Boże Narodzenie – czas radości, nie stresów

Artur Hanula


boze Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny i wyjątkowy. Liczne stresy, na jakie jesteśmy w tym okresie narażeni, mogą jednak skutecznie popsuć świętowanie. Jacek Walkiewicz – psycholog, trener, mentor, mówca motywacyjny i inspiracyjny, autor bloga jacekwalkiewicz.pl – radzi co zrobić, żeby nie ulegać stresom towarzyszącym Bożemu Narodzeniu i okresowi poświątecznemu.

Artur Hanula: Zapytam wprost: co zrobić, żeby w trakcie świąt Bożego Narodzenia nie zwariować? Innymi słowy: co zrobić, żeby ogrom przedświątecznych obowiązków i wszechobecne reklamy nie przygniotły człowieka i nie wyprowadziły z równowagi? Na jakie czynniki stresogenne trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Jacek Walkiewicz: Święta powinny być odświętne, to znaczy inne niż pozostałe dni w roku. Ci co pamiętają Święta sprzed 30 lat wiedzą, że wtedy bardzo liczyła się obecność innych ludzi, rytuały typu opłatek czy prezenty pod choinką i potrawy, które nie były tym co jemy na co dzień. Były również rozmowy i kolędy. Święta Bożego Narodzenia to również przeżycie religijne i duchowe. Jeśli znajdziemy odpowiednią proporcję pomiędzy komercją, zakupami, prezentami a duchowością, bliskością z innymi to Święta będą miłym przeżyciem. Wszak mamy tych Świąt tylko kilkadziesiąt w czasie całego życia. Aby uniknąć stresów warto wcześniej robić zakupy i nie popadać w paranoję niezwykłych prezentów. One są tylko symbolem, że pamiętamy o bliskich. A przygotowywanie potraw też powinniśmy potraktować jako przyjemny dobrowolny rytuał praktykowany raptem raz do roku. Nadmierny perfekcjonizm w przygotowaniu i spełnieniu oczekiwań wszystkich członków rodziny będzie zwiększał stres.

Ciąg dalszy w numerze 33/2018


Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Szukam Pracy

  • 6/03*i Jeune femme Polonaise sérieuse avec des références, cherche des heures ménage,...
  • 2/03**i Auxiliaire de vie sérieuse (références) cherche garde personnes âgées jour...
  • 5/04.c Paris et Île-de-France: Une femme sérieuse rigoureuse et compétente cherche...

4 ogłoszenia

Wynajem Mieszkania

  • 5/04.c Wynajmę studio w Paryżu w XX dzielnicy; 22 m2, mieszkanie umeblowane, z osobną...

1 ogłoszenie

Usługi

  • Naprawa komputerów, instalowanie programów, wymiana podzespołówT. 06 98 42 59 75

1 ogłoszenie


Aktualizacja ogłoszeń za