Patriotyzm dziś to godne reprezentowanie Polski

Ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski


patriotyzm Szczególnym wydarzeniem w tym jubileuszowym roku będzie inauguracja polskiej kaplicy w katedrze Notre-Dame. Wydarzenie zaplanowane na 1 grudnia będzie ukoronowaniem starań, jakie czynimy od miesięcy, aby w świątyni odwiedzanej przez miliony wiernych i turystów z całego świata Polacy znaleźli szczególne miejsce pamięci i kultu - mówi w wywiadzie dla Głosu Katolickiego ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski.

Paweł Osikowski: Minął rok Pańskiej misji we Francji, jak z tej perspektywie wyglądają, nieco skomplikowane ostatnio stosunki Polski z Paryżem?

Tomasz Młynarski: Pozory mogą mylić. Rozmowy, spotkania, kontakty polsko-francuskie mają charakter ciągły. Od początku mojej misji w Paryżu doszło do wizyt pani premier Beaty Szydło, ministra obrony narodowej i ministra spraw zagranicznych, licznych spotkań na szczeblu wiceministrów i wyższych urzędników państwowych. Na szerokiej scenie międzynarodowej współdziałamy z Francją w Radzie Bezpieczeństwa ONZ czy w ramach przygotowań do konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach. W połowie października zorganizowaliśmy w Ambasadzie debatę na temat energii i klimatu z udziałem  wiceministra środowiska, Michała Kurtyki i byłego premiera Laurenta Fabiusa, który przewodniczył konferencji klimatycznej w Paryżu w 2015.  Nasze kontakty zaczynają też dynamizować się w nowych, dotychczas mniej rozwijanych dziedzinach. Chciałbym, aby w przyszłym roku poświęcić więcej uwagi wymianie naukowej i badawczej pomiędzy naszymi krajami. W ostatnim czasie rozmawiałem na ten temat z francuską minister szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że jest to obszar otwierający wiele ciekawych możliwości. Również przypadająca w tym roku setna rocznica zakończenia I wojny światowej, a dla Polski odzyskania niepodległości, jest okazją do wspólnych obchodów i uroczystości.
P.O.: Jak Ambasada partycypuje w obchodach Jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości Polski?

T.M.: Obchody tej rocznicy zaczęliśmy tak naprawdę już w zeszłym roku, wraz z uroczystościami związanymi z utworzeniem we Francji Błękitnej Armii gen. Hallera. W ramach tegorocznego jubileuszu realizujemy wiele projektów wystaw, koncertów, debat. Na początku października zorganizowaliśmy w Ambasadzie RP konferencję, która miała przybliżyć, przede wszystkim francuskiej publiczności, historię Polski i kontekst odzyskania niepodległości. Była też okazją do przywołania aktualnej współpracy pomiędzy Francją a Polską w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Tego samego wieczoru odbył się też koncert Chóru Artystycznego Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego w kościele Madeleine. W ten szczególny sposób zaprezentowaliśmy szerokiej francuskiej publiczności historię Polski poprzez pieśni wojskowe.

Ciąg dalszy w numerze 32/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 02/11 i Szukam prac wykończeniowych w budownictwie i remontach: - malowanie, -...
  • 04/11**i Kobieta szuka pracy przy starszych osobach. Tel. 06 82 13 54 87
  • 06/11**i Une femme sérieuse, dynamique, sociable, parlant français, russe et moldave,...

6 ogłoszeń

Wynajem Mieszkania

  • 07/10**i Do wynajęcia - od 7 listopada - kompletnie umeblowane studio. M° St Denis...
  • 13/12 i Lourdes centrum. 7 minut od dworca SNCF i 7 min. pieszo od Sanktuarium. Do...

2 ogłoszenia

Usługi

  • Naprawa komputerów, instalowanie programów, wymiana podzespołów T. 06 98 42 59 75

1 ogłoszenie

Dam pracę

  • R 331* i Nous cherchons une personne de confiance et expérimentée pour s’occuper de...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za