Moje trzydzieści lat

Bogdan Dobosz, Bogdan Usowicz, Bohumil Prohazka, Jan Kciuk, bus, a być może jeszcze kilku innych, których dane, niestety uleciały już z mojej głowy.


moje „Głos Katolicki” zmienia się w miesięcznik, pojawia się też nowa, jakość - portal internetowy polskifr.fr. Jest, więc okazja do pewnego mojego podsumowania naszego periodyku - w formule tygodnika, z którym byłem związany przez niemal 30 lat. Zresztą trochę w różnych konfiguracjach i „osobach”, co ujawniają podpisy pod tym artykułem.
Gdzieś pod koniec 1988 roku pracowałem jeszcze w Radiu „Solidarność”. W tym czasie „Głos” starał się wrócić „do formy”, a jego rozwojem zajmowali się m.in. późniejszy dyplomata Sławomir Czarlewski, późniejszy polityk Bogusław Sonik i ks. dr Wacław Szubert. W tym czasie redagowałem coniedzielną audycję Polskiej Misji Katolickiej w Radiu „Solidarność” i czuwałem nad transmisją Mszy św. z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Paryżu na fali 99 Mhz FM. I tak padła wówczas od Sławka Czarlewskiego propozycja współpracy z „GK”. W taki oto sposób pojawiła się m.in. rubryka Informacji z Kraju, a później także Ze Świata i przez następne niemal 30 lat owe wiadomości zaczęły towarzyszyć naszym Czytelnikom. Ich źródłem były najpierw nasłuchy Radia Wolna Europa, radia krajowego, czy doniesienia niezależnej prasy, ale przede wszystkim dzienniki, które robiłem dla polskiego programu paryskiego Radia „Solidarność FM”.
Zaczynaliśmy od dostarczania rękopisów, później dopiero pojawiły się komputery i materiały na dyskietkach, wreszcie fax, który pozwalał dostarczać artykuły nawet z wakacji. Dzisiaj nikt już sobie nie wyobraża życia bez Internetu i emaili, ale kiedyś też dawano sobie jakoś radę. Nowa technika pozwala mi od lat przesyłać materiały z Polski, a niegdyś przez kilka miesięcy z USA (dzięki temu archiwista znajdzie w „Głosie” niemal kompletny przegląd działalności tamtejszej Polonii i panoramę polskich organizacji za Atlantykiem).

Ciąg dalszy w numerze 31/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 6/03*i Jeune femme Polonaise sérieuse avec des références, cherche des heures ménage,...
  • 2/03**i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour...
  • 5/04.c Paris et Île-de-France: Une femme sérieuse rigoureuse et compétente cherche...

4 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 5/04.c Wynajmę studio w Paryżu w XX dzielnicy; 22 m2, mieszkanie umeblowane, z osobną...

1 ogłoszenie

Usługi

  • Naprawa komputerów, instalowanie programów, wymiana podzespołówT. 06 98 42 59 75

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za