 ogłoszeń

Wynajem Mieszkania

  • 9/09i Do wynajęcia - od 1.X.2018 - studette w III zonie. Przystępna cena. T. 01 48 81...

1 ogłoszenie

Usługi

  • 2/09i Poprowadzę księgowość, sekretariat, deklaracje podatkowe i socjalne itp...

1 ogłoszenie

Inne

  • 9/07 Un couple polonais - Catholiques pratiquants (BAC spécialité jardinage) recherche...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za