Jezus przyjdzie tej nocy

Ks. prał. Józef Musiał - proboszcz polskiej parafii św. Genowefy w Paryżu


jezus „Na godne Święta” - mówiła mama, trzeba wszystko przygotować jak najpiękniej, bo to przecież Zbawiciel ma przyjść na ziemię. Na Jego przyjście czekają i ludzie, i całe stworzenie.

W nastroju adwentowej ciszy przygotowywaliśmy się - najpierw nasze serca - przez powzięte postanowienia, dobre uczynki, odliczane kolejnym źdźbłem siana oraz cukierkami, które były schowane na choinkę. O szóstej rano w kościele parafialnym sprawowane były „roraty” – Msza św. adwentowa. Wierni parafianie, którzy mieszkali daleko od kościoła, wstawali o czwartej rano, aby dojść do świątyni, często w śniegu „po pas”. Przed Mszą świętą wierni śpiewali „Godzinki”. W izbach pojawiały się dekoracje – „pająki” lub „gwiazdy”, zrobione z kawałków pociętej słomy ozdabianej kolorową bibułką. Radość bliskich świąt Bożego Narodzenia znaczyła wizyta pana organisty, który przynosił do domu świąteczny opłatek.

Największe przeżycia wiążą się z obchodzoną Wigilią Bożego Narodzenia. Przede wszystkim zapach suszonych grzybów, z których przygotowywane były dania na stół wigilijny: oczywiście wszystkie postne, bez mięsa, suszone owoce na kompot, smażona ryba i smak ucieranego maku z orzechami i miodem. Stół ścielił najpiękniejszy obrus śnieżnobiały ze złotą nitką, zarezerwowany tylko na te wyjątkowe święta. Na nim była garść siana z pobliskiej łąki i złożony na nim opłatek. Zapach świeżej choinki był znakiem, że to już… wieczerza wigilijna, przy zapalonych świeczkach na choince, poprzedzona była składaniem sobie życzeń przy łamanym opłatku. Ileż wzruszeń i łez, szczególnie, gdy brakowało kogoś bliskiego.

Ciąg dalszy w numerze 33/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 02/11 i Szukam prac wykończeniowych w budownictwie i remontach: - malowanie, -...
  • 04/11**i Kobieta szuka pracy przy starszych osobach. Tel. 06 82 13 54 87
  • 06/11**i Une femme sérieuse, dynamique, sociable, parlant français, russe et moldave,...

6 ogłoszeń

Wynajem Mieszkania

  • 07/10**i Do wynajęcia - od 7 listopada - kompletnie umeblowane studio. M° St Denis...
  • 13/12 i Lourdes centrum. 7 minut od dworca SNCF i 7 min. pieszo od Sanktuarium. Do...

2 ogłoszenia

Usługi

  • Naprawa komputerów, instalowanie programów, wymiana podzespołów T. 06 98 42 59 75

1 ogłoszenie

Dam pracę

  • R 331* i Nous cherchons une personne de confiance et expérimentée pour s’occuper de...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za