Biskup, który uratował życie Prymasowi Tysiąclecia

Oskar Maria Bramski


biskup Pochylając się nad trumną arcybiskupa Antoniego Baraniaka 18 sierpnia 1977 r. w katedrze poznańskiej podczas uroczystości pogrzebowych, Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński powiedział: „Uwięziony biskup Baraniak był dla mnie niejako osłoną. Na niego, bowiem spadły główne oskarżenia i zarzuty, podczas gdy mnie w moim odosobnieniu przez trzy lata oszczędzano. Nie oszczędzano natomiast biskupa Antoniego. Wrócił na Miodową w 1956 r. tak wyniszczony, że już nigdy nie odbudował swej egzystencji psychofizycznej... O tym, co wycierpiał nie mówił, można się było tylko dowiedzieć od współwięźniów.”
„Wiele wskazuje na to, iż w czasie więzienia biskupa Baraniaka decydowały się przyszłe losy Kościoła katolickiego w Polsce – stwierdza arcybiskup Stanisław Gądecki. Gdyby obciążył księdza Prymasa i gdyby ks. Prymas został skazany i stracony, nie tylko Kościół katolicki, ale całe chrześcijaństwo w Polsce zostałoby totalnie zinstrumentalizowane i podporządkowane jego zapamiętałym wrogom.”
Aresztowanie
Biskup Baraniak, sekretarz Prymasa, został aresztowany wraz ze Stefanem Wyszyńskim w nocy z 25 na 26 września 1953 r. Przez wiele miesięcy jeden o drugim nic nie wiedział. Prymasa przewieziono najpierw do Rywałdu, potem do Stoczka Warmińskiego, następnie do Prudnika i na końcu do Komańczy. Biskupa zaś bezpośrednio do mokotowskiej kaźni UB na Rakowieckiej w Warszawie.
 „Samochód popędził na ul. Rakowiecką, do bramy więzienia, która otwarła się na małą chwilę – wspominał Antoni Baraniak. Doprowadzono mnie prosto do depozytu, gdzie zabrano mi teczkę z bielizną, wszystkie insygnia biskupie i wszystko, co miałem w kieszeniach, z różańcem włącznie oraz pieniądze, które ubowcy zabrali z mojego pokoju. Zaprowadzono mnie do pustej betonowej celi, w której była prycza, taboret, dzban wody z miednicą i kibel. Groźnie zaskrzypiał potężny klucz i wreszcie nastała cisza. Przez zakratowane okno i matowe szybki, z góry zaglądał ponury poranek 26 września 1953 r.”

Ciąg dalszy w numerze 31/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 02/11 i Szukam prac wykończeniowych w budownictwie i remontach: - malowanie, -...
  • 04/11**i Kobieta szuka pracy przy starszych osobach. Tel. 06 82 13 54 87
  • 06/11**i Une femme sérieuse, dynamique, sociable, parlant français, russe et moldave,...

6 ogłoszeń

Wynajem Mieszkania

  • 07/10**i Do wynajęcia - od 7 listopada - kompletnie umeblowane studio. M° St Denis...
  • 13/12 i Lourdes centrum. 7 minut od dworca SNCF i 7 min. pieszo od Sanktuarium. Do...

2 ogłoszenia

Usługi

  • Naprawa komputerów, instalowanie programów, wymiana podzespołów T. 06 98 42 59 75

1 ogłoszenie

Dam pracę

  • R 331* i Nous cherchons une personne de confiance et expérimentée pour s’occuper de...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za