Biskup, który uratował życie Prymasowi Tysiąclecia

Oskar Maria Bramski


biskup Pochylając się nad trumną arcybiskupa Antoniego Baraniaka 18 sierpnia 1977 r. w katedrze poznańskiej podczas uroczystości pogrzebowych, Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński powiedział: „Uwięziony biskup Baraniak był dla mnie niejako osłoną. Na niego, bowiem spadły główne oskarżenia i zarzuty, podczas gdy mnie w moim odosobnieniu przez trzy lata oszczędzano. Nie oszczędzano natomiast biskupa Antoniego. Wrócił na Miodową w 1956 r. tak wyniszczony, że już nigdy nie odbudował swej egzystencji psychofizycznej... O tym, co wycierpiał nie mówił, można się było tylko dowiedzieć od współwięźniów.”
„Wiele wskazuje na to, iż w czasie więzienia biskupa Baraniaka decydowały się przyszłe losy Kościoła katolickiego w Polsce – stwierdza arcybiskup Stanisław Gądecki. Gdyby obciążył księdza Prymasa i gdyby ks. Prymas został skazany i stracony, nie tylko Kościół katolicki, ale całe chrześcijaństwo w Polsce zostałoby totalnie zinstrumentalizowane i podporządkowane jego zapamiętałym wrogom.”
Aresztowanie
Biskup Baraniak, sekretarz Prymasa, został aresztowany wraz ze Stefanem Wyszyńskim w nocy z 25 na 26 września 1953 r. Przez wiele miesięcy jeden o drugim nic nie wiedział. Prymasa przewieziono najpierw do Rywałdu, potem do Stoczka Warmińskiego, następnie do Prudnika i na końcu do Komańczy. Biskupa zaś bezpośrednio do mokotowskiej kaźni UB na Rakowieckiej w Warszawie.
 „Samochód popędził na ul. Rakowiecką, do bramy więzienia, która otwarła się na małą chwilę – wspominał Antoni Baraniak. Doprowadzono mnie prosto do depozytu, gdzie zabrano mi teczkę z bielizną, wszystkie insygnia biskupie i wszystko, co miałem w kieszeniach, z różańcem włącznie oraz pieniądze, które ubowcy zabrali z mojego pokoju. Zaprowadzono mnie do pustej betonowej celi, w której była prycza, taboret, dzban wody z miednicą i kibel. Groźnie zaskrzypiał potężny klucz i wreszcie nastała cisza. Przez zakratowane okno i matowe szybki, z góry zaglądał ponury poranek 26 września 1953 r.”

Ciąg dalszy w numerze 31/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R 337*i Pour notre Mère âgée de 94 ans, en bonne santé mais à mobilitétrès...

1 ogłoszenie

Wynajem Mieszkania

  • 06/01*i ARGENTEUIL. Apartament do wynajęcia. 400 m. od dworcaArgenteuil, 84m2, 3...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za