Obchody 74 rocznicy Bitwy w Normandii

opr. Florian Załuski - wiceprezes SPK-ZK


obchody 25 – 26 sierpnia: Chambois - Montormel - Langannerie.
W nocy 7-8 sierpnia 1944 do akcji lądowania Aliantów w Normandii dołączyła 1 Dywizja Pancerna Gen. Stanisława Maczka, która wzięła szczególny udział w walkach (za „Waszą i naszą wolność”) w „Kotle Falaise”.
1 Dywizja Pancerna - to spadkobierczyni tradycji 10 Brygady Kawalerii z czasów kampanii wrześniowej 1939, która bierze udział w kampanii 1940 roku we Francji. Po kapitulacji armii francuskiej, polscy żołnierze różnymi drogami przedostali się do Szkocji, gdzie utworzono 1 Dywizję Pancerną. W skład jej weszli byli oficerowie i żołnierze 10 Brygady Kawalerii oraz uchodźcy, którym udało się przedostać do Anglii.
1 Dywizja Pancerna pod dowództwem gen. Stanisława Maczka, włączona do 2 Korpusu Kanadyjskiego, rozpoczęła swe działania wojenne na terenie Normandii w okolicy Caen w dniach 7-8 sierpnia 1944, a później kontynuowała je w „Kotle Falaise”.
Dwa pierwsze tygodnie frontu stały się prawdziwym koszmarem dla polskiego żołnierza. Wojsko posunęło się na przód zaledwie 15 kilometrów, ale 15 sierpnia, po ciężkich walkach, Polacy wyzwolili Potigny - małe miasteczko polskich górników w pobliżu Chambois.
Zacięte walki rozgorzały w okolicach Chambois i Falaise. Celem bitwy było odcięcie odwrotu armii niemieckiej ściganej od zachodu przez armię amerykańską i zamknięcia jej w „kotle”, w którym znalazło się rzeczywiście około 70 procent wrogiej armii.

Ciąg dalszy w numerze 31/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R 337*i Pour notre Mère âgée de 94 ans, en bonne santé mais à mobilitétrès...

1 ogłoszenie

Wynajem Mieszkania

  • 06/01*i ARGENTEUIL. Apartament do wynajęcia. 400 m. od dworcaArgenteuil, 84m2, 3...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za