Jezus przyjdzie tej nocy

Ks. prał. Józef Musiał - proboszcz polskiej parafii św. Genowefy w Paryżu


jezus „Na godne Święta” - mówiła mama, trzeba wszystko przygotować jak najpiękniej, bo to przecież Zbawiciel ma przyjść na ziemię. Na Jego przyjście czekają i ludzie, i całe stworzenie.

W nastroju adwentowej ciszy przygotowywaliśmy się - najpierw nasze serca - przez powzięte postanowienia, dobre uczynki, odliczane kolejnym źdźbłem siana oraz cukierkami, które były schowane na choinkę. O szóstej rano w kościele parafialnym sprawowane były „roraty” – Msza św. adwentowa. Wierni parafianie, którzy mieszkali daleko od kościoła, wstawali o czwartej rano, aby dojść do świątyni, często w śniegu „po pas”. Przed Mszą świętą wierni śpiewali „Godzinki”. W izbach pojawiały się dekoracje – „pająki” lub „gwiazdy”, zrobione z kawałków pociętej słomy ozdabianej kolorową bibułką. Radość bliskich świąt Bożego Narodzenia znaczyła wizyta pana organisty, który przynosił do domu świąteczny opłatek.

Największe przeżycia wiążą się z obchodzoną Wigilią Bożego Narodzenia. Przede wszystkim zapach suszonych grzybów, z których przygotowywane były dania na stół wigilijny: oczywiście wszystkie postne, bez mięsa, suszone owoce na kompot, smażona ryba i smak ucieranego maku z orzechami i miodem. Stół ścielił najpiękniejszy obrus śnieżnobiały ze złotą nitką, zarezerwowany tylko na te wyjątkowe święta. Na nim była garść siana z pobliskiej łąki i złożony na nim opłatek. Zapach świeżej choinki był znakiem, że to już… wieczerza wigilijna, przy zapalonych świeczkach na choince, poprzedzona była składaniem sobie życzeń przy łamanym opłatku. Ileż wzruszeń i łez, szczególnie, gdy brakowało kogoś bliskiego.

Ciąg dalszy w numerze 33/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 2/03** Bonjour, Femme sérieuse avec expérience cherche du travail : garde de personnes...
  • 3/03 Polonaise avec une expérience de 10 ans dans l'accompagnement (les jours et la...

2 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R 337i Pour notre Mère âgée de 94 ans, en bonne santé mais à mobilité très...
  • R 338*i Maison de gardiens a louer dans l'Aisne 02 (Est de Paris). Voiture indispensable...
  • R 339i Nous recherchons une personne au pair. Logée une chambre personnelle n5 étage...

4 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 1/03i Drancy w dobrej lokalizacji: Mieszkanie 44m2,taras 6m2, parking 10m2 w podziemnym...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za