Bohaterowie z dołów śmierci

RN


bohaterowie

Prace poszukiwawcze
IPN dotyczące
ofiar stalinizmu
w Polsce


 


Instytut Pamięci Narodowej od kilku lat poszukuje ofiar zbrodni komunistycznych w Polsce. Tylko w najsławniejszym miejscu – na „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie – w latach 2012-2017 specjaliści IPN odnaleźli szczątki ok. 300 osób, z których do tej pory udało się zidentyfikować blisko 60, a wśród nich bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego. Inne przykładowe liczby tej wytężonej pracy to: ponad 150 dni, podczas których przeszukano 1900 m2 terenu, ręczne przesiane aż 1000 ton ziemi, pomoc ok. 250 wolontariuszy.

Historię prac pionu poszukiwań, aktualne działania i stan badań, ale również trudności realizowanych przez Instytut przedsięwzięć na terenie Polski i za granicą, m.in. na Ukrainie, przedstawił niedawno we Francji prof. Krzysztof Szwagrzyk – wiceprezes IPN, który od wielu lat kieruje zespołem specjalistów wykonujących prace. Ich podstawowym celem - jak przypomniał profesor, m.in. na wykładzie w Domu Polskiej Misji Katolickiej w La Ferté-sous-Jouarre pod Paryżem – jest przywrócenie imion i nazwisk tych osób, które komuniści chcieli skazać na wieczne zapomnienie.

Odnaleźć, rozpoznać, pochować

– Powracamy po swoich, by ich odnaleźć. By ich opatrzeć na drogę. A ci, którym dany jest ten zaszczyt – pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, rzesze wolontariuszy, którzy z nami pracują i wierzę, że będą czynili to nadal – wiedzą, że nie prowadzimy wykopalisk, ale dotykamy świętości. Nie odnajdujemy szkieletów, lecz szczątki bohaterów – podkreślił prof. Szwagrzyk podczas uroczystości 1 marca 2017 r. na pl. Piłsudskiego w Warszawie, zorganizowanych z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Misją IPN jest jednak poszukiwanie tajnych miejsc pochówku nie tylko ofiar komunizmu, ale wszystkich osób, które straciły życie z powodu represji totalitarnych (czyli także niemieckiego nazizmu) lub czystek etnicznych (tu zakresem są ofiary m.in. ukraińskiego nacjonalizmu) – zgodnie z ustawą o Instytucie - między 8 listopada 1917 r. a 31 lipca 1990 r.

Ciąg dalszy w numerze 32/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 02/11 i Szukam prac wykończeniowych w budownictwie i remontach: - malowanie, -...
  • 04/11**i Kobieta szuka pracy przy starszych osobach. Tel. 06 82 13 54 87
  • 06/11**i Une femme sérieuse, dynamique, sociable, parlant français, russe et moldave,...

6 ogłoszeń

Wynajem Mieszkania

  • 07/10**i Do wynajęcia - od 7 listopada - kompletnie umeblowane studio. M° St Denis...
  • 13/12 i Lourdes centrum. 7 minut od dworca SNCF i 7 min. pieszo od Sanktuarium. Do...

2 ogłoszenia

Usługi

  • Naprawa komputerów, instalowanie programów, wymiana podzespołów T. 06 98 42 59 75

1 ogłoszenie

Dam pracę

  • R 331* i Nous cherchons une personne de confiance et expérimentée pour s’occuper de...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za