To jest właśnie najcenniejsze

Rodzina Strojek


to

Boże Narodzenie
to najpiękniejszy okres
w ciągu roku, trochę gwarny i zabiegany, przepełniony
pięknymi zapachami
dochodzącymi z kuchni;
ciepły z rodzinną atmosferą.


 


To czas, do którego często wracamy sercem i naszymi myślami, wspominając te święta z naszego dzieciństwa i na który z utęsknieniem czekamy w ciągu całego roku kalendarzowego.
- Na szczęście! Na zdrowie! Na tę świętą Wigilię! Takie pozdrowienie rozbrzmiewało w domach już od bladego świtu w dzień Wigilii Bożego Narodzenia. To chłopcy i mężczyźni chodzili „za szczęściem”, życząc domownikom wszelkiej pomyślności, zdrowia i urodzaju. Oczywiście perspektywa zdrowia, urodzaju i wszelakiej pomyślności, skłaniała domowników do obdarowywania porannych gości różnymi smakołykami lub drobnym pieniążkiem. Jasne, że wraz bratem i kuzynami w ten wigilijny, często mroźny poranek,  pukaliśmy od drzwi do drzwi, głosząc rychłe narodziny Zbawiciela i życząc wszelkiego dobra i szczęścia.
Pamiętam podniosłą atmosferę tego dnia: odświętne stroje, świąteczna zastawa, stół przystrojony białym obrusem i siankiem, łamanie się opłatkiem, życzenia, wspólną modlitwę, śpiewanie kolęd, prezenty pod choinką i uroczystą pasterkę o północy.
Jednak patrząc na to wszystko z perspektywy czasu, najpiękniejsze wydaje się to, że czekając na przyjście Zbawiciela, byliśmy wówczas wszyscy razem: mama, tata, rodzeństwo, dziadkowie, ciotki i wujkowie. Czas się jakby zatrzymywał wszyscy zapominali o swoich codziennych problemach,  antypatiach, bolączkach.  Razem czekaliśmy na Zbawiciela.
Ja mam takich wspomnień bardzo wiele i teraz będąc ojcem czwórki dzieci - naszym obowiązkiem, jako rodziców - jest sprawić, aby i nasze dzieci, też miały podobne wspomnienia, aby Święta Bożego Narodzenia, nie kojarzyły  się im tylko z długim staniem w sklepowych kolejkach, prezentami i oglądaniem telewizji czy internetu.

Ciąg dalszy w numerze 33/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 2/03** Bonjour, Femme sérieuse avec expérience cherche du travail : garde de personnes...
  • 3/03 Polonaise avec une expérience de 10 ans dans l'accompagnement (les jours et la...

2 ogłoszenia

Oferty Pracy

  • R 337i Pour notre Mère âgée de 94 ans, en bonne santé mais à mobilité très...
  • R 338*i Maison de gardiens a louer dans l'Aisne 02 (Est de Paris). Voiture indispensable...
  • R 339i Nous recherchons une personne au pair. Logée une chambre personnelle n5 étage...

4 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 1/03i Drancy w dobrej lokalizacji: Mieszkanie 44m2,taras 6m2, parking 10m2 w podziemnym...

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za