Matki - patriotki. Co myślą o Polsce?

Anna Tomczyk-Anioł


matki – Żeby być patriotą nie trzeba mieszkać w kraju ojczystym – uważa mieszkająca od 10 lat we Francji Justyna, mama trójki dzieci. – Jesteśmy zakochani w kraju, w którym mieszkamy, ale kochamy też Polskę – dodaje. A jak postrzegają patriotyzm inne mamy?

Justyna wyjechała z mężem do Francji zaraz po ślubie. Powód? Praca. Mieli wyjechać na rok, może dwa. Wrócić do Polski z oszczędnościami, za które planowali kupić mieszkanie lub wybudować dom i założyć rodzinę. Jednak ich plany dość szybko uległy zmianie.
 

- Zakochaliśmy się we Francji. Nasze pierwsze dziecko urodziło się właśnie tu. Później drugie, trzecie. Oboje pracujemy i realizujemy się, dzieci chodzą do szkoły we Francji, dlatego nie planujemy powrotu do Polski, ale nie oznacza to, że nie czujemy się polskimi patriotami, bo wciąż kochamy naszą Ojczyznę – podkreśla Justyna.

Zdaniem Justyny, ojczysty patriotyzm można pielęgnować również na obczyźnie. Tak, jak robili to kiedyś Polacy, którzy ze względów politycznych musieli uciekać z kraju lub byli siłą przesiedlani.

 - U nas było inaczej, bo to był nasz wolny wybór, ale uważamy się za patriotów. Mówimy po polsku i od urodzenia uczymy nasze dzieci tego języka z dużą dbałością. Poznają polską literaturę i historię. Na wakacje i święta jeździmy do Polski i zwiedzamy ten kraj pokazując dzieciom jego piękno i odwiedzając historyczne miejsca – mówi Justyna.

PAMIĘĆ O BOHATERACH I SYMBOLE

Starsze dzieci, chłopcy w wieku 6 i 9 lat, poznają polskich bohaterów narodowych, trzyletnia córka chętnie słucha polskich bajek i wierszyków. Chłopcy już je znają, ale nadal sięgają po polskich autorów. Wyrazem patriotyzmu dla ich mamy są też tradycyjne, polskie imiona jakie otrzymały dzieci: Antoni, Franciszek i Maria.
- Oczywiście nasze dzieci znają też polski hymn narodowy, wiedzą jak wygląda polska flaga i godło. Bez problemu potrafią powiedzieć jakie są nasze, polskie barwy narodowe – zapewnia.

O znajomości symboli mówi też Weronika z Margonina (woj. wielkopolskie), mama siedmiomiesięcznej Mai: - dla mnie patriotyzm to szacunek do flagi i godła oraz wychowanie dziecka tak, aby znało podstawową historię Polski i kochało swój kraj. Dbam o pamięć tych, którzy walczyli za nasz kraj – podkreśla. - Może w moim przypadku to łatwiejsze, bo mój dziadek był „żołnierzem wyklętym”, ale myślę, że każdy powinien chociaż trochę czasu poświęcić na historię kraju, bo ona jest naprawdę ciekawa i godna podziwu – dodaje.

Weronika podobnie jak Justyna dba o pamięć o bohaterach narodowych, obchodzi państwowe święta i uważa, że jest to bardzo ważny element edukacji patriotycznej dzieci: - to świetna okazja, aby od najmłodszych lat opowiadać dziecku dlaczego np. 3 maja wywieszamy flagę.

Ciąg dalszy w numerze 32/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 02/11 i Szukam prac wykończeniowych w budownictwie i remontach: - malowanie, -...
  • 04/11**i Kobieta szuka pracy przy starszych osobach. Tel. 06 82 13 54 87
  • 06/11**i Une femme sérieuse, dynamique, sociable, parlant français, russe et moldave,...

6 ogłoszeń

Wynajem Mieszkania

  • 07/10**i Do wynajęcia - od 7 listopada - kompletnie umeblowane studio. M° St Denis...
  • 13/12 i Lourdes centrum. 7 minut od dworca SNCF i 7 min. pieszo od Sanktuarium. Do...

2 ogłoszenia

Usługi

  • Naprawa komputerów, instalowanie programów, wymiana podzespołów T. 06 98 42 59 75

1 ogłoszenie

Dam pracę

  • R 331* i Nous cherchons une personne de confiance et expérimentée pour s’occuper de...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za