Znak, któremu sprzeciwiać się będą

Jan Kciuk


znak W wakacje w Pirenejach ofiarą akcji „laikardów” padły kolejne krzyże ustawione na szczytach gór. Obecność symboli chrześcijańskich przeszkadza radykalnym zwolennikom tzw. laickości państwa od dawna.

Od ub. roku mieliśmy jednak we Francji nasilenie tego typu akcji, od zakwestionowania pomnika Jana Pawła II na miejskim placu w Ploermel, po posągi NMP, a nawet krzyże na cmentarnych bramach. Teraz przyszła pora na ustawione na szlakach górskich, często na szlakach św. Jakuba, krzyże. Bojownicy laickości najwyraźniej się też radykalizują. Pozwy sądowe, zastępują teraz terrorystycznymi akcjami ich... ścinania.
Dwa ścięte krzyże we wschodnich Pirenejach (francuska Katalonia) nie są wyjątkiem. W dodatku były ustawione jak najbardziej legalnie. Pierwszy z nich został wzniesiony w 2015 r. na szczycie Carlit i przyczynili się do tego żołnierze, a konkretnie spadochroniarze z sił specjalnych, którzy mają tutaj swój ośrodek wyszkolenia. Mieli oni pozwolenia ze strony władz regionu, gminy i Parku Narodowego. Pod koniec lipca krzyże na szczytach Carlit i Cambre d’Aze zostały ścięte i strącone w przepaść. O ataku na symbole katolicyzmu poinformował ks. bp Norbert Turini z diecezji Perpignan-Elne. W odróżnieniu od nawet drobnych incydentów dotyczących innych religii, w tym przypadku nie słychać jednak było wielu słów potępienia i ekspiacji ze strony różnych polityków i władz.

Ciąg dalszy w numerze 29/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 02/11 i Szukam prac wykończeniowych w budownictwie i remontach: - malowanie, -...
  • 04/11**i Kobieta szuka pracy przy starszych osobach. Tel. 06 82 13 54 87
  • 06/11**i Une femme sérieuse, dynamique, sociable, parlant français, russe et moldave,...

6 ogłoszeń

Wynajem Mieszkania

  • 07/10**i Do wynajęcia - od 7 listopada - kompletnie umeblowane studio. M° St Denis...
  • 13/12 i Lourdes centrum. 7 minut od dworca SNCF i 7 min. pieszo od Sanktuarium. Do...

2 ogłoszenia

Usługi

  • Naprawa komputerów, instalowanie programów, wymiana podzespołów T. 06 98 42 59 75

1 ogłoszenie

Dam pracę

  • R 331* i Nous cherchons une personne de confiance et expérimentée pour s’occuper de...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za