Harcerstwo daje to, czego nie da szkoła i podwórko

Harcmistrzyni Anna Nowosad


harcerstwo Harcerstwo daje możliwość działania w grupie rówieśniczej, której nikt nie steruje ręcznie. Mają szansę się pokłócić, pogodzić i samemu znaleźć rozwiązanie problemów, z którymi trzeba sobie poradzić – podkreśla harcmistrzyni Anna Nowosad, naczelniczka ZHP.

Wojciech Tumidalski: Jaki jest dziś młody Polak?

Anna Nowosad: Ludzie są różni. Wiele zależy od tego, jakie mają środowisko, czy ich rodzice dali im choć trochę przestrzeni na własne działania, czy prowadzą ich za rękę przez całe dzieciństwo i wczesną dorosłość.

W.T.: Co im przynosi współczesne harcerstwo?

A.N.: Możliwość działania w grupie rówieśniczej, której nikt nie steruje ręcznie. Mają szansę się pokłócić, pogodzić i samemu znaleźć rozwiązanie problemów, z którymi trzeba sobie poradzić. Chodzi przede wszystkim o codzienne sprawy, np. zadanie: zaplanować i przemieścić się z jednego do drugiego punktu miasta. Tego nie daje im szkoła ani podwórko, bo podwórek już nie ma - dzieciaki na podwórku to dziś ewenement.

W.T.: To gdzie one są?

A.N.: Przy komputerach albo w samochodzie, pomiędzy zajęciami pozalekcyjnymi. Zawsze z rodzicem albo opiekunem. Harcerstwo daje im przestrzeń bez dorosłych, którzy ciągle patrzą im na ręce. A druga rzecz, którą im umożliwiamy, to wzięcie odpowiedzialności. Na początek za mniejsze sprawy: punktualne przybycie na zbiórkę kilka przystanków od domu, a potem za sprawy większe: zorganizowanie zbiórki, wyjazdu dla innych. Od tego zaczynamy, a z czasem zadania są jeszcze poważniejsze. Unikalną wartością harcerstwa jest, że młodzi ludzie działają razem i bardzo szybko dostają odpowiedzialne zadania. My, instruktorzy, oczywiście cały czas jesteśmy przy nich, ale nieco inaczej niż rodzice. Między drużynowym a jego harcerzami jest mniejsza różnica wieku niż między rodzicami a dziećmi, my bardziej jesteśmy jak starsze rodzeństwo – dbamy o bezpieczeństwo, ale nie wyręczamy.

Ciąg dalszy w numerze 32/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 02/11 i Szukam prac wykończeniowych w budownictwie i remontach: - malowanie, -...
  • 04/11**i Kobieta szuka pracy przy starszych osobach. Tel. 06 82 13 54 87
  • 06/11**i Une femme sérieuse, dynamique, sociable, parlant français, russe et moldave,...

6 ogłoszeń

Wynajem Mieszkania

  • 07/10**i Do wynajęcia - od 7 listopada - kompletnie umeblowane studio. M° St Denis...
  • 13/12 i Lourdes centrum. 7 minut od dworca SNCF i 7 min. pieszo od Sanktuarium. Do...

2 ogłoszenia

Usługi

  • Naprawa komputerów, instalowanie programów, wymiana podzespołów T. 06 98 42 59 75

1 ogłoszenie

Dam pracę

  • R 331* i Nous cherchons une personne de confiance et expérimentée pour s’occuper de...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za