Przedświąteczne zakupy – jak zwrócić niechciany prezent?

Wojciech Tumidalski


przedswiateczne Wkrótce święta Bożego Narodzenia. Najważniejszy jest oczywiście ich wymiar duchowy, ale to nie tajemnica, że okres przedświąteczny to także czas wielkich zakupów. Święty Mikołaj przygotowuje prezenty, którymi nas obdarowuje. Niestety nie zawsze trafia w gust obdarowanych.

Co zrobić z niechcianym upominkiem?
Przyjrzyjmy się prawu i praktyce.

We Francji prawo pozwala na zwrot zakupionego towaru, o ile jest on w nienaruszonym stanie i mamy dowód zakupu. W Polsce jest inaczej. Nie ma ustawy szczegółowo regulującej te kwestie, więc sklepom wolno wywiesić kartkę „zwrotów nie przyjmujemy”, ale większość ma swoje regulaminy, które to dopuszczają. Znaczy to, że zwroty są możliwe, ale za zgodą sprzedawcy. Dopuszczalna jest też wymiana towaru, np. gdy rozmiar odzieży okazało się nietrafiony. Zwroty i wymiany spotkamy najczęściej w międzynarodowych sieciach handlowe, ale nie tylko. Dlatego to bardzo ważne, by przed zakupem prezentu dopytać sprzedawcę, czy będzie można towar zwrócić lub wymienić, jeśli prezent nie spodoba się obdarowanemu.

A jak to jest w Internecie?

Coraz częściej robimy zakupy w sieci. Ta droga lubimy zamawiać sprzęt AGD, komputery czy multimedia. Albo wchodzimy na internetową stronę sklepu, albo korzystamy z aplikacji w telefonach komórkowych. To wygodne, bo korzystając z tej formy zakupów możemy liczyć także na dostawę do domu. Ale jest coś jeszcze – zakupy w Internecie gwarantują zwrot towaru.

Ciąg dalszy w numerze 33/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 6/03*i Jeune femme Polonaise sérieuse avec des références, cherche des heures ménage,...
  • 2/03**i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour...
  • 5/04.c Paris et Île-de-France: Une femme sérieuse rigoureuse et compétente cherche...

4 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 5/04.c Wynajmę studio w Paryżu w XX dzielnicy; 22 m2, mieszkanie umeblowane, z osobną...

1 ogłoszenie

Usługi

  • Naprawa komputerów, instalowanie programów, wymiana podzespołówT. 06 98 42 59 75

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za