Znak, któremu sprzeciwiać się będą

Jan Kciuk


znak W wakacje w Pirenejach ofiarą akcji „laikardów” padły kolejne krzyże ustawione na szczytach gór. Obecność symboli chrześcijańskich przeszkadza radykalnym zwolennikom tzw. laickości państwa od dawna.

Od ub. roku mieliśmy jednak we Francji nasilenie tego typu akcji, od zakwestionowania pomnika Jana Pawła II na miejskim placu w Ploermel, po posągi NMP, a nawet krzyże na cmentarnych bramach. Teraz przyszła pora na ustawione na szlakach górskich, często na szlakach św. Jakuba, krzyże. Bojownicy laickości najwyraźniej się też radykalizują. Pozwy sądowe, zastępują teraz terrorystycznymi akcjami ich... ścinania.
Dwa ścięte krzyże we wschodnich Pirenejach (francuska Katalonia) nie są wyjątkiem. W dodatku były ustawione jak najbardziej legalnie. Pierwszy z nich został wzniesiony w 2015 r. na szczycie Carlit i przyczynili się do tego żołnierze, a konkretnie spadochroniarze z sił specjalnych, którzy mają tutaj swój ośrodek wyszkolenia. Mieli oni pozwolenia ze strony władz regionu, gminy i Parku Narodowego. Pod koniec lipca krzyże na szczytach Carlit i Cambre d’Aze zostały ścięte i strącone w przepaść. O ataku na symbole katolicyzmu poinformował ks. bp Norbert Turini z diecezji Perpignan-Elne. W odróżnieniu od nawet drobnych incydentów dotyczących innych religii, w tym przypadku nie słychać jednak było wielu słów potępienia i ekspiacji ze strony różnych polityków i władz.

Ciąg dalszy w numerze 29/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 6/03*i Jeune femme Polonaise sérieuse avec des références, cherche des heures ménage,...
  • 2/03**i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour...
  • 5/04.c Paris et Île-de-France: Une femme sérieuse rigoureuse et compétente cherche...

4 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 5/04.c Wynajmę studio w Paryżu w XX dzielnicy; 22 m2, mieszkanie umeblowane, z osobną...

1 ogłoszenie

Usługi

  • Naprawa komputerów, instalowanie programów, wymiana podzespołówT. 06 98 42 59 75

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za